Aktualizacja: 21.11.2024 19:12 Publikacja: 28.07.2024 19:13
Znaczna część postulatów zawartych w składanych przez mieszkańców wnioskach dotyczy terenów zielonych
Foto: adobestock
Gminy mają ponad rok na przygotowania, ale wbrew pozorom czasu na sporządzenie planów ogólnych nie zostało zbyt wiele. To ważny dokument, wymagający wiele pracy, a jego ustalenia uwzględniane są przy sporządzaniu planów miejscowych i będą podstawą prawną do wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dlatego też Kraków do sporządzenia gminnego planu ogólnego przystąpił bardzo szybko – podkreśla Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.
Gimnazjów nie przywrócimy. Ale obecny system małych szkół odpowiada potrzebom rodziców, a nie potrzebom uczniów.
Zarządzanie finansami, emisja obligacji, wsparcie transformacji energetycznej – jest wiele pól współpracy, na których bank może pomóc samorządom w sprostaniu wyzwaniom współczesności.
Zrównoważony rozwój, transformacja energetyczna, Europejski Zielony Ład to najbardziej gorące tematy ostatniego okresu.
Najpiękniejsze zamki i pałace, fascynujących plenery i historyczne wnętrza na malowniczych zdjęciach. Ukazał się właśnie album-przewodnik, zachęcający gości do odwiedzenia i poznania regionu.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Msze święte, ale też wystawy, koncerty, biegi czy parady uliczne - zaplanowano w całym kraju w poniedziałek 11 listopada. Polska świętuje 106. rocznicę odzyskania niepodległości.
Prawo geodezyjne czekają zmiany, które zapobiegną paraliżowi inwestycji w wielu powiatach. To odpowiedź resortu rozwoju na sugestie samorządowców.
Policentryczność oznacza zasadnicze zmiany w polityce rozwojowej. Należy uwzględnić funkcje, które wypełniają miasta wobec swoich mieszkańców i ich otoczenia.
Jest projekt rozporządzenia, które wprowadza ogrody działkowe do każdej strefy planistycznej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Nie należy czekać z konsultacjami do momentu, gdy będzie się kończył czas na uchwalenie planu ogólnego, a mieszkańcy będą mieli ograniczone możliwości komunikacji z urzędnikami – mówi Iwona Janicka, ekspertka w zakresie partycypacji i współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi.
Tamtejsze stany uzyskały dużą swobodę odpowiedzi na zmiany klimatu. Powiązanie odpowiedzi na wyzwania klimatyczne z planowaniem przestrzennym to wciąż poważne wyzwanie dla polskiego systemu planowania przestrzennego.
Literalna wykładnia jednego przepisu prawa lotniczego doprowadziła do paraliżu inwestycyjnego ok. 30 tys. hektarów terenów Warszawy i gmin ościennych.
Do połowy września tego roku uchwalono tylko jeden zintegrowany plan inwestycyjny – w gminie Goczałkowice-Zdrój. Dlaczego inwestorzy nie chcą korzystać z tej procedury? Czy gminy są do niej przygotowane?
Inwestorzy w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dostali nowe narzędzie – zintegrowany plan inwestycyjny. Czy z niego skorzystają?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas