80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Cała Polska pamięta

Wystawy, koncerty, muzyczne widowiska, ale też palenie zniczy na grobach powstańców czy uroczyste apele – w całym kraju odbędą się uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Publikacja: 31.07.2024 22:07

Żołnierze batalionu "Parasol" w czasie powstania warszawskiego

Żołnierze batalionu "Parasol" w czasie powstania warszawskiego

Foto: Joachim Joachimczyk

– Spotkajmy się, by wspólnie wyrazić nasz szacunek i cześć bohaterskim Powstańcom Warszawy. Zachęcam wszystkich białostoczan do udziału w tej uroczystości – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Pamięć na różne sposoby

W czwartek 1 sierpnia - 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinę W, czyli o 17 w całym kraju zawyją syreny alarmowe.

W ten sposób Polska odda hołd i uczci pamięć żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz mieszkańców stolicy, poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego.

- Włączenie syren będzie jednocześnie testem sprawności urządzeń systemu wykrywania i alarmowania - przekazała Anna Kowalska z białostockiego magistratu.

Główne uroczystości, jak co roku – odbywają się w stolicy, ale o bohaterskim zrywie warszawiaków z 1944 roku pamięta cały kraj.

Czytaj więcej

Będą wręczać przechodniom kwiaty. Upamiętnią powstanie w getcie warszawskim

Na Starym Rynku  w Bydgoszczy już można obejrzeć wystawę poświęconą wydarzeniom z 1944 roku – „Bydgoszcz pamięta. Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” przygotowaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

W czwartek uroczystości rozpoczną się o godz. 12 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na Skwerze Inwalidów Wojennych.

Druga część obchodów rozpocznie się uroczystą mszą świętą w Kościele Garnizonowym przy Rondzie Bernardyńskim (godz. 15.30).

Następnie, wraz z orkiestrą wojskową przejdziemy na płytę Starego Rynku, gdzie sygnałem syren alarmowych uczcimy pamięć bohaterów podczas oficjalnych uroczystości.

Po nich  zaprezentowany zostanie film w reżyserii Jana Komasy, „Powstanie Warszawskie”. Dodatkowo wyświetlony będzie także krótki format filmowy „Miasto Ruin” pokazujący z lotu ptaka skalę zniszczeń Warszawy po zakończeniu walk.

Ale to nie wszystko. Już w  nocy z 31 lipca na 1 sierpnia w aplikacji Aktywne Miasta rozpoczną się gry miejskie z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Przygotowano 80-kilometrową trasę rowerową, a także grę miejską z ośmioma lokalizacjami do odwiedzenia. Na wykonanie zadań przewidziano cztery dni, od północy 1 sierpnia, do końca weekendu.

Koncert w hołdzie powstańcom

A we Wrocławiu oficjalne obchody rocznicy rozpoczną się o godz. 17 na Promenadzie Staromiejskiej przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego.

W programie zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, przemówienia i złożenie kwiatów przed pomnikiem. A  o godz. 19 na wrocławskim Rynku zaprezentowane będzie widowisko artystyczne inscenizujące wydarzenia z Warszawy z 1 sierpnia 1944 roku.

- To będzie hołd złożony powstańcom, których wielu osiedliło się po wojnie we Wrocławiu. To także pokazanie związków Wrocławia z Powstaniem Warszawskim – podkreśla wrocławski ratusz.

A w Lublinie o godz. 19.30 na placu Litewskim odbędzie się koncert  „Zaśpiewaj razem z nami w hołdzie Powstańcom Warszawskim”. Wystąpią artyści i soliści scen lubelskich.

Czytaj więcej

Treści patriotyczne są w szkole na porządku dziennym. Nowy przedmiot nie jest potrzebny

Na powstańczą rocznicę Kraków zostanie udekorowany flagami państwowymi, miejskimi oraz Unii Europejskiej. Biało-czerwone będą maszty przed magistratem na placu Wszystkich Świętych oraz w tych barwach zostaną udekorowane budynki miejskich jednostek organizacyjnych oraz miejskich spółek komunalnych.

Udekorowane biało-czerwonymi flagami zostaną także maszty od strony bazyliki Mariackiej i maszty za pomnikiem Grunwaldzkim na placu Matejki. Dodatkowo przy bazylice będzie stojak z flagami.

Kładka o. Bernatka, estakada Lipska-Wielicka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach należąca do firmy Emitel zostaną podświetlone w biało-czerwonych barwach.

Także pojazdy komunikacji miejskiej będą udekorowane państwowymi i miejskimi chorągiewkami. A podczas uroczystości odbywających się na placu Matejki zostanie zapalony znicz od władz miasta Krakowa.

Wystawa poświęcona twórcy „Kubusia” – powstańczego pojazdu

Z kolei w Gdańsku o 17.00 - godzinie „W” – uroczystość odbędzie się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym.

Jak podaje gdański magistrat, wezmą w nich udział przedstawiciele samorządu, wojsko oraz kombatanci i harcerze, a honorowym uczestnikiem obchodów rocznicowych będzie m.in. pan Andrzej Kaczorowski, powstaniec warszawski.

Uroczystości odbędą się z pełną asystą wojskową, zgodnie z zasadami ceremoniału wojskowego. W programie także m.in. wystąpienia oficjalne, wspólna modlitwa i apel pamięci.

Później złożone zostaną  wieńce pod Pomnikiem w hołdzie Harcerzom i Harcerkom Wolnego Miasta Gdańska pomordowanych w czasie II Wojny Światowej.

Z kolei uroczystość w Białymstoku  rozpocznie się o godz. 17  pod pomnikiem „Żołnierzom Armii Krajowej” przy ul. J. Kilińskiego. Hołd poległym Powstańcom złożą między innymi władze miasta, służby mundurowe, kombatanci i mieszkańcy.

A w Muzeum Wojska w Białymstoku zostanie w czwartek o godz. 13 otwarta wystawa „Bielecki ’44. Prace Waleriana Bieleckiego w zbiorach Muzeum Wojska w Białymstoku”.

- To okazja do opowiedzenia fascynującego życiorysu Waleriana Bieleckiego. Był strzelcem zgrupowania „Krybar”, dowódcą drużyny umocnień 119 plutonu saperów, ale przede wszystkim autorem projektu „Kubusia”, jedynego powstańczego pojazdu pancernego – przekazał białostocki magistrat.

Po wojnie Walerian Bielecki związał się z Białymstokiem, gdzie jako architekt w Miastoprojekcie Wschód zaprojektował m.in. zabudowę mieszkaniową ulicy Lipowej od Malmeda do kościoła Św. Rocha.

– Spotkajmy się, by wspólnie wyrazić nasz szacunek i cześć bohaterskim Powstańcom Warszawy. Zachęcam wszystkich białostoczan do udziału w tej uroczystości – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Pamięć na różne sposoby

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Powódź w Polsce. Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej: Tysiąc osób bez wody, czwarty dzień
Z regionów
Ruszają samorządowe zbiórki dla poszkodowanych przez powódź
Z regionów
Samorządy chcą ROP i systemu kaucyjnego naraz. To nierealne
Z regionów
Szkolne łatanie dziur, czyli trudne zapełnianie nauczycielskich wakatów
Z regionów
Boris zmierza do Polski. Samorządy w gotowości przed możliwymi powodziami