Ratusz przedstawia warszawski budżet na czasy kryzysu

fot. Darek Golik

Czy warszawiaków czekają masowe podwyżki? Jakich cięć w miejskich inwestycjach dokona ratusz? W południe ogłosi to Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Wówczas rozpocznie się konferencja prasowa na temat  sytuacji budżetowej Warszawy.  Jak będzie wyglądał przyszłoroczny budżet? Na razie oficjalnie nie wiadomo. Ale wiadomo, że pandemia mocno dała się we znaki dochodom miasta.

Już w kwietniu prezydent Warszawy ogłaszał, że w tym roku wpływy do budżetu będą o ok. 1,5-2 mld złotych niższe. Jest to spowodowane gwałtownym spadkiem wpływów z podatków zarówno CIT płaconym przez firmy,  jak też wpływów z PIT płaconych przez mieszkańców.

Mniejsze są też wpływy ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej (o 300 mln zł) oraz podatku od nieruchomości (o 100 mln zł).

Już  wiosną  stołeczny ratusz wydał też zarządzenie w sprawie blokowania planowanych wydatków budżetowych w 2020 roku. Blokada będzie obowiązywała do końca roku budżetowego, a łączna kwota zablokowanych, planowanych wydatków wyniesie 345 484 411 zł.  – Chodzi przede wszystkim o wydatki bieżące. Musimy się zabezpieczyć – tłumaczy Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Prezydent Rafał Trzaskowski przyznał wczoraj, że miasta potrzebują inwestycji, żeby się rozwijać. – W obecnych, trudnych warunkach budżetowych, warto współpracować przy tym z sektorem prywatnym. Dzięki temu miasto może się rozwijać nie obciążając nadmiernie własnego budżetu. Coraz częściej tak właśnie robimy w Warszawie – dodał.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PFR pomoże samorządom szukającym innowacji

Miasta chciałyby być bardziej „smart”, ale często brakuje im wiedzy, jak to zrobić. Polski ...

Narkotesty dla kierowców komunikacji miejskiej. Na razie dobrowolne

Po tragicznym wypadku autobusu miejskiego w Warszawie przewoźnicy chcą badać kierowców narkotestami. Ale bez ...

Znak pojawił się niespodziewanie 

Stała zmiana organizacji ruchu polegająca na zakazie ruchu ciężkich pojazdów wymagała rozważenia racji mieszkańców, ...

O konsekwencjach wycieku imienia i nazwiska trzeba poinformować

Zawiadomienie o naruszeniu ochrony danych osobowych musi odnosić się do konkretnej sytuacji i być ...

Obrót mieniem z podatkiem

Gmina, która sprzedaje, wywłaszcza czy wnosi aportem nieruchomości otrzymane w drodze komunalizacji czy w ...

„Śląsk to jedna z największych porażek kolei w Polsce”. Jest szansa, że będzie lepiej

Nowelizacja Ustawy o transporcie kolejowym ma poprawić sytuację miast wykluczonych komunikacyjnie. Z danych Ministerstwa ...