Miesiąc ograniczenia wolności za palenie węglem w piecu

Uchwała antysmogowa dla Krakowa weszła w życie 1 września 2019 r.
Fotorzepa, Piotr Guzik

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia uznał za winnego mieszkańca, który spalał w piecu centralnego ogrzewania zabronione rodzaje paliw stałych – drewno i węgiel. To pierwszy tego typu wyrok.

Sąd wymierzył krakowianinowi karę jednego miesiąca ograniczenia wolności, zobowiązując go do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie. Niestosowanie się do uchwały antysmogowej, która weszła w życie w Krakowie od 1 września tego roku, wykazała kontrola przeprowadzona przez strażników miejskich.

CZYTAJ TAKŻE: Są już efekty uchwały antysmogowej w Krakowie

– To była standardowa kontrola, jedna z wielu jakie strażnicy przeprowadzili po 1 września. Nikt nie poinformował nas o spalaniu niedozwolonych substancji – mówi Marek Anioł, rzecznik krakowskiej straży miejskiej. Jak poinformował Anioł, nieprawidłowości zostały wykryte 8 października podczas sprawdzania palenisk przy ul. Rymarskiej, w centrum Krakowa. Okazało się, że właściciel jednej z kontrolowanych posesji pali  w piecu węglem i drewnem. Strażnicy od razu skierowali wniosek do sądu o ukaranie.

Sąd uznał, że okoliczności zdarzenia i wina obwinionego nie budzą wątpliwości i uznał ten czyn za wykroczenie w związku z Uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego z 15 stycznia 2016 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

CZYTAJ TAKŻE: Smog zatruwa młode mózgi

Od 1 września 2019 r. na terenie  Krakowa  obowiązuje zakaz spalania paliw stałych tj. węgla, drewna, peletu, ekogroszku itd. Wobec osób ignorujących przepisy uchwały antysmogowej wyciągane są konsekwencje wynikające z przepisów prawa. Wykroczenia mogą zakończyć się pouczeniem, mandatem od 20 zł do 500 zł  albo skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu (tu grzywna może wynieść nawet do 5 tys. zł.).

W Krakowie każdy przypadek spalania paliw stałych jest rozpatrywany indywidualnie. Decyzje o sankcjach strażnicy podejmują w oparciu m.in. o aspekty: socjalne, formalno-prawne i techniczne.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tarcza dla samorządów? „Zabrakło realnej pomocy”

Finansowe tsunami dotknie również lokalnych budżetów. Rząd przygotował rozwiązania ochronne, ale mało skuteczne.

Dla kolei również ma być program plus

Łatwiejsze ma być nie tylko realizowanie nowych inwestycji kolejowych przez samorządy, ale również przejmowanie ...

Miasta zarobią na jednośladach?

Część samorządów może wprowadzić opłaty za użytkowanie przestrzeni przez firmy pożyczające elektryczne jednoślady. Warszawa ...

Billboardy dalej będą straszyć

Nowe przepisy mogą zniweczyć wieloletnią pracę miast nad uporządkowaniem krajobrazu.

Boom na miejskie magazyny

Miejskich hal firmy nie boją się budować spekulacyjnie, nie na zamówienie. Wynajmują się na ...

Śladami Republiki Szczecińskiej

Centrum Dialogu Przełomu to szczeciński odpowiednik gdańskiego ECS – instytucja nie tylko kształcąca pamięć ...