Miejska pomoc trafia do firm. Najwięcej wniosków o obniżkę czynszu

Tylko w Warszawie o obniżkę opłat za najem lokali komunalnych podległych bezpośrednio miastu, a nie dzielnicom, wpłynęło 4442 wnioski
Pixabay

Wnioski przedsiębiorców o obniżenie czynszu czy umorzenie lub odroczenie płatności podatków zalewają w ostatnich tygodniach samorządy. Miasta starają się rozpatrywać je na bieżąco.

– Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie, a czas jego rozpatrzenia uzależniony jest od czynników, takich jak kompletność wniosku, czy liczba wniosków do rozpatrzenia – tłumaczy Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Po wprowadzeniu stanu pandemii, gdy wiele firm musiało zawiesić działalność, samorządy wprowadzały lokalne programy pomocy dla nich oferując obniżenie czynszów czy umorzenie części podatków. Tylko w Warszawie o obniżkę opłat za najem lokali komunalnych podległych bezpośrednio miastu, a nie dzielnicom, wpłynęło 4442 wnioski.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza dla samorządów? „Zabrakło realnej pomocy”

Do 18 maja – jak podaje stołeczny ratusz – udzielono obniżek 2762 najemcom i dzierżawcom. – Najwięcej wniosków wpłynęło w kwietniu, a obecnie obserwujemy tendencję zniżkową. Obserwujemy sytuację i będziemy reagować na bieżąco – zapewnia Karolina Gałecka.

W Poznaniu, jeśli chodzi o czynsze, do tej pory zostało złożonych 651 wniosków. – Kompletne wnioski są rozpatrywane w ciągu pięciu dni roboczych – zapewnia Joanna Żabierek, rzecznik prasowy prezydenta miasta. Nie podaje, ile firm skorzystało ze zniżek.

We Wrocławiu wnioski przedsiębiorców o udzielenie ulg przyjmują trzy jednostki: Zarząd Zasobu Komunalnego (ZZK), Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta (ZDiUM) oraz spółka Wrocławskie Mieszkania (WM). W Zarządzie Zasobu Komunalnego – jak podaje miasto – zarejestrowano do tej pory najwięcej, bo 415 wniosków przedsiębiorców o udzielenie ulg, a 195 jest uzupełnianych. Do tej pory 220 przedsiębiorcom udzielono pomocy. Zarząd otrzymał też 107 próśb od organizacji pozarządowych, z czego przygotowano 43 aneksy do umów najmu do podpisu najemcy, a 15 organizacjom obniżono czynsz.

CZYTAJ TAKŻE: Czynsze za złotówkę, ulgi w podatkach. Tak samorządy pomagają biznesowi

W stolicy wprowadzono też możliwość przedłużenia o 90 dni terminu płatności podatku od nieruchomości płatnych w kwietniu, maju i czerwcu. Z tego rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe czy prowadzące działalność pożytku publicznego. Do ostatniej środy złożono 447 indywidualnych wniosków, rozpatrzono 142. – 0dbywa się to bez zbędnej zwłoki i uzależnione jest od charakteru sprawy oraz stopnia skomplikowania – tłumaczy Karolina Gałecka.

Także w Poznaniu można odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty, odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe. – Taka pomoc ma charakter stały i może zostać udzielona na dowolny okres, również dłuższy niż trzy miesiące, jeśli tylko taka pomoc będzie uzasadniona – mówi Joanna Żabierek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Filmowe podróże po Dolnym Śląsku

Wrocławska Fundacja Filmowa promuje region poprzez opracowywanie szlaków wycieczek filmowych. – Dolnośląskie Spacery Filmowe ...

Specjaliści i rolnicy dominują w radach gmin

W radach gmin zasiada ponad 39 tys. osób. Największą grupą zawodową są wśród nich ...

W tym regionie gastronomia może liczyć na wyjątkowo hojne wsparcie

Trzy tysiące złotych pomocy miesięcznie na każdego pracownika gastronomii do czasu ponownego otwarcia lokali ...

Gala Rankingu Samorządów 2020: Święto samorządów w czasie pandemii

To czas szczególny. Znowu przekonaliśmy się, że to władze samorządowe najszybciej, najpilniej reagują na ...

W „polskiej stolicy bezdomnych” zaczynają się testy tej grupy

Sytuacja epidemiczna bezdomnych od dawna zaprząta uwagę urzędników samorządowych. W Krakowie nazywanym „stolicą bezdomnych” ...

Unijne miliony z regionalnych programów pójdą na walkę z koronawirusem

Samorządy wojewódzkie szukają w budżetach środków na walkę z koronawirusem. Kilka z nich już ...