Zmiany w planowaniu przestrzennym. Mieszkańców interesuje wspólna przestrzeń

Do końca 2025 r. plany ogólne mają zastąpić gminne studium zagospodarowania przestrzennego. Do tego czasu samorządy mają do wykonania ogromną pracę. I starają się zaangażować w nią mieszkańców.

Publikacja: 28.07.2024 19:13

Znaczna część postulatów zawartych w składanych przez mieszkańców wnioskach dotyczy terenów zielonyc

Znaczna część postulatów zawartych w składanych przez mieszkańców wnioskach dotyczy terenów zielonych

Foto: adobestock

Gminy mają ponad rok na przygotowania, ale wbrew pozorom czasu na sporządzenie planów ogólnych nie zostało zbyt wiele. To ważny dokument, wymagający wiele pracy, a jego ustalenia uwzględniane są przy sporządzaniu planów miejscowych i będą podstawą prawną do wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dlatego też Kraków do sporządzenia gminnego planu ogólnego przystąpił bardzo szybko – podkreśla Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.

Plan zamiast studium

W styczniu 2024 roku Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę o odstąpieniu od sporządzenia „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa” i przystąpiła do sporządzenia planu ogólnego Krakowa. W lutym ukazało się ogłoszenie prezydenta o możliwości składania przez mieszkańców wniosków i postulatów do planu.

W stolicy Małopolski wnioski do planu zbierane były ostatecznie do końca czerwca (pierwotnie do końca maja, termin został wydłużony). – Przygotowania do planu ogólnego mamy bardzo zaawansowane. Z tego co wiem, część gmin także już zbiera albo zebrała wnioski mieszkańców do planu, ale wiele samorządów za właściwe prace w tym temacie weźmie się dopiero po wakacjach – dodaje Dariusz Nowak.

Czytaj więcej

Samorządy u progu planistycznej rewolucji

Zbieranie wniosków zakończyły np. Kielce. – Aktualnie jesteśmy na ukończeniu opracowania uwarunkowań do planu ogólnego. Analizujemy też zebrane wnioski i przystąpiliśmy do wstępnych ocen chłonności terenów i obszarów uzupełnienia zabudowy – mówi Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc.

Ważne konsultacje

Zbieranie wniosków zakończyło się również m.in. w Łodzi, Bydgoszczy, Lublinie, Opolu i Toruniu. W Gdańsku mieszkańcy składali wnioski od 15 kwietnia do 14 czerwca tego roku, Wrocław zamknie zbieranie wniosków 2 sierpnia, a Szczecin będzie je zbierał do 30 września.

Stolica dopiero przygotowuje się do prac nad planem ogólnym. – Bardzo ważne są dla nas głosy mieszkanek i mieszkańców. Dlatego w naszej pracy wykorzystamy też badania Barometru Warszawskiego czy wyniki różnych konsultacji społecznych. Aby ten proces włączania mieszkanek i mieszkańców w cały proces jak najlepiej odpowiadał na ich oczekiwania, realizujemy teraz badanie społeczne, które pokaże, jak to zrobić najlepiej – poinformowała wiceprezydentka stolicy Renata Kaznowska.

Również Poznań jeszcze nie przystąpił do prac nad planem. – W zakresie polityki przestrzennej Poznania mamy dość aktualną wiedzę o uwarunkowaniach, potrzebach i oczekiwaniach w zakresie rozwoju miasta, zarówno na poziomie eksperckim, jak i społecznym. Niemniej zakładamy, że będziemy gotowi do rozpoczęcia formalnych prac nad projektem planu ogólnego jesienią tego roku i takie rozwiązanie chcielibyśmy zaproponować Radzie Miasta Poznania – poinformował Łukasz Olędzki z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Tysiące wniosków

Przykłady gmin, w których zakończyło się składanie wniosków, jasno pokazują, że mieszkańcy są bardzo zainteresowani współtworzeniem planu ogólnego i chcą mieć wpływ na zagospodarowanie gminnych przestrzeni. W Krakowie drogą elektroniczną oraz tradycyjną do urzędu miasta wpłynęło ok. 17 tys. wniosków do planu ogólnego. – Wyniki te pokazują, że przestrzeń dla krakowian to fundamentalna sprawa. Zakładamy, że we wrześniu powstanie wstępny raport, a następnie każda uwaga będzie rozpatrzona i oceniona, czy będzie wchodzić do planu ogólnego – poinformował zastępca prezydenta miasta Krakowa Stanisław Mazur.

Czytaj więcej

Gminy urosną kosztem sąsiadów. A niektórym odbiorą swoje tereny

W Łodzi do procedury planu ogólnego wpłynęło jeszcze więcej, bo około 20 tys. wniosków. W Gdańsku zbieranie wniosków trwało dwa miesiące. – Zależało nam, by każdy miał czas na zapoznanie się z charakterem tego nowego dokumentu, podjęcie decyzji czy chce złożyć wiosek oraz wypełnienie formularza. Dzięki prowadzonej przez Biuro Rozwoju Gdańska kampanii informacyjnej zainteresowanie tym tematem było duże. Mieszkańcy, firmy i instytucje mogły składać wnioski online oraz w formie papierowej. Cały czas trwa proces wprowadzania ich do systemu tak, by każdy mógł zapoznać się z ich treścią w Biuletynie Informacji Publicznej. Szacujemy, że złożonych zostało blisko 6 tys. wniosków – mówi Katarzyna Błaszkowska z Zespół Komunikacji Społecznej gdańskiego magistratu.

Ponad tysiąc wniosków złożyli mieszkańcy Kielc, po kilkaset wpłynęło do magistratów w Toruniu, Bydgoszczy, Lublinie (tu zbieranie wniosków trwa jeszcze do końca lipca), Opolu i Wrocławiu (wnioski będą napływać jeszcze do sierpnia).

Walka o ogródki?

Gminy, które przyjęły wnioski mieszkańców do planu ogólnego, już je rejestrują i sprawdzają pod względem formalnym. W Krakowie została już zarejestrowana ponad połowa wniosków do planu ogólnego. Najwięcej złożyły osoby prywatne – 8150 wniosków z już zarejestrowanych. Formularze składały też instytucje, organizacje, firmy, rady dzielnic.

Postulaty do planu ogólnego dotyczą głównie strefy SJ (strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną) lub wskazania pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. – Stanowią ok. 40 proc. już zarejestrowanych wniosków. Kolejna, duża grupa wniosków dotyczy terenów zieleni i zachowania rodzinnych ogrodów działkowych. To ponad 30 proc. zarejestrowanych wniosków – mówi Kamil Popiela z biura prasowego krakowskiego magistratu.

Postulaty dotyczące zieleni i zachowania ogrodów działkowych stanowią znaczącą część wniosków nie tylko w Krakowie. Np. we Wrocławiu z ok. 700 już złożonych wniosków aż 95 proc. to wnioski z rodzinnych ogrodów działkowych (ROD) o zachowanie zieleni. Również w Toruniu w przeważającej części złożone wnioski dotyczą terenów zielonych. – W tym w szczególności ustanowienia strefy zieleni i rekreacji dla terenów, na których zlokalizowane są rodzinne ogrody działkowe – informuje Marcin Centkowski, rzecznik prasowy prezydenta Torunia.

Czytaj więcej

Samorządowe wydatki przed inwestycjami w wiatr. Dołożą się do nich firmy?

W Łodzi także znacząca część wniosków została złożona przez użytkowników ROD. Wnioskodawcy postulują zachowanie istniejącej funkcji ogrodów działkowych oraz objęcie ww. nieruchomości w planie ogólnym, strefą zieleni i rekreacji (SN).

– W Bydgoszczy dominującą tematyką zgłoszonych wniosków była ochrona przyrody, utrzymanie i wyznaczenie nowych terenów zieleni i rekreacji oraz utrzymanie ogrodów działkowych w różnych lokalizacjach na terenie miasta – zaznacza Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

Podobnie jest w Szczecinie i Gdańsku. – Większość złożonych wniosków dotyczyła terenów ROD. Z jednej strony to cieszy, że użytkownicy ROD są aktywni i doceniają, że w Gdańsku mogą spędzać czas w tak bliskim kontakcie z naturą – o czym zresztą wiemy, bo wielokrotnie jako miasto Gdańsk, spotykamy się z tą grupą mieszkańców. Z drugiej jednak strony, trudno nie wyciągnąć wniosku, że to efekt prowadzonej w ostatnich miesiącach kampanii dezinformacyjnej i straszenia działkowców, że niezłożenie tego dokumentu może skutkować likwidacją ROD i wprowadzeniem na ich miejscu zabudowy – wyjaśnia Katarzyna Błaszkowska z zespołu komunikacji społecznej gdańskiego magistratu.

Gminy mają ponad rok na przygotowania, ale wbrew pozorom czasu na sporządzenie planów ogólnych nie zostało zbyt wiele. To ważny dokument, wymagający wiele pracy, a jego ustalenia uwzględniane są przy sporządzaniu planów miejscowych i będą podstawą prawną do wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dlatego też Kraków do sporządzenia gminnego planu ogólnego przystąpił bardzo szybko – podkreśla Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Miejskie skwery, które zatrzymują deszcz. Powstaje ich coraz więcej
Z regionów
Czy inwestycja w rowery się opłaca? To miasto jest tego dowodem
Z regionów
Miasta szukają strażników miejskich. Co oferują?
Z regionów
W jaki sposób polskie spółki energetyczne pomagają Ukrainie
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Z regionów
Samorządy chcą organizować zajęcia dodatkowe dla uczniów. Ale potrzebują pieniędzy
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki