Mieszkanie za remont: coraz popularniejszy sposób na wynajem

Chrzanów jest kolejnym miastem, które zdecydowało się na wprowadzenie programu „Mieszkanie za remont”.

Publikacja: 20.02.2020 23:48

Mieszkanie za remont: coraz popularniejszy sposób na wynajem

Foto: AdobeStock

Mieszkańcy, którzy we własnym zakresie wyremontują mieszkanie z zasobów miasta – będą mogli w nim zamieszkać poza kolejką oczekujących na przydział gminnego lokalu. Podobne programy z różnym powodzeniem funkcjonują w wielu miastach. Zainteresowanie nimi jest spore i ciągle rośnie.

Bez kolejki

Pomysł pozyskania mieszkania komunalnego w zamian za jego remont nie jest nowy. Nie jest to też jeden program działający w całej Polsce, a mniejsze, lokalne programy, organizowane przez niektóre gminy np. Katowice, Szczecin, Tarnów, Kraków czy Trzebinię. Wszystkie łączy jedno założenie: lokator, który za własne środki remontuje lokal komunalny, by potem wynająć go od miasta na preferencyjnych warunkach.

Chętni na udział w programie muszą też spełniać określone kryteria – głównie kryterium dochodowe. Szczegółowe zasady różnią się w zależności od gminy.

– Większość gmin nie ma pieniędzy na remonty lokali. Więc taki program jest dla nich sposobem na pozbycie się kłopotliwych, wymagających sporych nakładów pustostanów. Dla przyszłych lokatorów to szansa na uzyskanie jak najszybciej własnego lokum. Bo na gminne lokale czeka się kilka, a nawet kilkanaście lat. Zasadniczo chodzi o to, by taki pomysł opłacał się obydwu stronom: i miastu, i lokatorom – mówi Zbigniew Przygoda, zarządca nieruchomości z Krakowa.

CZYTAJ TAKŻE: Zaskakujący wybór zachodnich turystów. Oto najlepsze miejsce do mieszkania w Polsce

Dodaje, że popularność programu „mieszkanie za remont” wcale go nie dziwi. – Ceny nowych mieszkań galopują. Zdecydowanie tańsze jest zdobycie własnego kąta w zamian za remont. W niektórych przypadkach wyremontowane mieszkanie można potem od miasta kupić, jak np. w Katowicach – podkreśla.

W Chrzanowie (który dopiero startuje z programem) o mieszkanie w zamian za remont będą mogły skorzystać osoby z listy oczekujących na przyznanie lub zamianę gminnego lokalu. Informacje o dostępnych do remontu lokalach – wraz z adresami, stanem technicznym i przewidywanymi kosztami remontu – będą uaktualniane na bieżąco i zamieszczane m.in. na stronie miasta oraz w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu. W Chrzanowie na gminny lokal czeka się średnio 3-4 lata. Ci, którzy wyremontują pustostan z zasobów gminy, zamieszkają w nim po zakończeniu remontu.

Szybki najem

Na podobnych, co w Chrzanowie, zasadach najemcami gminnych lokali mogą zostać mieszkańcy Tarnowa czy Trzebini. W Tarnowie nabór chętnych do udziału w programie trwa jeszcze do marca tego roku. Nowością jest to, że z oferty wynajmu mogą skorzystać osoby, które mają już uprawnienie do wynajmu lokalu z zasobów miasta i oczekują na mieszkanie, ale również ci, którzy nie zwracali się jeszcze do magistratu o pomoc w tej sprawie i nie figurują na listach osób oczekujących na gminny lokal.

CZYTAJ TAKŻE: Czynszówki czy mieszkania+

W Trzebini kolejka oczekujących na najem lub zamianę mieszkania nie jest zbyt długa, ale i tak na lokal czeka się nawet kilka lat. Gmina dysponuje wolnymi lokalami, ale nie ma środków na ich szybki remont. I stąd pomysł, by to przyszli najemcy remontowali lokale. – Osoby zainteresowane tym rodzajem wynajmu muszą spełnić określone warunki m.in. znajdować się na liście osób oczekujących na gminny lokal, mieć określone dochody i zadeklarować, że posiadają fundusze na remont mieszkania – mówi Anna Jarguz, rzeczniczka magistratu w Trzebini.

Miasto jest zadowolone z dotychczasowej realizacji programu. Rzeczniczka podkreśla, ze zainteresowanie nim jest, wszystko przebiega sprawnie. – Program ruszył w wakacje ubiegłego roku a już w listopadzie pierwsze rodziny wprowadziły się do wynajmowanych mieszkań – mówi.

Katowice i Kraków

W Katowicach program „mieszkanie za remont” jest realizowany od czterech lat. W styczniu tego roku została uruchomiona kolejna jego edycja. Dla chętnych interesujący może być fakt, że w Katowicach wystarczy wybrać lokal, wyremontować go i przez 5 lat wynajmować na preferencyjnych warunkach, by potem zostać jego właścicielem. Program cieszy się sporym zainteresowaniem. Od początku funkcjonowania Katowice przeznaczyły na jego potrzeby prawie 300 lokali, a w tym roku dodały kolejne 40 nieruchomości, w których można zamieszkać za remont.

CZYTAJ TAKŻE: Tanie mieszkania głównie w małych gminach

Dla porównania – w Krakowie, gdzie realizowany jest wynajem lokali w zamian za remonty pod nazwą Program Pomocy Lokatorom we wszystkich dotychczasowych jego siedemnastu edycjach miasto wynajęło ogółem 293 lokale. – W konkursie mogą uczestniczyć osoby, które spełniają kryterium niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i kryterium dochodowe, zależne od wielkości gospodarstwa domowego.– tłumaczy Jolanta Lasyk z Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie.

Mieszkańcy, którzy we własnym zakresie wyremontują mieszkanie z zasobów miasta – będą mogli w nim zamieszkać poza kolejką oczekujących na przydział gminnego lokalu. Podobne programy z różnym powodzeniem funkcjonują w wielu miastach. Zainteresowanie nimi jest spore i ciągle rośnie.

Bez kolejki

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Smart City: Jakie są wyzwania dla rozwoju technologicznego miast
Z regionów
Wójt, który wygrał wybory jednym głosem: U nas każdy głos się liczy
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza