Łódź będzie wolna od smogu i plastiku

AdobeStock

W ciągu 10 lat w mieście ma przybyć kilkadziesiąt tysięcy nowych drzew i sprawnie działać selektywna zbiórka odpadów.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zaprezentowała założenia Ekopaktu dla Łodzi, który określa działania, jakie w najbliższych latach podejmie miasto na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Dokument zawiera pięć obszarów. Są to: rozwój i ochrona terenów zielonych, ochrona i poprawa jakości powietrza atmosferycznego, racjonalizacja gospodarowanie wodą, w tym wodą opadową, poprawa efektywności gospodarowania odpadami oraz kształtowanie nowych, proekologicznych postaw.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcze jadą do Łodzi

– Zmiany klimatyczne stały się faktem w skali globalnej i lokalnej. Zieloną strategię i ład dla naszego kontynentu określiła Unia Europejska i my również chcemy być z tymi, którzy chcą chronić środowisko i minimalizować niekorzystne przemiany klimatyczne. Chcemy wsiąść do tego pociągu i dlatego Łódź oraz wszystkie podległe miastu jednostki stworzyły ramowy dokument działań w tym zakresie do roku 2030 – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

Jaka więc będzie Łódź za 10 lat? Pełna zieleni, choć już dziś miasto może pochwalić się jednym z największych odsetków terenów zielonych znajdujących się w jego granicach. Do 2030 roku zasadzonych ma być 50 tysięcy nowych drzew, deweloperzy mają korzystać z katalogu dobrych, zielonych i proekologicznych rozwiązań budowlanych. W trosce o czyste powietrze w mieście sadzone będą rośliny wychwytujące zanieczyszczenia, wszystkie z 18 tys. lokali komunalnych należących do miasta będą posiadały niskoemisyjny system ogrzewania, rozwijana będzie komunikacja elektryczna i rowerowa. Do 2030 roku 30 proc. miejskich autobusów zasilanych będzie energią elektryczną, z 154 do 224 km zwiększy się długość tras rowerowych.

CZYTAJ TAKŻE: To ma być najwyższy budynek w Łodzi. Przymierza się do niego znany biznesmen

Władze miasta duży nacisk kładą także na selektywną zbiórkę odpadów, eliminację plastiku z życia codziennego oraz racjonalną gospodarkę wodną i energetyczną. Do 2030 roku odpady zbierane selektywnie stanowić mają 75 proc. Ważne jest także kształtowanie postaw proekologicznych, dlatego pakt zawiera szereg działań edukacyjnych skierowanych nie tylko do dzieci i młodzieży.

Ekopakt dla Łodzi ma formułę otwartą, będzie dyskutowany i konsultowany w różnych gremiach. Pierwsze konsultacje zostaną zorganizowane po 26 stycznia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Igrzyska Wolności to spotkanie osób otwartych na dialog, nowe idee i zabawę!

Paradoksem jest dziś fakt, że PiS jest w stanie mobilizować kluczową grupę wyborców transferami ...

Czy przedszkola żerują na lukach w prawie? Miasta mają z nimi na pieńku

Prywatne placówki drenują samorządowe kasy. Pomaga im w tym korzystne dla nich orzecznictwo sądowe. ...

Handlowe życie na niepewnym gruncie

Targowiska przyciągały kupujących w czasach PRL, przyciągają i dziś, w dobie hipermarketów i galerii handlowych. Samorządy zapewniają o wsparciu ...

Częstochowa boi się autostradowej protezy

Uruchomiony w piątek fragment autostrady A1 w województwie śląskim może wkrótce przyprawiać o ból ...

Samorządy planują sylwestra na wesoło. Ale mniej hucznie

Miejskie zabawy sylwestrowe coraz częściej odbywają się bez fajerwerków. Jedna z planowanych imprez noworocznych ...