Wybory do Parlamentu Europejskiego: Polacy już zaczęli oddawać głosy

Pierwsi wyborcy już oddali swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Korespondencyjnie. A spora grupa – będzie głosować poza miejscem stałego zameldowania.

Publikacja: 07.06.2024 19:11

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Polacy już zaczęli oddawać głosy

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

- Aż 21 184 osoby zmieniły miejsce głosowania na Kraków i dopisały się do rejestru wyborców. W porównaniu do wyborów kwietniowych, możemy zestawić tylko liczbę wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania, która przy tych wyborach jest zdecydowanie niższa. Wówczas było to niemalże 10 tys. wniosków – mówi Joanna Dubiel z krakowskiego magistratu. Ten urząd wydał 3 740 zaświadczeń o prawie do głosowania, a to oznacza, że tyle osób zagłosuje w innym miejscu.

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Pakiety dla wyborców, którzy chcą głosować korespondencyjnie

W Krakowie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się już w niedzielę przygotowano i wysłanych do wyborców zostało 207 pakietów do głosowania korespondencyjnego. Zgłoszeń było nieco więcej. 209.

Jak oddać ważny głos w wyborach do PE

Jak oddać ważny głos w wyborach do PE

PAP

- W wyborach samorządowych, które odbyły się w kwietniu przygotowano i wysłano do wyborców 188 pakietów do głosowania korespondencyjnego, a zgłoszeń było 190 – mówi Joanna Dubiel.

Możliwość głosowania korespondencyjnego dostępna jest dla osób: niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, czy podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, a także seniorów, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. „To, że chce się zagłosować korespondencyjnie zgłasza się komisarzowi wyborczemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania do 13 dnia przed dniem wyborów. Termin ten już upłynął” – tłumaczą urzędnicy.

Pakiety wyborcze zostały już dostarczone do skrzynek pocztowych wyborców, zgodnie ze wskazanym adresem, przez pracowników Poczty Polskiej. Po oddaniu głosu kopertę zwrotną wyborca powinien wrzucić do skrzynki pocztowej znajdującej się na terenie miejsca zamieszkania, lub w dniu wyborów osobiście dostarczyć do obwodowej komisji wyborczej.

We Wrocławiu przygotowano 151 pakietów do głosowaniu korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jest to o jednego wyborcę więcej niż w II turze wyborów samorządowych, a osiem więcej niż w I turze.

Czytaj więcej

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kampania pod znakiem bezpieczeństwa

W Poznaniu 84 osoby zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego, a w Lublinie - 76 , w wyborach samorządowych w tym mieście było ich 97.

Wyborcy zmieniają komisje, w których oddają głosy

Także przed tymi wyborami nie brakowało osób, które zmieniły miejsce głosowania, bo zmieniły adres. Tylko w Warszawie takie wnioski złożyło niemal 29 tys. mieszkańców.

We Wrocławiu złożono 350 wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania (wpis do stałego rejestru). Przed kwietniowymi wyborami było ich aż 7,2 tys. Poza tym ponad 16,3 tys. osób poprosiło o zmianę miejsca głosowania czyli jednorazowe dopisanie do spisu wyborców.

W Krakowie wpłynęło 516 wniosków o ujęcie stałym obwodzie głosowania (dawniej „wpis do rejestru wyborców”) oraz 21 184 osoby zmieniły miejsce głosowania na Kraków. - W porównaniu do wyborów kwietniowych, możemy zestawić tylko liczbę wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania, która przy tych wyborach jest zdecydowanie niższa, bo wówczas było to niemalże 10 tys. wniosków – mówi Joanna Dubiel, z krakowskiego ratusza.

Przypomina ona, że wnioski o ujęcie w stałym obwodzie głosowania dotyczą wpisu na stałe, dlatego osoby, które przy wyborach samorządowych otrzymały decyzje pozytywne, zasadniczo powinny być ujęte pod wskazywanymi adresami również teraz.

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Z zaświadczeniem mogą głosować dowolnie

Z kolei w Poznaniu, w wyborach do Parlamentu Europejskiego 14 332 osoby złożyły wnioski o zmianę miejsca głosowania (dopisały się do spisu wyborców), a 2 686 osób pobrało zaświadczenia o prawie do głosowania, 84 osoby zgłosiło zamiar głosowania korespondencyjnego.

- Porównanie z wyborami samorządowymi jest nieadekwatne, ponieważ w wyborach samorządowych nie można zmienić miejsca głosowania i nie można pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania – mówi Marek Kubiak, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania.

Dodaje, że bardziej trafne jest porównanie z ubiegłorocznymi wyborami do Sejmu i Senatu. Wówczas 54 036 osoby zmieniły miejsce głosowania, 8 093 osoby pobrały zaświadczenie o prawie do głosowania, 266 osób zgłosiło zamiar głosowania korespondencyjnego.

W Lublinie wydano 1 377 zaświadczeń o prawie do głosowania, wpłynęło również 4 246 wniosków o zmianę miejsca głosowania.

- W ostatnich wyborach samorządowych otrzymaliśmy 1039 wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w Lublinie, a aktualnie wpłynęło 115 takich wniosków. Chęć głosowania korespondencyjnego zgłosiło 76 osób, w wyborach samorządowych było to 97 osób. Otrzymaliśmy także 118 wniosków o pełnomocnictwo do głosowania, podobnie jak w wyborach samorządowych, gdy wpłynęło ich 117 – wylicza Joanna Stryczewska, z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Od północy z piątku na sobotę obowiązuje cisza wyborcza. Za jej złamanie grożą srogie kary. Głosowanie w niedzielę w godz. 7-21. W Polsce wybierzemy 53 europosłów.

- Aż 21 184 osoby zmieniły miejsce głosowania na Kraków i dopisały się do rejestru wyborców. W porównaniu do wyborów kwietniowych, możemy zestawić tylko liczbę wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania, która przy tych wyborach jest zdecydowanie niższa. Wówczas było to niemalże 10 tys. wniosków – mówi Joanna Dubiel z krakowskiego magistratu. Ten urząd wydał 3 740 zaświadczeń o prawie do głosowania, a to oznacza, że tyle osób zagłosuje w innym miejscu.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Kosiarki nie wyjadą w teren. „Celem jest walka z miejskimi wyspami ciepła”
Z regionów
Nieco ochłody na upały. Specjalne zraszacze na ulicach
Z regionów
Karty w regionach już (prawie) rozdane. Co się zmieniło w zarządach województw?
Z regionów
Dla ochłody wskocz do wody. Letnie baseny już otwarte
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Z regionów
W których polskich miastach hałas jest najbardziej dokuczliwy?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży