Łódź będzie wolna od smogu i plastiku

Z danych GUS wynika, że spośród miast na prawach powiatu najwięcej mieszkańców straciła Łódź (5,3 tys.)
AdobeStock

W ciągu 10 lat w mieście ma przybyć kilkadziesiąt tysięcy nowych drzew i sprawnie działać selektywna zbiórka odpadów.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zaprezentowała założenia Ekopaktu dla Łodzi, który określa działania, jakie w najbliższych latach podejmie miasto na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Dokument zawiera pięć obszarów. Są to: rozwój i ochrona terenów zielonych, ochrona i poprawa jakości powietrza atmosferycznego, racjonalizacja gospodarowanie wodą, w tym wodą opadową, poprawa efektywności gospodarowania odpadami oraz kształtowanie nowych, proekologicznych postaw.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcze jadą do Łodzi

– Zmiany klimatyczne stały się faktem w skali globalnej i lokalnej. Zieloną strategię i ład dla naszego kontynentu określiła Unia Europejska i my również chcemy być z tymi, którzy chcą chronić środowisko i minimalizować niekorzystne przemiany klimatyczne. Chcemy wsiąść do tego pociągu i dlatego Łódź oraz wszystkie podległe miastu jednostki stworzyły ramowy dokument działań w tym zakresie do roku 2030 – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

Jaka więc będzie Łódź za 10 lat? Pełna zieleni, choć już dziś miasto może pochwalić się jednym z największych odsetków terenów zielonych znajdujących się w jego granicach. Do 2030 roku zasadzonych ma być 50 tysięcy nowych drzew, deweloperzy mają korzystać z katalogu dobrych, zielonych i proekologicznych rozwiązań budowlanych. W trosce o czyste powietrze w mieście sadzone będą rośliny wychwytujące zanieczyszczenia, wszystkie z 18 tys. lokali komunalnych należących do miasta będą posiadały niskoemisyjny system ogrzewania, rozwijana będzie komunikacja elektryczna i rowerowa. Do 2030 roku 30 proc. miejskich autobusów zasilanych będzie energią elektryczną, z 154 do 224 km zwiększy się długość tras rowerowych.

CZYTAJ TAKŻE: To ma być najwyższy budynek w Łodzi. Przymierza się do niego znany biznesmen

Władze miasta duży nacisk kładą także na selektywną zbiórkę odpadów, eliminację plastiku z życia codziennego oraz racjonalną gospodarkę wodną i energetyczną. Do 2030 roku odpady zbierane selektywnie stanowić mają 75 proc. Ważne jest także kształtowanie postaw proekologicznych, dlatego pakt zawiera szereg działań edukacyjnych skierowanych nie tylko do dzieci i młodzieży.

Ekopakt dla Łodzi ma formułę otwartą, będzie dyskutowany i konsultowany w różnych gremiach. Pierwsze konsultacje zostaną zorganizowane po 26 stycznia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Naznaczeni przez historię

Jubileusz wyborów z 4 czerwca 1989 roku ma być pokazaniem obywatelskiej, samorządowej Polski, bo ...

Na elektronicznym zaświadczeniu wystarczy elektroniczna pieczątka

Urzędy mają szybciej i łatwiej przygotowywać dokumenty potwierdzające stan faktyczny czy prawny, które są ...

Jerzy Buzek: Mocny fundament kraju

To od samorządów zaczął się całkiem niedawno proces ratowania twarzy naszego państwa. Chciałbym zacząć ...

Lepiej się przyzwyczajmy: maszty będą częścią krajobrazu

Mieszkańcy Cieszyna protestują przeciwko wysokiemu masztowi telefonii komórkowej, który postawiono w mieście. Lokalne władze ...

Samorządność służy Bydgoszczy

Fundusze unijne stały się dodatkowym impulsem do rozwoju miasta nad Brdą. Zyskali mieszkańcy, biznes ...

Janosikowe trzeba odesłać do lamusa

Rząd mógłby zwiększyć pulę tych dochodów dla nas i przeznaczyć większość PIT dla poszczególnych ...