Krzemionki Opatowskie na liście UNESCO

Gdy w lipcu podczas 43. sesji komisji dziedzictwa UNESCO ogłoszono, że lista światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO powiększyła się o Krzemionki Opatowskie, natychmiast wzrósł ruch turystyczny w Świętokrzyskiem.

Publikacja: 21.07.2019 22:57

Krzemionki Opatowskie na liście UNESCO

Foto: fot. K. Pęczalski (mat.pras.)

To właśnie tam znajduje się niezwykła kraina krzemienia pasiastego, czyli oficjalnie Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa na terenie Rezerwatu Krzemionki, nad którym opiekę sprawuje Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim. Światowa sława to wielki sukces regionu i nadzieja na jego turystyczny rozwój.

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki znajduje się 8 km na północny-wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego przy drodze wojewódzkiej nr 754, między wsiami Sudół i Magonie, jadąc w kierunku Bałtowa. Unikatowy region obejmuje kopalnie krzemienia pasiastego oraz związane z nimi pradziejowe osady – pola górnicze Borownię i Koryciznę oraz neolityczną osadę na wzgórzu Gawroniec w Ćmielowie.Kopalnie krzemienia pochodzą z młodszej epoki kamienia i wczesnej epoki brązu (między IV a II tysiącleciem p.n.e.). Rezerwat Krzemionki zajmuje 350 ha, na których zlokalizowano około 4 tys. szybów połączonych siecią chodników. Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, na konferencji w MKiDzN podsumowującej wpis na listę UNESCO mówił, że to największy w Europie, doskonale zachowany obszar, gdzie na taką skalę eksploatowano złoża krzemienia. I przypomniał, że Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa był wykorzystywany jako kopalnie krzemienia przez bardzo długi czas, od ok. 3900 r. p.n.e. do 1600 r. p.n.e. To dzięki temu możemy dzisiaj zwiedzać te kopalnie i obserwować, jak zmieniała się technologia wydobycia krzemienia. W ten proces zaangażowana była bardzo duża społeczność. Wokół kopalni istniała cała sieć osadnicza, która je obsługiwała, więc możemy tu oglądać także procesy przetwarzania tego surowca na przedmioty codziennego użytku.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Z regionów
Samorządy nie radzą sobie z cyberbezpieczeństwem
Z regionów
Polskie miasta inwestują w żłobki. Nowe placówki są coraz bardziej ekologiczne
Z regionów
Jarmarki wielkanocne: w tym roku więcej rzemiosła, mniej „chińszczyzny”
Z regionów
Jarmark odpustowy Emaus nadal przy krakowskich Błoniach
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Materiał Partnera
Jakie długi trzeba spłacać przede wszystkim