Łódź będzie wolna od smogu i plastiku

Z danych GUS wynika, że spośród miast na prawach powiatu najwięcej mieszkańców straciła Łódź (5,3 tys.)
AdobeStock

W ciągu 10 lat w mieście ma przybyć kilkadziesiąt tysięcy nowych drzew i sprawnie działać selektywna zbiórka odpadów.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zaprezentowała założenia Ekopaktu dla Łodzi, który określa działania, jakie w najbliższych latach podejmie miasto na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Dokument zawiera pięć obszarów. Są to: rozwój i ochrona terenów zielonych, ochrona i poprawa jakości powietrza atmosferycznego, racjonalizacja gospodarowanie wodą, w tym wodą opadową, poprawa efektywności gospodarowania odpadami oraz kształtowanie nowych, proekologicznych postaw.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcze jadą do Łodzi

– Zmiany klimatyczne stały się faktem w skali globalnej i lokalnej. Zieloną strategię i ład dla naszego kontynentu określiła Unia Europejska i my również chcemy być z tymi, którzy chcą chronić środowisko i minimalizować niekorzystne przemiany klimatyczne. Chcemy wsiąść do tego pociągu i dlatego Łódź oraz wszystkie podległe miastu jednostki stworzyły ramowy dokument działań w tym zakresie do roku 2030 – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

Jaka więc będzie Łódź za 10 lat? Pełna zieleni, choć już dziś miasto może pochwalić się jednym z największych odsetków terenów zielonych znajdujących się w jego granicach. Do 2030 roku zasadzonych ma być 50 tysięcy nowych drzew, deweloperzy mają korzystać z katalogu dobrych, zielonych i proekologicznych rozwiązań budowlanych. W trosce o czyste powietrze w mieście sadzone będą rośliny wychwytujące zanieczyszczenia, wszystkie z 18 tys. lokali komunalnych należących do miasta będą posiadały niskoemisyjny system ogrzewania, rozwijana będzie komunikacja elektryczna i rowerowa. Do 2030 roku 30 proc. miejskich autobusów zasilanych będzie energią elektryczną, z 154 do 224 km zwiększy się długość tras rowerowych.

CZYTAJ TAKŻE: To ma być najwyższy budynek w Łodzi. Przymierza się do niego znany biznesmen

Władze miasta duży nacisk kładą także na selektywną zbiórkę odpadów, eliminację plastiku z życia codziennego oraz racjonalną gospodarkę wodną i energetyczną. Do 2030 roku odpady zbierane selektywnie stanowić mają 75 proc. Ważne jest także kształtowanie postaw proekologicznych, dlatego pakt zawiera szereg działań edukacyjnych skierowanych nie tylko do dzieci i młodzieży.

Ekopakt dla Łodzi ma formułę otwartą, będzie dyskutowany i konsultowany w różnych gremiach. Pierwsze konsultacje zostaną zorganizowane po 26 stycznia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy

Warszawa dostanie 35 razy mniej niż reszta Polski z UE

Z nowego budżetu UE region stołeczny ma dostać 35 razy mniej niż reszta Polski ...

Wschód na wielokulturowym szlaku

Wizyta na wschodzie to dobra okazja, żeby pomyśleć o bogatym dziedzictwie regionu, a zatem ...

Ćwierć miliarda na dawne PGR. Metropolie też chcą skorzystać

O dotacje z rządowego programu dla gmin, w których działały państwowe gospodarstwa rolne, będą ...

Prezydent z pokolenia rozżarzonych głów

Paweł Adamowicz miał świadomość, że to, jaki dziś jest Gdańsk, to zupełnie inne miasto ...

Burmistrz Słubic: Mimo niepewności nie rezygnujemy z inwestycji

Słubice to miasto transgranicznego handlu i usług. Mniej klientów z Niemiec to mniejsze dochody ...

Zrównoważony rozwój za mniejsze pieniądze

Wyłonione w wyborach lokalne władze, chcąc rozwijać konkurencyjność gminy czy miasta, będą miały ciężki ...