Kościół "na wodzie" w Zwierzyńcu
AdobeStock

Z powodu suszy brakowało wody w Stawie Kościelnym w Zwierzyńcu,  gdzie na wyspie stoi barokowa świątynia pod wezwaniem św. Jana Nepomucena. Wody Polskie zgodziły się zasilenie stawu wodą z rzeki Wieprz. Ale sytuację uratowały… opady.

Zwierzyniecki kościół wraz z drewnianą dzwonnicą i cmentarzem to unikalny zabytek o wielkiej wartości, dzięki późnobarokowej architekturze oraz XVIII-wiecznym polichromie Łukasza Smuglewicza.

Wybudowany został na terenie Stawu Kościelnego, bo żona III ordynata Jana „Sobiepana” Zamoyskiego (później żona Jana III Sobieskiego – Marysieńka) nakazała stworzyć w Zwierzyńcu od podstaw staw z wyspą i altaną (teatrem) na wodzie. Dopiero sto lat później w latach 1741-1747 VII ordynat, Tomasz Antoni Zamoyski, zmienił teatr w barokowy kościół jako wotum dziękczynne za szczęśliwe narodziny syna Klemensa.

CZYTAJ TAKŻE: Krzemionki Opatowskie na liście UNESCO

Do dziś budynek jest w bardzo dobrym stanie, a jego elewacja odbija się w falujących wodach stawu, co sprawia, że to miejsce ma niezapomniany klimat. Staw Kościelny podobnie jak stawy Echo i Czarny Staw zasila struga Świerszcz, która dalej wpada do Wieprza.

W ostatnim czasie wody w stawach brakowało. – Było to spowodowane kilkoma przyczynami, z których susza hydrologiczna była najważniejsza:” małe zasilanie ze źródeł znajdujących się na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, a przy tym z uwagi na wysokie temperatury duże parowanie. Wpływ na ubytek wody miał również zły stan jazu – trudno było kontrolować zrzut wody – wyjaśnia Urszula Kolman, burmistrz Zwierzyńca. Aby ratować sytuację samorząd zaczął działać. Wykonano remont jazu, dzięki temu woda wpływająca pozostaje w zbiorniku, została wręcz zatrzymana.

AdobeStock

Poza tym Staw Kościelny zasilany jest dodatkowo systemem rur i przy wykorzystaniu węży strażackich wodą z rzeki Wieprz.  – Odbywa się to za zgodą Państwowego Przedsiębiorstwa Wody Polskie – tłumaczy burmistrz Kolman. Dodaje, że „wszystkie działania mają na celu ochronę i zapewnienie odpowiedniego poziomu wody i miasto robi wszystko, co jest możliwe, by taki stan zapewnić”.

A Beata Szołno-Szczepanik z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej lubelskiego oddziału Wód Polskich tłumaczy, że zgoda na pobór wód z rzeki Wieprz została udzielona jeszcze w lipcu przez Zarząd Zlewni w Zamościu zgodnie z prawem wodnym. – Dopuszcza się korzystanie z każdej wody w rozmiarze i w czasie wynikających z konieczności zapobieżenia poważnemu i nagłemu niebezpieczeństwu grożącemu mieniu znacznej wartości, którego w inny sposób nie można uniknąć – wyjaśnia Beata Szołno-Szczepanik.

CZYTAJ TAKŻE: Fundusze na remonty zabytków

Dodaje, że w tym przypadku sytuacja dotyczyła zabytkowego budynku kościoła p.w. Św. Jana Nepomucena „na wyspie” wpisanego do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubelskiego 36 lat temu. – Jest to pierwszy przypadek w którym RZGW w Lublinie wyraził zgodę na tego typu działanie – przyznaje przedstawicielka Wód Polskich.

Dzięki zasilaniu stawu wodą z Wieprza lustro wody podnosiło się codziennie zaledwie o dwa centymetry. Na odsiecz zabytkowi przyszła jednak pogoda. – W ostatnich dniach opady deszczu poprawiły w znacznym stopniu sytuację hydrologiczną i na dzień dzisiejszy sytuacja jest pod kontrolą, co zauważają zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający Zwierzyniec turyści – zapewnia burmistrz Kolman.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rząd dociska samorządy do budżetowej ściany

Jesienią dla lokalnych włodarzy zaczną się naprawdę ciężkie czasy. Trzeba będzie dopłacać do podwyżek ...

Raport: samorząd potrzebuje kolejnej reformy

90 proc. wyborców jest zadowolonych z działalności swoich samorządów. To świadectwo sukcesu władz lokalnych. ...

Stacja PKP w Muszynie

Turystycznym pociągiem przez granicę

W letniej ofercie przewoźników kolejowych pojawiają się kursy transgraniczne. Pasażerowie niektórych składów mogą liczyć ...

Zrównoważony rozwój za mniejsze pieniądze

Wyłonione w wyborach lokalne władze, chcąc rozwijać konkurencyjność gminy czy miasta, będą miały ciężki ...

Odrzucenie oferty musi mieć określone podstawy

Nieprecyzyjnie sformułowanych zapisów specyfikacji istotnych warunków zamówienia nie należy interpretować na niekorzyść wykonawcy – ...

Szczecińska filharmonia to jeden z najbardziej oryginalnych architektonicznie obiektów w Europie

Spróbujcie specjałów zrobionych w Szczecinie

Słynny w całym kraju „Paprykarz Szczeciński”. Pasztecik, który doczekał się w szczecińskim kalendarzu swojego ...