Stolica ma ogromny potencjał rozwojowy, ale nie wszystko jest idealne – wynika z 4. edycji „Raportu o polskich metropoliach: Warszawa”, przygotowanego przez firmę doradczą PwC.
W swoim raporcie PwC bada siedem „kapitałów rozwojowych”, które wpływają na potencjał rozwojowy 12 analizowanych polskich metropolii. Warszawa, bez zaskoczenia, wypada w tym zestawieniu najlepiej.
– Warszawa jest największym i najatrakcyjniejszym centrum biznesowym Polski i jednym z wiodących w naszym regionie – mówił na spotkaniu prasowym prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC, współautor raportu. – Po części to naturalny sukces, wynikający faktu, że jest stolicą. Ale ten „dar” też trzeba umieć wykorzystać – dodał. Pod względem „kapitału atrakcyjności inwestycyjnej” stolica jest nawet trzy razy lepiej oceniana, niż inne polskie duże miasta. I okazuje się, że aż 60 proc. największych inwestorów zagranicznych w Polsce lokuje swój kapitał właśnie tutaj.
CZYTAJ TAKŻE: Biurowce: lokalne rynki ścigają Warszawę
Eksperci PwC podkreślają, że Warszawa i warszawski obszar metropolitalny dysponują dziś silnie i równomiernie rozwiniętymi kapitałami rozwojowymi, a sukces miasta przekłada się w dużej mierze na sukces całej metropolii. Oprócz pełnienia roli centrum biznesowego kraju, jej atutem jest m.in. dobrze rozwinięty system transportu publicznego, z jedyną siecią metra w Polsce i coraz gęstszą siecią tramwajowo-autobusową. Może pochwalić się bardzo wysokim poziomem edukacji i największym udziałem ludności z wykształceniem wyższym, poczuciem bezpieczeństwa wśród mieszkańców, największymi wydatkami (w przeliczeniu na mieszkańców) na kulturę, największą liczba start-upów, szeroką ofertą kulturalną i rozrywkową, itp.
– Warszawa jest dojrzałym rynkiem z ugruntowaną europejską renomą. To atrakcyjne i stabilne miejsce do inwestowania, z mocno rozwijającym się sektorem biurowym i mieszkaniowy – mówił Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. Dodał, że w ubiegłym roku powstało w Warszawie 24 tys. mieszkań, znacznie więcej niż w Berlinie czy Wiedniu, a proces odnowy tkanki mieszkaniowej w stolicy będzie kontynuowany.
CZYTAJ TAKŻE: Mazowsze i stolica oddzielnie?
– Warszawa wykorzystuje atuty związane z potencjałem inwestycyjnym i atrakcyjnością turystyczną, jednocześnie podnosząc jakość życia mieszkańców. Oczywiście, nie brakuje tu wyzwań – przyznał Dionizy Smoleń, dyrektor w zespole ds. sektora publicznego w PwC. Jednym z nich jest brak zagospodarowania pl. Defiladu, który choć powinien stanowić centrum Warszawy, jest niechlubną wizytówka PRL-u. Problemem stolicy są kroki, bo wciąż pozostaje najbardziej zatłoczonym miastem (czas dojazdu w godzinach szczytu wydłuża się o 130 proc.) w Polsce, a także jakość powietrza (średnio przez 88 dni w roku przekraczany jest poziom zanieczyszczeń). Stosunkowo niska jest dostępność publicznej opieki zdrowotnej, na rynku pracy najbardziej brakuje zaś programistów i informatyków, choć są obecnie najczęściej poszukiwani przez firmy.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.