Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.
Akcja Żonkile to inicjatywa, której celem jest przywracanie pamięci o powstaniu o getcie warszawskim, ale to także możliwość budowania wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i tolerancji.
Jak zostać wolontariuszem wręczającym żonkile?
W tym roku organizatorzy przeprowadzają rekrutację na wolontariuszy w dwóch grupach wiekowych. Poszukują wolontariuszy indywidualnych od 18. roku życia, planują też nabór instytucjonalny dla młodszych uczestników akcji. Będzie to rekrutacja grupowa dla szkół z całej Polski oraz bibliotek i instytucji kultury.
Nabór indywidualny potrwa do 12 lutego, a instytucjonalny rozpocznie się 14 lutego i zakończy w połowie kwietnia. Wolontariat indywidualny poprzedzony będzie warsztatami komunikacyjnymi, wykładami i spacerami edukacyjnymi dotyczącymi historii polskich Żydów oraz wojennej historii Warszawy. Oddzielny program edukacyjny został przygotowany także dla placówek włączających się w obchody rocznicy w całej Polsce.
Żydów ze stolicy i okolic
zostało zamkniętych w getcie warszawskim