Żłobki w czasie pandemii. Rodzic w kącie może obserwować dziecko

fot. AdobeStock / BillionPhotos.com

Przybywa miejsc w samorządowych żłobkach. Wszystkie pracują w reżimach sanitarnych, a w niektórych miastach działają krócej, by wszystkie pomieszczenia poddać dezynfekcji.

– Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dzieciom, jak i pracownikom. Nowe procedury, które uwzględniają aktualne wymagania Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia, określają przede wszystkim sposób przyprowadzania i odbioru dzieci ze żłobków. W nawiązaniu do wytycznych we wszystkich żłobkach zwiększono również częstotliwość dezynfekcji zabawek i sprzętu oraz dostosowano sposób przygotowywania i spożywania posiłków – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.

Z kwarantanny nie biorą

W tym mieście jest 1209 miejsc w żłobkach, które działają  od 6 do godz.16.30. Czas otwarcia dla dzieci skrócono o pół godziny, by później wszystkie pomieszczenia i powierzchnie w placówkach poddawać dezynfekcji. Personel wszystkich lubelskich żłobków został wyposażony w środki ochrony indywidualnej jak maseczki, rękawice, fartuchy, czepki oraz środki dezynfekujące.

Lublin należy do wyjątków. Inne większe miasta raczej nie zdecydowały się na odgórne skrócenie czasu pracy żłobków. W stolicy jest 81 takich placówek z  8417 miejscami oraz 6269 miejsca w żłobkach zakontraktowanych, co łącznie daje – 14 686. W ub. tygodniu było jeszcze ponad 300 wolnych.

CZYTAJ TAKŻE: Przedszkola czekają, ale nowe wytyczne GIS mogą być problemem

– Obecnie z uwagi na zniesienie limitu miejsc dla żłobków możemy przyjąć liczbę dzieci zgodną z liczbą miejsc organizacyjnych którymi dysponujemy- mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza. W Warszawie godziny pracy żłobków nie uległy zmianie. Placówki  są czynne w godz.6.30-7.00 do 17.00-17.30.

Pomieszczenia, w których przebywają dzieci i sprzęty przez nie używane są utrzymywane w czystości, dezynfekowane i wietrzone zgodnie z zaleceniami sanitarnymi. Opracowano też zasady postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u dziecka oraz zalecenia sanitarne dla personelu. – Do żłobka nie są przyjmowane dzieci osób przebywających na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych – podkreśla stołeczny ratusz.

Rodzice mogą uczestniczyć w adaptacji dzieci, ale tylko za zgodą kierownika placówki, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (maseczka, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, z zachowaniem dystansu społecznego). Do odwołania zawieszone zostały zajęcia prowadzone przez osoby i firmy zewnętrzne.

Budowy i remonty

W tym roku we Wrocławiu zakończono budowę żłobka przy ul. Sygnałowej (koszt to ok. 20 mln zł). Obecnie rozpoczyna się remont żłobka przy ul. Krowiej (koszt – 2,7 mln zł). Ogłoszony zostanie przetarg na budowę kolejnego żłobka miejskiego na Sołtysowicach, który ma zostać oddany do użytku w 2022 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Publiczne przedszkole? Tylko z kompletem szczepień dziecka

W sumie w tym mieście jest obecnie 16 żłobków i 2375 miejsc. Jeden z nich  został otwarty na początku września, a jeden jest remontowany. – Dofinansowujemy też żłobki niepubliczne. Od końca 2018 roku we Wrocławiu przybyło blisko 1400 miejsc finansowanych lub dofinansowanych przez miasto – mówi Arkadiusz Filipowski z wrocławskiego ratusza.

W sumie we wrocławskich żłobkach jest 8261 miejsc w tym 6261 finansowanych i dofinansowanych przez miasto. Dzięki temu wskaźnik objęcia opieką dzieci uprawnionych wynosi we Wrocławiu już 46 proc, gdy rok temu było to 37 proc. przy średniej dla Polski – 25 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ostatni koncert zagraliśmy 8 marca w Gnieźnie

W planach mieliśmy wiele występów. Kiedy ogłoszono pandemię, zapanowało duże zaskoczenie, zrobiło się smutno, ...

Od września droższe parkowanie w Krakowie?

Będzie drożej, płacić będzie trzeba również w weekend, przybędzie też miejsc, gdzie postój będzie ...

Ruszyło odmrażanie samorządów. Urzędnicy bardziej dostępni

Magistraty wracają do normalności. Coraz więcej urzędów zaczyna pracować tak, jak przed pandemią. Ale ...

Ferie: jeszcze tylko trochę bieli i będzie szaleństwo

Naturalnym miejscem zimowych atrakcji zdają się być Tatry, Beskidy czy Bieszczady, ale duże miasta ...

Pływający ambasadorzy nadmorskich miast

Niektóre samorządy są właścicielami pełnomorskich jachtów. Jednostki służą przede wszystkim do szkolenia młodzieży.

Istniejący fragment drogi S14 w okolicach węzła Pabianice Północ

Wkoło Łodzi: pierwsze miasto z ekspresowym ringiem

Łódź za sprawą budowy drogi ekspresowej S14 będzie pierwszym miastem w Polsce z pełną ...