Powstrzymać zmiany klimatu

mat.pras.

Ochrona środowiska, trendy w marketingu miejsc, startupy, e-commerce – to główne tematy Kongresu Gospodarczego Lubuskie 2019.

W dwudniowej imprezie, która rozpocznie się w najbliższy czwartek, wezmą udział przedsiębiorcy, samorządowcy, a także eksperci i naukowcy. Jej głównym celem jest wymiana doświadczeń, poznawanie nowych trendów, nawiązanie współpracy.

Kongres odbywa się już po raz trzeci. – W tym roku poświęcony jest tematyce proekologicznej i ochronie środowiska, a także trendom w marketingu miejsc i e-commerce – mówi Michał Iwanowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Lubuskie świętuje 15 lat Polski w Unii Europejskiej

Dlaczego ekologia? – Zmiany, jakie zachodzą w środowisku, mają wpływ na każdego z nas. Lubuskie stawia na zieloną gospodarkę, a lubuskie firmy są konkurencyjne globalnie i doskonale zorientowane na trendy światowe. Zmiany klimatu są jednym z największych zagrożeń środowiskowych, społecznych i ekonomicznych. Pytanie, jakie sobie musimy zadać, to jak nasz kraj będzie przeciwdziałać tym zmianom – tłumaczy Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Zauważa, że samorządy mają już wiele doświadczeń w tej kwestii. A swoimi doświadczeniami podczas lubuskiego kongresu podzielą się m.in. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, przedstawiciele Łodzi, Białegostoku czy Krakowa.

Początek kongresu w czwartek 10 października w Filharmonii Zielonogórskiej. Wykład inauguracyjny „Od czego zależy rozwój Polski” wygłosi prof. Leszek Balcerowicz.

Społeczeństwo cyfrowe

Przy okrągłym stole w panelu „Polska pali się na czerwono” oprócz samorządowców zasiądą przedstawiciele biznesu – krakowska firma EcotTech System, globalny gracz w dziedzinie eko – oświetlenia LUG, a także eksperci z zakresu proekologicznego zagospodarowywania miast – Architektour 2017. Opowiedzą o swoich doświadczeniach i perspektywie zdrowszych i czystszych miast.

Na kongresie mowa też będzie o społeczeństwie cyfrowym w kontekście wyzwań dla biznesu i samorządów. – Zaplanowano dyskusję m.in. o wdrażaniu systemów bezpieczeństwa informacji, ochrony danych osobowych – mówi marszałek Polak.

CZYTAJ TAKŻE: Będzie magazyn satelitów w Lubuskiem

W tej części dyskusji głos zabiorą Łukasz Wrona – specjalista ds. wdrażania systemów bezpieczeństwa informacji, dr Paweł Nowak – członek zespołu ekspertów ds. społeczeństwa informacyjnego Związku Województw RP, oraz Krzysztof Głomb, prezes zarządu Stowarzyszenia Miasta w Internecie.

O marketingu miejsc dyskutować będą m.in. Radek Kotarski, dziennikarz i przedsiębiorca, autor książki „Włam się do mózgu”, twórca kanału Polimaty na YouTubie. Swoje doświadczenia przekażą także paneliści z Niemiec, Słowacji i Czech. Zwieńczeniem pierwszego dnia kongresu będzie wieczorna gala, podczas której zostaną wręczone Nagrody Gospodarcze Marszałka Województwa Lubuskiego dla najbardziej ekologicznych i innowacyjnych firm z regionu. Dla gości zaśpiewa KrzysztoF Zalewski.

Zdrowie i wino

Drugi dzień imprezy poświęcony będzie zdrowiu i jakości życia oraz kluczowej specjalizacji regionu lubuskiego, czyli winu.

W Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie eksperci opowiedzą, w jakim kierunku powinno się rozwijać i jak stworzyć Smart City 4.0. Odbędzie się tam panel „Start Up! Po polsku” z poradami, jak wystartować bez budżetu, co zrobić z pomysłem i jak dalej rozwijać działalność. Nie zabraknie również panelu o nowoczesnym mieście, smart cities i „błękitnej” infrastrukturze jako przyszłości w rozwoju miasta.

– Uczestnicy będą mogli się przyjrzeć mechanizmom współpracy startupów z korporacją, a także dowiedzą się, skąd pozyskać pieniądze na realizację pomysłu. To doskonała możliwość spotkania z przedstawicielami firmy Allegro i Qpony.pl – zapowiadają organizatorzy.

CZYTAJ TAKŻE: Startupy motorem zmian

Nie zabraknie też tematyki związanej z winem. – Myśląc o Lubuskiem, nie można zapominać o ważnej gałęzi gospodarki, jaką jest winiarstwo. Stąd też panel z tej dziedziny. Tradycyjnie w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze zgromadzą się najważniejsi krajowi eksperci i enolodzy – mówi marszałek Elżbieta Polak.

W panelu dyskusyjnym poświęconemu winiarstwu wezmą udział Maciej Nowicki z Fermentu, Ewa Wawro z Podkarpackiej Akademii Wina czy Katarzyna Korzeń z Winnicomanii. To tylko niektóre nazwiska ekspertów, których spotkamy w Zaborze. Robert Makłowicz w swoim wyjątkowym stylu prowadzi także panel winiarski.

W piątek w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze odbędzie się również Festiwal Wina oraz blok gastronomiczny „Wikt & Wino – Para warta zachodu” o tym, jakie miejsce zajmuje wino w branży gastronomicznej oraz o jego potencjale.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Plaże wysoko oceniane

Od Świnoujścia po Jarosławiec ciągną się plaże Pomorza Zachodniego. To nie tylko najdłuższy pas ...

„Nie” dla podziału Mazowsza

Po raz kolejny wraca pomysł wyodrębnienia z Mazowsza aglomeracji warszawskiej i utworzenia dwóch województw. To absurdalny i ...

Zagraniczne szkolenie bez preferencji

Powiat, który u zagranicznego kontrahenta zamówił usługi organizacji praktyk zawodowych dla uczniów, musi rozliczyć ...

Taniej szybki internet

Większość miast obniżyła już stawki za zajęcie pasa drogi, by poprowadzić światłowody.

Miejski rynek nie jest z gumy

Restaurator niezadowolony z przyznanej mu powierzchni pod ogródek gastronomiczny nie może kwestionować zarządzenia w ...