W polskich miastach odbędą się Wigilie dla potrzebujących

Tony pierogów, ogromne ilości barszczu i zasmażanej kapusty, a także słodycze – wszystko to będzie czekać na potrzebujących w najbliższą niedzielę na Rynku Głównym w Krakowie. Już po raz dwudziesty ósmy zostanie tam zorganizowana Wigilia Jana Kościuszki.

Publikacja: 22.12.2024 09:38

Przygotowania do Wigilii w Katowicach

Przygotowania do Wigilii w Katowicach

Foto: Fundacja Wolne Miejsce

Podobne charytatywne imprezy odbędą się też w innych miastach. „Warszawska Wigilia dla Samotnych 2024 w hali EXPO XXI Warszawa – Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym – będzie mieć niezwykłego gościa, arcybiskupa Adriana Galbasa, który objął właśnie archidiecezję warszawską. Jesteśmy dumni, że będzie uczestniczył w naszym świątecznym spotkaniu. 24 grudnia, od godziny 15" – zapowiedziała fundacja „Wolne Miejsce”, która organizuje największe imprezy charytatywne z okazji świąt nie tylko Bożego Narodzenia, ale także Wielkanocy.

Wigilia dla potrzebujących w Krakowie ma uczyć ludzi empatii

22 grudnia od godz. 11 na płycie Rynku Głównego w Krakowie, od strony pomnika Adama Mickiewicza, będą wydawane tradycyjne potrawy wigilijne m.in. takie jak: barszcz, pierogi, bigos, a także gorący kociołek rozmaitości. Spotkanie potrwa tak długo, jak długo będą chętni do skorzystania z posiłku.

- Ta Wigilia niesie ze sobą moje ciche założenie, że uczymy ludzi empatii, uczymy, że należy pomagać - mówił na konferencji prasowej Jan Kościuszko, organizator krakowskiej Wigilii.

Od początku tygodnia organizatorzy przygotowywali kilkadziesiąt tysięcy porcji. - W tym roku będzie też nowość, czyli chłopski kociołek, który, mam nadzieję, zasmakuje wszystkim – zapowiedział Kościuszko. Uczestnicy otrzymają na koniec paczki z produktami przekazanymi przez partnerów wspomagających wydarzenie. W paczkach znajdą się słodycze, konserwy, kawa, herbata, owoce. W tym roku potrawy wigilijne poświęci ksiądz Dariusz Raś, proboszcz Bazyliki Mariackiej.

Oprócz setek stołów na krakowskim rynku stanie także polowy szpital, w którym osoby potrzebujące za darmo będą mogły poddać się badaniom - również tym bardziej skomplikowanym.

Już po raz ósmy pomocy będą udzielać lekarze i wolontariusze. - To, co z każdym rokiem nam przyświeca, to żeby poszerzać ofertę dla potrzebujących pomocy - mówiły Anna Bernacik i Anna Ruszecka, lekarki wolontariuszki z Fundacji Centrum Dobroczynności Lekarskiej im. Prof. Teresy Adamek Guzik.

W tym roku będzie można skorzystać z konsultacji kardiologicznych, internistycznych, endokrynologicznych, dermatologicznych czy stomatologicznych. Pielęgniarki pomogą przy doraźnym zaopatrywaniu ran i wstępnej selekcji pacjentów. W tym roku Wigilia odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego.

Największa Wigilia dla potrzebujących zostanie zorganizowana w Katowicach

Wigilie charytatywne odbędą się także w innych miastach. Największa – już po raz 10 - odbędzie się 24 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Początek o godz. 15.

Wigilię w Katowicach organizują miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wraz z Fundacją Wolne Miejsce. - Święta to piękny czas, ale dla wielu osób trudny, a my zmieniamy to od lat, wypełniając czyjąś samotność dobrym słowem oraz wolontariacką obecnością i życzeniami. Zapraszamy każdą potrzebującą osobę, która z powodu sytuacji życiowej, materialnej, rodzinnej, nie może pozwolić sobie na organizację Wigilii w gronie najbliższych, do spędzenia jej razem z nami – mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

Czytaj więcej

Czy poza Bożym Narodzeniem zauważamy osoby w kryzysie bezdomności

Jak co roku do pomocy zapraszani są wolontariusze oraz darczyńcy. „Każdy na pewno znajdzie miejsce, w którym się świetnie odnajdzie. Fundacja zaprasza zarówno do prac w kuchni, do dekoracji hali, przy ustawianiu stołów, transporcie darów, czy do prac porządkowych, a także do działu kelnerskiego podczas samego wydarzenia” – podaje MCK Katowice.

Wielkie gotowanie rozpoczyna się w piątek. Weźmie w nim udział szefowa kuchni Bistro Spichlerz z kucharzami-wolontariuszami, uczniami szkół gastronomicznych. Jak co roku gotować pomogą też gwiazdy znane z kulinarnych programów telewizyjnych.

Wigilię dla osób potrzebujących: ubogich, bezdomnych, starszych, chorych oraz samotnych z Poznania i okolic na Międzynarodowych Targach Poznańskich organizuje poznański Caritas. W tym roku przygotuje 1 200 miejsc, które będą czekać na gości. „Każdy uczestnik Wigilii będzie mile widziany i ugoszczony z sercem, zgodnie z naszą polską tradycją. Chcemy, aby w tym wyjątkowym czasie, każdy znalazł swoje miejsce przy wigilijnym stole i poczuł się otoczony życzliwością drugiego człowieka” – podkreślają organizatorzy.

Czytaj więcej

Czy Święta Bożego Narodzenia są w stanie wrócić do swych chrześcijańskich korzeni?

W MPT będzie 17 stołów, na które trafi m.in. osiem tys. uszek, 600 litrów barszczu, 400 kg karpia, 420 kg ziemniaków, 350 kg kapusty kiszonej. Przy organizacji tej Wigilii pracują cztery zgromadzenia zakonne i ponad 200 wolontariuszy z 11 szkół. Do ponad 1,2 tys. uczestników trafią paczki z żywnością, czapką i pastą do zębów. Dodatkowo zadbano o 300 paczek dla dzieci ze słodyczami, kocykiem-zabawką i kredkami.

W Warszawie, w hali Expo przy ul. Prądzyńskiego, odbędzie się Wigilia dla samotnych. Organizatorzy, wśród których jest m.in. fundacja Wolne Miejsce, spodziewają się około 2,5 tysiąca osób, ale jedzenie będzie przygotowane nawet dla trzech tysięcy potrzebujących.

Na stołach nie zabraknie tradycyjnych potraw: karpia, barszczu z uszkami czy pierogów. Wigilia zacznie się od opłatka i składania życzeń. Będą też kawa, herbata, ciasta i upominki. Spotkanie w Warszawie zacznie się o godzinie 14:45.

Wciąż poszukiwani są wolontariusze do przygotowania świątecznej kolacji. Do ich zdań należeć będzie rozkładanie i nakrywanie stołów, kelnerowanie, obsługa techniczna wydarzenia, a także sprzątanie i składanie stołów – to już po świętach

Od ponad 20 lat fundacja Wolne Miejsce organizuje Wigilie i spotkania wielkanocne dla osób samotnych w niemal 40 miastach Polski. W tym roku odbędą się one również m.in. w Kołobrzegu, Starachowicach, Lublinie, czy Ostrowie Wielkopolskim.

Podobne charytatywne imprezy odbędą się też w innych miastach. „Warszawska Wigilia dla Samotnych 2024 w hali EXPO XXI Warszawa – Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym – będzie mieć niezwykłego gościa, arcybiskupa Adriana Galbasa, który objął właśnie archidiecezję warszawską. Jesteśmy dumni, że będzie uczestniczył w naszym świątecznym spotkaniu. 24 grudnia, od godziny 15" – zapowiedziała fundacja „Wolne Miejsce”, która organizuje największe imprezy charytatywne z okazji świąt nie tylko Bożego Narodzenia, ale także Wielkanocy.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Komunikacja w miastach nie działa tak, by ludzie rezygnowali z aut
Z regionów
Polska trzy miesiące po powodzi. Pieniądze płyną, ale odbudowa idzie powoli
Z regionów
Gwałtowne porywy wiatru w całej Polsce. W Gdańsku zamknięto cmentarze i zoo
Z regionów
Dolny Śląsk z rekordowym budżetem
Z regionów
Rejs po Wiśle zimą? W Warszawie to możliwe
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10