Deszcz na odsiecz kościołowi

Kościół "na wodzie" w Zwierzyńcu
AdobeStock

Z powodu suszy brakowało wody w Stawie Kościelnym w Zwierzyńcu,  gdzie na wyspie stoi barokowa świątynia pod wezwaniem św. Jana Nepomucena. Wody Polskie zgodziły się zasilenie stawu wodą z rzeki Wieprz. Ale sytuację uratowały… opady.

Zwierzyniecki kościół wraz z drewnianą dzwonnicą i cmentarzem to unikalny zabytek o wielkiej wartości, dzięki późnobarokowej architekturze oraz XVIII-wiecznym polichromie Łukasza Smuglewicza.

Wybudowany został na terenie Stawu Kościelnego, bo żona III ordynata Jana „Sobiepana” Zamoyskiego (później żona Jana III Sobieskiego – Marysieńka) nakazała stworzyć w Zwierzyńcu od podstaw staw z wyspą i altaną (teatrem) na wodzie. Dopiero sto lat później w latach 1741-1747 VII ordynat, Tomasz Antoni Zamoyski, zmienił teatr w barokowy kościół jako wotum dziękczynne za szczęśliwe narodziny syna Klemensa.

CZYTAJ TAKŻE: Krzemionki Opatowskie na liście UNESCO

Do dziś budynek jest w bardzo dobrym stanie, a jego elewacja odbija się w falujących wodach stawu, co sprawia, że to miejsce ma niezapomniany klimat. Staw Kościelny podobnie jak stawy Echo i Czarny Staw zasila struga Świerszcz, która dalej wpada do Wieprza.

W ostatnim czasie wody w stawach brakowało. – Było to spowodowane kilkoma przyczynami, z których susza hydrologiczna była najważniejsza:” małe zasilanie ze źródeł znajdujących się na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, a przy tym z uwagi na wysokie temperatury duże parowanie. Wpływ na ubytek wody miał również zły stan jazu – trudno było kontrolować zrzut wody – wyjaśnia Urszula Kolman, burmistrz Zwierzyńca. Aby ratować sytuację samorząd zaczął działać. Wykonano remont jazu, dzięki temu woda wpływająca pozostaje w zbiorniku, została wręcz zatrzymana.

AdobeStock

Poza tym Staw Kościelny zasilany jest dodatkowo systemem rur i przy wykorzystaniu węży strażackich wodą z rzeki Wieprz.  – Odbywa się to za zgodą Państwowego Przedsiębiorstwa Wody Polskie – tłumaczy burmistrz Kolman. Dodaje, że „wszystkie działania mają na celu ochronę i zapewnienie odpowiedniego poziomu wody i miasto robi wszystko, co jest możliwe, by taki stan zapewnić”.

A Beata Szołno-Szczepanik z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej lubelskiego oddziału Wód Polskich tłumaczy, że zgoda na pobór wód z rzeki Wieprz została udzielona jeszcze w lipcu przez Zarząd Zlewni w Zamościu zgodnie z prawem wodnym. – Dopuszcza się korzystanie z każdej wody w rozmiarze i w czasie wynikających z konieczności zapobieżenia poważnemu i nagłemu niebezpieczeństwu grożącemu mieniu znacznej wartości, którego w inny sposób nie można uniknąć – wyjaśnia Beata Szołno-Szczepanik.

CZYTAJ TAKŻE: Fundusze na remonty zabytków

Dodaje, że w tym przypadku sytuacja dotyczyła zabytkowego budynku kościoła p.w. Św. Jana Nepomucena „na wyspie” wpisanego do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubelskiego 36 lat temu. – Jest to pierwszy przypadek w którym RZGW w Lublinie wyraził zgodę na tego typu działanie – przyznaje przedstawicielka Wód Polskich.

Dzięki zasilaniu stawu wodą z Wieprza lustro wody podnosiło się codziennie zaledwie o dwa centymetry. Na odsiecz zabytkowi przyszła jednak pogoda. – W ostatnich dniach opady deszczu poprawiły w znacznym stopniu sytuację hydrologiczną i na dzień dzisiejszy sytuacja jest pod kontrolą, co zauważają zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający Zwierzyniec turyści – zapewnia burmistrz Kolman.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szczecińska filharmonia będzie jesienią miejscem wielu interesujących wydarzeń

Spróbujcie specjałów zrobionych w Szczecinie

Słynny w całym kraju „Paprykarz Szczeciński”. Pasztecik, który doczekał się w szczecińskim kalendarzu swojego ...

Katar? Nie lekceważ go, to może być początek zapalenia zatok

Jesienne przeziębienia zaczynają się na dobre. Ogólne osłabienie, ból głowy i katar… Po kilku ...

Gminy chcą inaczej wywozić odpady. Jakie zmiany proponują?

Samorządy same powinny regulować częstotliwość odbioru śmieci zmieszanych i bio. Powinny też być tylko ...

Finansowanie przedsięwzięć niedaleko rzek ma być łatwiejsze

Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły partycypować w kosztach inwestycji i utrzymania m.in. wałów przeciwpowodziowych. ...

Żywa gotówka w zamian za plastikowe butelki

Butelki PET nie muszą trafiać do pieca, można też zmniejszyć ich liczbę w rowach ...

Jedna z kamienic wyremontowanych dzięki środkom z Funduszu Pożyczkowego

Fundusz pomoże przedsiębiorcom

Czy twoja firma potrzebuje poręczenia lub zwrotnej pożyczki na inwestycje? Rozwiązaniem jest Szczeciński Fundusz ...