Nowy Program Ochrony Powietrza w Małopolsce wprowadza nowe restrykcje

Fot. Pixabay

Zakaz palenia w kozach i kominkach przy przekroczeniach norm zanieczyszczeń powietrza, przyspieszenie wymiany przestarzałych pieców i wprowadzenie strefy czystego transportu w Krakowie – to najważniejsze punkty nowego Programu Ochrony Powietrza (POP), który właśnie przyjęli radni Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Program przez najbliższe 3 lata będzie miał decydujący wpływ na działania małopolskich gmin.

Likwidacja pieców i kontrole

Główny cel POP to jak najszybsza poprawa jakości powietrza, którym oddychają Małopolanie. Nowe projekty POP mają stworzyć dobre warunki do wykorzystania środków z dwóch rządowych programów: Czyste Powietrze i Stop Smog. W ramach tego pierwszego możliwe będzie m.in. łatwiejsze korzystanie z odnawialnych źródeł energii (zapewnione zostanie wyższe dofinansowanie dla nich) i wymiana starych kopciuchów na ekologiczne źródła energii.

– Na pewno potrzebna będzie inwentaryzacja wszystkich pieców w małopolskich gminach. Od przyszłego roku zostaną wycofane publiczne dotacje do kotłów węglowych. Finansowanie kotłów na paliwa stałe ze środków publicznych (w tym programu Czyste Powietrze), w Małopolsce będzie obejmować od 1 stycznia 2022 r. tylko kotły na biomasę (z wyłączeniem projektów już w trakcie realizacji) a od 1 stycznia 2023 r. wyłącznie kotły na biomasę o emisji pyłu do 20 mg/metr sześc. – mówi Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Poza Krakowem pozostanie możliwość instalacji (ze środków własnych) i eksploatacji kotłów na węgiel, drewno i biomasę oraz kominków i ogrzewaczy, ale tylko tych zgodnych z obowiązującą uchwałą antysmogową dla Małopolski i spełniających określone normy.

CZYTAJ TAKŻE: Małopolska: trudny powrót do normalności

Urynowicz podkreśla, że bardzo ważne jest także przyspieszenie czasu kontroli interwencyjnych, które przeprowadzają gminy. – Pierwsze założenia POP były takie, by kontrole odbywały się do dwóch dni po zgłoszeniu o spalaniu odpadów. Potem ten okres został skrócony do jednego dnia a finalnie do 12 godzin od zgłoszenia. To ważne, by takie kontrole odbywały się jak najszybciej, bo osoby, które spalają odpady, szkodzą nie tylko sobie, ale nam wszystkim – dodaje.

Zgodnie z zapisami POP gminy powinny przygotować procedurę przeprowadzenia kontroli palenisk pod kątem przestrzegania uchwały antysmogowej i zakazu spalania odpadów do 30 września 2021 roku.

Truciciele nie wjadą do Krakowa?

POP zakłada utworzenie w Krakowie pilotażowej strefy czystego transportu. Strefa w oparciu o normy emisji spalin ma powstać do 2026 roku. W praktyce oznacza to, że posiadacze starych np. 10 -letnich i starszych samochodów nie będą mogli wjechać do wyznaczonego rejonu miasta. W wersji pilotażowej strefa jest planowana wewnątrz II obwodnicy miasta (pierścień dróg otaczających większość dzielnicy I Stare Miasto, tzw. stare Podgórze oraz częściowo Grzegórzki).

Zanim jednak to nastąpi, muszą powstać odpowiednie regulacje prawne w kraju, a ostatnie słowo należeć będzie do lokalnego samorządu. To radni miasta Krakowa ostatecznie zdecydują, jak będą wyglądały granice strefy, jakie samochody będą mogły do nich wjechać i czy od ustalonych reguł będą wyjątki. Wicemarszałek Urynowicz zapewnia, że pomysł był konsultowany z władzami miasta. Zresztą, próby wprowadzenia takich stref w mieście były podejmowane już od kilku lat.

CZYTAJ TAKŻE: W Krakowie pierwszy rok bez kopciucha

Uchwalenie nowego POP ma znaczenie dla stolicy Małopolski również z innego powodu. W gminie miejskiej Kraków od ubiegłego roku obowiązuje zakaz spalania paliw stałych, ale w gminach otaczających miasto tzw. obwarzanku krakowskim – takiego zakazu już nie ma. I właśnie z obwarzanka zanieczyszczone powietrze przepływa do miasta. W momencie, gdy zostaną wprowadzone nowe uregulowania i poprawi się powietrze w gminach ościennych – automatycznie ulegnie poprawie powietrze w Krakowie.

– Pomimo kilku lat intensywnej wymiany palenisk musimy jeszcze położyć nacisk na ograniczenie emisji transportowej, a gminy w Małopolsce na pewno przyspieszyć wymianę starych kotłów – podsumowuje Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Bez kozy i kominka?

Oprócz działań długofalowych w nowym POP powstał także plan działań krótkoterminowych, które będą w Małopolsce wprowadzane w sytuacjach zagrożenia zanieczyszczeniami powietrza. Ustalone zostały trzy stopnie zagrożenia: 1, 2 i 3.

Pierwszy stopień będzie ogłaszany, jeśli średnia z ostatnich 12 godzin dla stężenia pyłu PM10 przekroczy 80 µg/metr sześc. Lokalne samorządy zostaną zobligowane do przeprowadzenia prewencyjnej kontroli spalania odpadów. Przy 2. stopniu zagrożenia (PM10 przekroczy 100 µg/metr sześc) oprócz kontroli spalania będzie ograniczona aktywność na zewnątrz dzieci i młodzieży , nie będzie można stosować dmuchaw do liści oraz palić w kominkach i kozach (jednak tylko w przypadku jeżeli nie są jedynym źródłem ogrzewania). Po wprowadzeniu 3. stopnia zagrożenia (PM10 powyżej 150 µg/metr sześc.) do wszystkich ograniczeń i działań przewidzianych dla 1 i 2 stopnia dojdzie m.in. ograniczenie eksploatacji urządzeń grzewczych na paliwa stałe (w przypadku możliwości stosowania alternatywnego ogrzewania) i ograniczenia prac budowlanych związanych z emisją pyłu.

CZYTAJ TAKŻE: Kopciuchy to dopiero początek. Kraków idzie za ciosem

Rekomendowane będzie także wprowadzenie bezpłatnej komunikacji publicznej oraz ograniczenie wjazdu pojazdów ciężarowych do centrum największych miast Małopolski: Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwsze koty za płoty. Mniejsze miasta uruchomiły przedszkola

Pierwsze żłobki i przedszkola samorządowe już działają, głównie w mniejszych gminach. Większe miasta się ...

Gliwickie lotnisko rozwija skrzydła

Przed wojną z lotniska w Gliwicach latano do Odessy, Teheranu, Hamburga, Londynu i Wiednia. ...

Wałbrzych: zakaz foliówek trafi do kosza?

Wojewoda dolnośląski zakwestionował uchwałę Wałbrzycha zakazującą sprzedaży torebek foliowych. Władze miasta nie wykluczają wniesienia ...

Urzędy pracy. To tu rozstrzygnie się przyszłość gospodarki

To lokalne pośredniaki mają dawać firmom mikropożyczki czy dopłaty do wynagrodzeń. Także rzesza bezrobotnych ...

Przedszkolaki w lepszym powietrzu

W stu śląskich przedszkolach atmosfera się poprawi. Stanie w nich 500 oczyszczaczy powietrza. To ...

Koronawirus pojawił się w Krakowie

Ponad 60-letni mężczyzna z Krakowa zarażony koronawirusem to kolejny 12. potwierdzony przypadek tej choroby ...