Stołeczne ścieki płyną znów pod Wisłą

Po miesiącu prac warszawskie MPWiK uruchomiło pod rzeką rurociąg alternatywny. To oznacza, że przepływ ścieków został wyłączony z tymczasowego układu przesyłowego ułożonego na moście pontonowym.

Publikacja: 14.12.2020 14:20

Stołeczne ścieki płyną znów pod Wisłą

Foto: mat.pras.

– MPWiK w Warszawie wczoraj wieczorem przełączył przesył ścieków z rurociągu na moście pontonowym na nowy pod Wisłą. Choć z opóźnieniem – gratulujemy – napisał na Twitterze Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

I dodał, że „Wody Polskie mają poważne wątpliwości, co do jego wydolności i legalności. Będziemy monitorować sytuację.”

Jak informuje Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza, w ciągu 34 dni wykonano 792 m przewiertu i ułożono w nim rurociąg stalowy o średnicy 1,2 m, który przechodzi od 7 do 8 m pod dnem rzeki.

CZYTAJ TAKŻE: Awaria „Czajki”: stołeczne MPWiK drąży tunel pod Wisłą

Roboty prowadzone były na obu placach budowy po stronie ul. Świderskiej i ul. Farysa pracowało każdej doby średnio prawie 100 osób. Wykorzystano 500 ton ciężkiego sprzętu i materiałów.

Zrealizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pierwszy etap inwestycji to najdłuższy przewiert w technologii direct pipe w Polsce. – Zdolność do przesyłu ścieków tak wybudowanego rurociągu jest porównywalna z obecnie ułożonymi dwoma rurociągami na moście pontonowym – zapewnia Karolina Gałecka.

Stołeczny ratusz poinformował, że  MPWiK ogłosiło też  przetarg na zaprojektowanie i wykonanie drugiej nitki alternatywnego układu przesyłowego – podobnie jak pierwsza, będzie ona budowana pod dnem Wisły metodą bezwykopową.

Termin otwarcia ofert został zaplanowany na 23 grudnia. Ułożony pod dnem rzeki rurociąg zostanie połączony z infrastrukturą kanalizacyjną: po lewej stronie rzeki – z zakładem Farysa, a po prawej – z zakładem Świderska.

Inwestycja ta zamknie pierwszą fazę budowy nowego układu do przesyłu ścieków z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”.

W drugiej fazie MPWiK wybuduje nowe rurociągi, łączące obie nitki zlokalizowane pod dnem Wisły wraz z niezbędnymi obiektami towarzyszącymi takimi jak komory technologiczne. Na to zadanie postępowanie zostanie ogłoszone w pierwszej  połowie przyszłego roku.

CZYTAJ TAKŻE: Rozbiorą most pontonowy, ścieki znów trafią do Wisły

Równolegle MPWiK rozpoczęło prace mające na celu zaprojektowanie i wykonanie robót demontażowych rurociągów technologicznych syfonu w tunelu pod Wisłą po tegorocznej awarii.

Prace te miejska spółka prowadzi we współpracy z ekspertami Politechniki Krakowskiej oraz za wiedzą prokuratury i mają one zostać wykonane do końca 2021 roku.

""

AdobeStock / Piotr

Foto: regiony.rp.pl

Pod koniec sierpnia doszło do drugiej awarii kolektorów ściekowych oczyszczalni Czajka. Do Wisły miasto zrzuciło ponad 5 mln m sześc. nieczystości. 

Tymczasowy układ przesyłowy na moście pontonowym na Wiśle transportuje ścieki do oczyszczalni „Czajka” od 20 września. W listopadzie miał kilku dniową przerwę z powodu zbyt wysokiego poziomu wody w rzece.

Rurociąg ułożono pomiędzy zakładami MPWiK, „Farysa” a „Świderską”. Powstał, tak jak rok temu, ze względu na awarię układu znajdującego się pod dnem rzeki. Sprawę awarii rurociągu bada prokuratura.

Z regionów
Komunikacja w miastach nie działa tak, by ludzie rezygnowali z aut
Z regionów
Polska trzy miesiące po powodzi. Pieniądze płyną, ale odbudowa idzie powoli
Z regionów
Gwałtowne porywy wiatru w całej Polsce. W Gdańsku zamknięto cmentarze i zoo
Z regionów
Dolny Śląsk z rekordowym budżetem
Z regionów
Rejs po Wiśle zimą? W Warszawie to możliwe
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10