- Aż 21 184 osoby zmieniły miejsce głosowania na Kraków i dopisały się do rejestru wyborców. W porównaniu do wyborów kwietniowych, możemy zestawić tylko liczbę wniosków o ujęcie w stałym obwodzie głosowania, która przy tych wyborach jest zdecydowanie niższa. Wówczas było to niemalże 10 tys. wniosków – mówi Joanna Dubiel z krakowskiego magistratu. Ten urząd wydał 3 740 zaświadczeń o prawie do głosowania, a to oznacza, że tyle osób zagłosuje w innym miejscu.
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Pakiety dla wyborców, którzy chcą głosować korespondencyjnie
W Krakowie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się już w niedzielę przygotowano i wysłanych do wyborców zostało 207 pakietów do głosowania korespondencyjnego. Zgłoszeń było nieco więcej. 209.
Jak oddać ważny głos w wyborach do PE
- W wyborach samorządowych, które odbyły się w kwietniu przygotowano i wysłano do wyborców 188 pakietów do głosowania korespondencyjnego, a zgłoszeń było 190 – mówi Joanna Dubiel.
Możliwość głosowania korespondencyjnego dostępna jest dla osób: niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, czy podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, a także seniorów, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. „To, że chce się zagłosować korespondencyjnie zgłasza się komisarzowi wyborczemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania do 13 dnia przed dniem wyborów. Termin ten już upłynął” – tłumaczą urzędnicy.