mat.pras.

Ochrona środowiska, trendy w marketingu miejsc, startupy, e-commerce – to główne tematy Kongresu Gospodarczego Lubuskie 2019.

W dwudniowej imprezie, która rozpocznie się w najbliższy czwartek, wezmą udział przedsiębiorcy, samorządowcy, a także eksperci i naukowcy. Jej głównym celem jest wymiana doświadczeń, poznawanie nowych trendów, nawiązanie współpracy.

Kongres odbywa się już po raz trzeci. – W tym roku poświęcony jest tematyce proekologicznej i ochronie środowiska, a także trendom w marketingu miejsc i e-commerce – mówi Michał Iwanowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Lubuskie świętuje 15 lat Polski w Unii Europejskiej

Dlaczego ekologia? – Zmiany, jakie zachodzą w środowisku, mają wpływ na każdego z nas. Lubuskie stawia na zieloną gospodarkę, a lubuskie firmy są konkurencyjne globalnie i doskonale zorientowane na trendy światowe. Zmiany klimatu są jednym z największych zagrożeń środowiskowych, społecznych i ekonomicznych. Pytanie, jakie sobie musimy zadać, to jak nasz kraj będzie przeciwdziałać tym zmianom – tłumaczy Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Zauważa, że samorządy mają już wiele doświadczeń w tej kwestii. A swoimi doświadczeniami podczas lubuskiego kongresu podzielą się m.in. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, przedstawiciele Łodzi, Białegostoku czy Krakowa.

Początek kongresu w czwartek 10 października w Filharmonii Zielonogórskiej. Wykład inauguracyjny „Od czego zależy rozwój Polski” wygłosi prof. Leszek Balcerowicz.

Społeczeństwo cyfrowe

Przy okrągłym stole w panelu „Polska pali się na czerwono” oprócz samorządowców zasiądą przedstawiciele biznesu – krakowska firma EcotTech System, globalny gracz w dziedzinie eko – oświetlenia LUG, a także eksperci z zakresu proekologicznego zagospodarowywania miast – Architektour 2017. Opowiedzą o swoich doświadczeniach i perspektywie zdrowszych i czystszych miast.

Na kongresie mowa też będzie o społeczeństwie cyfrowym w kontekście wyzwań dla biznesu i samorządów. – Zaplanowano dyskusję m.in. o wdrażaniu systemów bezpieczeństwa informacji, ochrony danych osobowych – mówi marszałek Polak.

CZYTAJ TAKŻE: Będzie magazyn satelitów w Lubuskiem

W tej części dyskusji głos zabiorą Łukasz Wrona – specjalista ds. wdrażania systemów bezpieczeństwa informacji, dr Paweł Nowak – członek zespołu ekspertów ds. społeczeństwa informacyjnego Związku Województw RP, oraz Krzysztof Głomb, prezes zarządu Stowarzyszenia Miasta w Internecie.

O marketingu miejsc dyskutować będą m.in. Radek Kotarski, dziennikarz i przedsiębiorca, autor książki „Włam się do mózgu”, twórca kanału Polimaty na YouTubie. Swoje doświadczenia przekażą także paneliści z Niemiec, Słowacji i Czech. Zwieńczeniem pierwszego dnia kongresu będzie wieczorna gala, podczas której zostaną wręczone Nagrody Gospodarcze Marszałka Województwa Lubuskiego dla najbardziej ekologicznych i innowacyjnych firm z regionu. Dla gości zaśpiewa KrzysztoF Zalewski.

Zdrowie i wino

Drugi dzień imprezy poświęcony będzie zdrowiu i jakości życia oraz kluczowej specjalizacji regionu lubuskiego, czyli winu.

W Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie eksperci opowiedzą, w jakim kierunku powinno się rozwijać i jak stworzyć Smart City 4.0. Odbędzie się tam panel „Start Up! Po polsku” z poradami, jak wystartować bez budżetu, co zrobić z pomysłem i jak dalej rozwijać działalność. Nie zabraknie również panelu o nowoczesnym mieście, smart cities i „błękitnej” infrastrukturze jako przyszłości w rozwoju miasta.

– Uczestnicy będą mogli się przyjrzeć mechanizmom współpracy startupów z korporacją, a także dowiedzą się, skąd pozyskać pieniądze na realizację pomysłu. To doskonała możliwość spotkania z przedstawicielami firmy Allegro i Qpony.pl – zapowiadają organizatorzy.

CZYTAJ TAKŻE: Startupy motorem zmian

Nie zabraknie też tematyki związanej z winem. – Myśląc o Lubuskiem, nie można zapominać o ważnej gałęzi gospodarki, jaką jest winiarstwo. Stąd też panel z tej dziedziny. Tradycyjnie w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze zgromadzą się najważniejsi krajowi eksperci i enolodzy – mówi marszałek Elżbieta Polak.

W panelu dyskusyjnym poświęconemu winiarstwu wezmą udział Maciej Nowicki z Fermentu, Ewa Wawro z Podkarpackiej Akademii Wina czy Katarzyna Korzeń z Winnicomanii. To tylko niektóre nazwiska ekspertów, których spotkamy w Zaborze. Robert Makłowicz w swoim wyjątkowym stylu prowadzi także panel winiarski.

W piątek w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze odbędzie się również Festiwal Wina oraz blok gastronomiczny „Wikt & Wino – Para warta zachodu” o tym, jakie miejsce zajmuje wino w branży gastronomicznej oraz o jego potencjale.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W czasie pandemii działo się w sieci

Okres kwarantanny był dużym wyzwaniem produkcyjnym i logistycznym – z dnia na dzień instytucje ...

Buspasy w miastach coraz dłuższe

Premier Morawiecki zapowiedział, że w ruchu drogowym uprzywilejowane będą także samochody osobowe z większą ...

Nowatorskie rozwiązania to określenie niekonkretne

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego musi zawierać ustalenia precyzyjne i jednoznaczne. Uchwalony w 2007 r. ...

Szansa dla Grudziądza na preferencyjną pożyczkę

W ustawie budżetowej na 2020 rok znalazła się ostatecznie ważna z punktu widzenia Grudziądza ...

Wizytówka miasta na ratuszowej wieży

Mają kilkaset, a czasem zaledwie kilka lat. Zegary na miejskich ratuszach. Nie tylko odmierzają ...

Smog Wawelski ugodzony

1 września wchodzi w życie zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie. To bardzo ...