Rewitalizacja kolejek wąskotorowych. Zaczyna się lato na wąskim torze

Fot. Pixabay

Obostrzenia obowiązują także w wagonach turystycznych, jednak kolejki wąskotorowe coraz liczniej ruszają po przedłużonej zimie.

Pod koniec czerwca na tory wróciła kolejka z Bytomia do Miasteczka Śląskiego. To najstarsza, nieprzerwanie działająca wąskotorówka na świecie – Towarzystwo Kolei Górnośląskiej zaczęło jej budowę na podstawie koncesji z 1851 roku, uroczyste otwarcie nastąpiło dwa lata później. Blisko 170 lat później wciąż jest na chodzie.

– W tym roku podróżnych czeka kilka nowości: większa liczba pociągów, czyli trzy pary w ciągu dnia, a nie, jak dotąd, tylko dwie, a także bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży szkolnej do 16. roku życia – informuje Karol Majcherczyk ze Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, które jest operatorem kolejki.

Najstarsza

Początkowy przystanek górnośląskiej kolei znajduje się na peronie wąskotorowym dworca głównego w Bytomiu. Podczas przejażdżki 21-kilometrową trasą podróżni spoglądają na zmieniające się krajobrazy – od postindustrialnych w Bytomiu do leśnych i polnych w Tarnowskich Górach i Miasteczku Śląskim. Po drodze mijają Bytom Karb Wąskotorowy, największą zachowaną stację Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, z licznymi torami, posterunkiem, nastawnią, lokomotywownią i zabytkowym taborem.

CZYTAJ TAKŻE: Rewitalizacje zabytkowych kolejek. Samorząd daje im nowe życie

W tym roku zwiedzanie stacji Bytom Karb Wąskotorowy będzie możliwe w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca – zainteresowanych historią i techniką kolejową oprowadzi przewodnik. A jest o czym opowiadać – przez 150 lat sieć GKW oplatała ważniejsze zakłady przemysłowe regionu – kopalnie, huty, elektrownie i kamieniołomy.

W latach 50. XX wieku mierzyła blisko 230 kilometrów, plus drugie tyle bocznic, których było ponad sto. W czasach prosperity kolejka przewoziła rocznie 2 mln pasażerów i 6 mln ton towarów. Najdłużej obsługiwanym zakładem była Elektrownia Chorzów – ostatni transport węgla przyjechał do niej po wąskim torze w 2001 roku.

Z Borsukiem

Także wielkopolscy miłośnicy wąskotorówek mogą ruszyć w podróż – kursy wznowiła poznańska Maltanka, jedna z trzech kolejek parkowych w Polsce. Można nią przejechać z okolic ronda Śródka do Nowego Zoo, podziwiając po drodze jezioro Malta.

Zimowa przerwa nieco się przedłużyła, ale wciąż tli się nadzieja, że i w tym sezonie na pokład wsiądzie ponad 100 tys. pasażerów. W ubiegłym roku było ich 138 tysięcy.

Tego lata w każdym wagonie może podróżować maksymalnie 16 osób, podróżni muszą zasłaniać usta i nos.

CZYTAJ TAKŻE: Przybędzie lokalnych połączeń kolejowych. W jakich regionach nowe inwestycje?

Ozdobą taboru Maltanki jest niemiecki parowóz Borsig Bn2t z 1925 roku, zwany przez przyjaciół Borsukiem. Chętni do skorzystania z jego usług muszą się jednak uzbroić w cierpliwość – wyjeżdża bowiem na trasę tylko w wybrane dni.

W Bieszczadach

Od czerwca działa Bieszczadzka Kolejka Leśna, kursująca po dwóch trasach – z Majdanu do Przysłupia (12 km) i Balnicy (9 km). Uruchomiona w 1898 roku na trasie Nowy Łupków – Cisna przez wiele lat służyła przede wszystkim do transportu drewna. W 1994 roku ze względów ekonomicznych została wyłączona z eksploatacji. Dwa lata później powstała Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, która do dziś opiekuje się zabytkowym taborem i infrastrukturą.

Od początku lipca do końca wakacji składy wyruszają pięć razy dziennie. Tu także wprowadzono
obostrzenia sanitarne – w wagonie może podróżować nie więcej niż 20 osób. To oznacza, że trudno będzie pobić zeszłoroczny rekord frekwencyjny, kiedy kolejka przewiozła 157 tysięcy pasażerów. To ważna liczba, bo wpływy z biletów pozostają podstawowym źródłem utrzymania BKL. Zatem, proszę wsiadać.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zuzanna i Antoni wygrywają w rankingu

Społeczeństwo | Przy wyborze imion rodzice często ulegają panującej modzie. A ponieważ ta się ...

Edukacja doby epidemii: placówki nieczynne, ale płacić trzeba

Samorządy nie pobierają opłat za zamknięte przedszkola – ale już za żłobki czy prywatne ...

Najlepszy kosmetyk do użytku zewnętrznego i najlepsze lekarstwo do użytku wewnętrznego

Lekarstwo bez recepty, najbardziej naturalny kosmetyk, przepis na szczęście i udane relacje, czyli… uśmiech. ...

Autonomiczne drony bliżej polskich miast

Toruń jest na najlepszej drodze, by stać się pierwszym ośrodkiem, który wprowadzi autonomiczny ruch ...

Dzierżawca gruntu rolnego może być radnym

Ze zdjęć działki nie można było wywnioskować, że radny prowadzi tam zorganizowaną działalność zarobkową.

Koniec zimy, czas na łyżwy. Przynajmniej w Ostrołęce

Wysokie temperatury na dworze nie muszą być wrogiem miłośników łyżew. W miastach powstają dla ...