Miesiąc ograniczenia wolności za palenie węglem w piecu

Uchwała antysmogowa dla Krakowa weszła w życie 1 września 2019 r.
Fotorzepa, Piotr Guzik

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia uznał za winnego mieszkańca, który spalał w piecu centralnego ogrzewania zabronione rodzaje paliw stałych – drewno i węgiel. To pierwszy tego typu wyrok.

Sąd wymierzył krakowianinowi karę jednego miesiąca ograniczenia wolności, zobowiązując go do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie. Niestosowanie się do uchwały antysmogowej, która weszła w życie w Krakowie od 1 września tego roku, wykazała kontrola przeprowadzona przez strażników miejskich.

CZYTAJ TAKŻE: Są już efekty uchwały antysmogowej w Krakowie

– To była standardowa kontrola, jedna z wielu jakie strażnicy przeprowadzili po 1 września. Nikt nie poinformował nas o spalaniu niedozwolonych substancji – mówi Marek Anioł, rzecznik krakowskiej straży miejskiej. Jak poinformował Anioł, nieprawidłowości zostały wykryte 8 października podczas sprawdzania palenisk przy ul. Rymarskiej, w centrum Krakowa. Okazało się, że właściciel jednej z kontrolowanych posesji pali  w piecu węglem i drewnem. Strażnicy od razu skierowali wniosek do sądu o ukaranie.

Sąd uznał, że okoliczności zdarzenia i wina obwinionego nie budzą wątpliwości i uznał ten czyn za wykroczenie w związku z Uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego z 15 stycznia 2016 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

CZYTAJ TAKŻE: Smog zatruwa młode mózgi

Od 1 września 2019 r. na terenie  Krakowa  obowiązuje zakaz spalania paliw stałych tj. węgla, drewna, peletu, ekogroszku itd. Wobec osób ignorujących przepisy uchwały antysmogowej wyciągane są konsekwencje wynikające z przepisów prawa. Wykroczenia mogą zakończyć się pouczeniem, mandatem od 20 zł do 500 zł  albo skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu (tu grzywna może wynieść nawet do 5 tys. zł.).

W Krakowie każdy przypadek spalania paliw stałych jest rozpatrywany indywidualnie. Decyzje o sankcjach strażnicy podejmują w oparciu m.in. o aspekty: socjalne, formalno-prawne i techniczne.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Miasta ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej

W świecie globalizacji to miasta chcą rozdawać polityczne karty. Łączą się w sieci i ...

Miody rządzą na Pomorzu

Po dziesięciu latach pracy i mieszkania w dużym mieście 
wraz z mężem zdecydowaliśmy się ...

Więcej gazu na Kujawach

Po latach starań gmina Lisewo doczekała się w końcu gazyfikacji. Do końca 2022 roku, ...

W Grudziądzu wypiszą receptę dla szpitali

Sytuacja placówek powiatowych jest trudna, ale nie nierozwiązywalna - uważają samorządowcy z Grudziądza, którzy ...

Włocławek zmienia się i pięknieje

Zapraszamy do odwiedzania Włocławka – miasta o wspaniałej bogatej historii, z której rodzą się ...

Samorząd nie jest wrogiem

Chcemy być traktowani po partnersku, trzeba skończyć z podziałem na „my” i „oni” – ...