Awaria „Czajki”: stołeczne MPWiK drąży tunel pod Wisłą

Tarcza drążąca tunel pod Wisłą wystartowała w komorze zlokalizowanej przy ul. Świderskiej, a wyjdzie na powierzchnię na lewym brzegu rzeki w okolicy ul. Farysa
fot. UM Warszawa

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozpoczęło drążenie tunelu pod Wisłą, w którym zostanie umieszczona nowa instalacja przesyłająca ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”.

Umieszczony w nim kolektor ma być gotowy najpóźniej do końca roku. Tymczasem funkcjonowanie tymczasowego przesyłu na moście pontonowym jest zaplanowane przez wojsko do końca listopada, chyba, że – jak podają Wody Polskie – warunki (atmosferyczne i hydrologiczne) okażą się bezpieczne dla przeprawy pontonowej, wówczas będzie możliwe przedłużenie tego okresu.

CZYTAJ TAKŻE: Rozbiorą most pontonowy, ścieki znów trafią do Wisły

Jak podał dziś stołeczny ratusz, w szybie startowym przy ul. Świderskiej uruchomiono maszynę, która wykona przewiert pod Wisłą i umieści pod dnem rzeki nowy kolektor do przesyłu ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni „Czajka”.

Nowy rurociąg powstaje w technologii bezwykopowej, tzw. direct pipe. Polega ona na jednoczesnym drążeniu i wciskaniu w grunt stalowego rurociągu o średnicy 1,2 m połączonego za pomocą specjalnej głowicy z tarczą wiercącą. Podziemny odcinek rurociągu będzie miał długość ok. 800 m. A w ciągu pierwszej doby pod ziemią ułożono 30 m rurociągu.

fot. UM Warszawa

Tarcza drążąca wystartowała w komorze zlokalizowanej przy ul. Świderskiej, a wyjdzie na powierzchnię na lewym brzegu rzeki w okolicy ul. Farysa.

– Prace nad alternatywnym przesyłem trwają 24 godziny na dobę. Robimy wszystko, aby ukończyć je jak najszybciej. Po zakończeniu prac przygotowawczych przechodzimy do kluczowego etapu – drążenia tunelu. Chcemy, aby tarcza drążąca dotarła na drugi brzeg na przełomie listopada i grudnia – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Miasto zakłada, że prace nad przewiertem mogą się zakończyć się do końca tego roku. Wtedy też nową nitką popłyną ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy.

CZYTAJ TAKŻE: Warszawa szykuje się na ratunek rzece

Pod koniec sierpnia doszło do drugiej w ostatnim czasie awarii kolektora przesyłowego, co spowodowało, że przez kilka tygodni ścieki trafiały prosto do Wisły.

Pod koniec września uruchomiono tymczasowy przesył instalacją ułożoną na moście pontonowym, ale w październiku – z powodu zagrożenia powodziowego – trzeba ją było rozebrać. Od kilku dni działa ponownie. I tak ma być do końca listopada, albo jeśli pogoda na to pozwoli – dłużej.

– Istnieje możliwość, że nie zdążymy przed rozebraniem mostu tymczasowego wykonać tunelu pod Wisłą, ale na razie prace idą zgodnie z harmonogramem – mówi Karolina Gałecka ze stołecznego ratusza.

Prace nad drugą nitką tunelu pod Wisłą mają się zacząć na wiosnę. Na razie nie wiadomo, kiedy rozpocznie się naprawa uszkodzonych kolektorów.

Mogą Ci się również spodobać

Pamiątka nie musi obrzydzać

Projektant najciekawszego souveniru z Zakopanego zdobędzie 10 tysięcy złotych. „Wyobraź sobie, że jedziesz na ...

Praca – dobro nas wszystkich

Zaplanowany na środę 18 listopada Kongres „Praca – nowa solidarność?” odbędzie się pod patronatem ...

Autobus za darmo. Tak miasta próbują radzić sobie ze smogiem

Zimą tradycyjnie smog zaczyna być znacznie bardziej dotkliwy niż przez pozostałą część roku. Samorządy ...

Sutryk: Samorządy łączą siły w obliczu epidemii

Samorządy mają różne potrzeby, deficyty w sytuacji zagrożenia i nie powinny być jedynie wykonawcami ...

Łódź mobilizuje się do wsparcia seniorów

Z myślą o łódzkich seniorach powstały filmiki ze specjalnymi ćwiczeniami, które można samodzielnie wykonywać ...

Władze Bydgoszczy: firmy powinny płacić więcej za wywóz śmieci

Biurowce, galerie handlowe czy hotele powinny więcej płacić za wywóz śmieci. Dzięki temu spadną ...