Dużo ważniejszy okazuje się jednak wskaźnik wykorzystania kolei: liczba podróży przypadająca na jednego mieszkańca, czyli iloraz wszystkich przewiezionych w danym okresie pasażerów i liczby mieszkańców, według danych GUS. A tu lider jest inny, w dodatku niedościgniony: to Pomorze.
Ile razy na kwartał wsiada do pociągu mieszkaniec województwa pomorskiego, a ile podlaskiego?
W województwie pomorskim w czwartym kwartale ubiegłego roku przeciętny mieszkaniec regionu wsiadał do pociągu 7,59 razy, podczas gdy w województwie mazowieckim ten wskaźnik wynosił 4,67. Na trzecim miejscu znalazło się województwo dolnośląskie – 3,34 podróże przypadające na mieszkańca, natomiast za nim znalazły się województwa: wielkopolskie, małopolskie i łódzkie, gdzie wskaźnik za ostatni kwartał 2023 r. wynosił odpowiednio 2,85, 2,11 oraz 2,03.
Na drugim biegunie znalazła się Polska Wschodnia. Na Warmii i Mazurach w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku statystyczny mieszkaniec regionu skorzystał z pociągu tylko raz. Na Podlasiu było jeszcze gorzej, bo wskaźnik wykorzystania kolei wyniósł zaledwie 0,53. Niewiele lepiej wypadła Lubelszczyzna – 0,81, a także województwo świętokrzyskie – 0,88. Średnia wykorzystania kolei dla całego kraju w czwartym kwartale to 2,16 podróży na mieszkańca.
Czytaj więcej
Samorządowe koleje modernizują tabor, przygotowując się do uwolnienia rynku przewozów regionalnych.
Z danych UTK wynika, że największy udział w liczbie pasażerów niezmiennie przypada Mazowszu. W czwartym kwartale 2023 r. było to 26,2 proc. (spadek o 1,6 punktu procentowego rok do roku). Drugie miejsce zajęło województwo pomorskie z wynikiem 18,2 proc. (wzrost o 0,3 p.proc), a pierwszy raz dwucyfrowy udział przekroczyła Wielkopolska – odprawieni podróżni stanowili tam 10,1 proc. wszystkich pasażerów (wzrost o 0,3 p.proc). Natomiast największym wzrostem w porównaniu do ostatnich trzech miesięcy 2022 r. może pochwalić się Małopolska z udziałem 7,4 proc. i wzrostem rok do roku o 1,2 p.proc.