Kościół "na wodzie" w Zwierzyńcu
AdobeStock

Z powodu suszy brakowało wody w Stawie Kościelnym w Zwierzyńcu,  gdzie na wyspie stoi barokowa świątynia pod wezwaniem św. Jana Nepomucena. Wody Polskie zgodziły się zasilenie stawu wodą z rzeki Wieprz. Ale sytuację uratowały… opady.

Zwierzyniecki kościół wraz z drewnianą dzwonnicą i cmentarzem to unikalny zabytek o wielkiej wartości, dzięki późnobarokowej architekturze oraz XVIII-wiecznym polichromie Łukasza Smuglewicza.

Wybudowany został na terenie Stawu Kościelnego, bo żona III ordynata Jana „Sobiepana” Zamoyskiego (później żona Jana III Sobieskiego – Marysieńka) nakazała stworzyć w Zwierzyńcu od podstaw staw z wyspą i altaną (teatrem) na wodzie. Dopiero sto lat później w latach 1741-1747 VII ordynat, Tomasz Antoni Zamoyski, zmienił teatr w barokowy kościół jako wotum dziękczynne za szczęśliwe narodziny syna Klemensa.

CZYTAJ TAKŻE: Krzemionki Opatowskie na liście UNESCO

Do dziś budynek jest w bardzo dobrym stanie, a jego elewacja odbija się w falujących wodach stawu, co sprawia, że to miejsce ma niezapomniany klimat. Staw Kościelny podobnie jak stawy Echo i Czarny Staw zasila struga Świerszcz, która dalej wpada do Wieprza.

W ostatnim czasie wody w stawach brakowało. – Było to spowodowane kilkoma przyczynami, z których susza hydrologiczna była najważniejsza:” małe zasilanie ze źródeł znajdujących się na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, a przy tym z uwagi na wysokie temperatury duże parowanie. Wpływ na ubytek wody miał również zły stan jazu – trudno było kontrolować zrzut wody – wyjaśnia Urszula Kolman, burmistrz Zwierzyńca. Aby ratować sytuację samorząd zaczął działać. Wykonano remont jazu, dzięki temu woda wpływająca pozostaje w zbiorniku, została wręcz zatrzymana.

AdobeStock

Poza tym Staw Kościelny zasilany jest dodatkowo systemem rur i przy wykorzystaniu węży strażackich wodą z rzeki Wieprz.  – Odbywa się to za zgodą Państwowego Przedsiębiorstwa Wody Polskie – tłumaczy burmistrz Kolman. Dodaje, że „wszystkie działania mają na celu ochronę i zapewnienie odpowiedniego poziomu wody i miasto robi wszystko, co jest możliwe, by taki stan zapewnić”.

A Beata Szołno-Szczepanik z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej lubelskiego oddziału Wód Polskich tłumaczy, że zgoda na pobór wód z rzeki Wieprz została udzielona jeszcze w lipcu przez Zarząd Zlewni w Zamościu zgodnie z prawem wodnym. – Dopuszcza się korzystanie z każdej wody w rozmiarze i w czasie wynikających z konieczności zapobieżenia poważnemu i nagłemu niebezpieczeństwu grożącemu mieniu znacznej wartości, którego w inny sposób nie można uniknąć – wyjaśnia Beata Szołno-Szczepanik.

CZYTAJ TAKŻE: Fundusze na remonty zabytków

Dodaje, że w tym przypadku sytuacja dotyczyła zabytkowego budynku kościoła p.w. Św. Jana Nepomucena „na wyspie” wpisanego do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubelskiego 36 lat temu. – Jest to pierwszy przypadek w którym RZGW w Lublinie wyraził zgodę na tego typu działanie – przyznaje przedstawicielka Wód Polskich.

Dzięki zasilaniu stawu wodą z Wieprza lustro wody podnosiło się codziennie zaledwie o dwa centymetry. Na odsiecz zabytkowi przyszła jednak pogoda. – W ostatnich dniach opady deszczu poprawiły w znacznym stopniu sytuację hydrologiczną i na dzień dzisiejszy sytuacja jest pod kontrolą, co zauważają zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający Zwierzyniec turyści – zapewnia burmistrz Kolman.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pozostałości po PBS Sanok na sprzedaż

Bankowy Fundusz Gwarancyjny chciałby znaleźć nowego właściciela dla sanockiej instytucji wśród lokalnych banków spółdzielczych. ...

Kryzys nie oszczędza nikogo, cierpią bogaci i biedni

Recesja gospodarcza może dotknąć wszystkich regionów, zarówno województwa silnie uprzemysłowione, jak i te, których ...

Tysiąc gmin nie ma pieniędzy na bieżące wydatki

– Sytuacja samorządów jest bardzo zła, a za chwilę będzie tragiczna – mówił podczas ...

Dobre prognozy dla Synergic na 2020 rok

Synergic: przyczajony tygrys branży OOH świętuje 5 lat obecności na konkurencyjnym rynku reklamy zewnętrznej ...

Gala ubiegłorocznej, XIV edycji rankingu

Ranking Samorządów 2019: Najlepsi już po raz 15

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. ...

Wakacje w mieście? To nie problem, ale w reżimie sanitarnym

Mimo pandemii wiele samorządów zorganizuje latem zajęcia dla uczniów. Jednak grupy będą mniej liczne, ...