Bogdan Wenta rezygnuje ze startu w wyborach. A prezydent Białegostoku ponownie powalczy

Prezydent Kielc Bogdan Wenta nie będzie walczył o drugą kadencję w samorządzie podczas kwietniowych wyborów. Swoją decyzję ogłosił dziś w mediach społecznościowych.

Publikacja: 25.01.2024 13:58

Bogdan Wenta ogłosił, że nie będzie ponownie ubiegał się w najbliższych wyborach o stanowisko prezyd

Bogdan Wenta ogłosił, że nie będzie ponownie ubiegał się w najbliższych wyborach o stanowisko prezydenta Kielc

Foto: UM Kielce

Dwa miesiące wcześniej podobną deklarację złożył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Start w wyborach zapowiedział już m.in. Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, a w wcześniej m.in. prezydent Warszawy, Wrocławia, Szczecina czy Lublina.

Tylko jedna kadencja Bogdana Wenty

-  Dzisiaj mija 1890 dni odkąd zaprzysiężony zostałem na prezydenta miasta Kielce. Na podsumowanie całej mojej kadencji, tego co, mimo nieprzychylności większości Rady Miasta i wystąpienia wielu niezależnych od nas czynników zewnętrznych, udało mi się dokonać, przyjdzie jeszcze czas – poinformował prezydent Wenta.

W swoim oświadczeniu przyznał, że wszyscy, szczególnie mieszkańcy Kielc, czekają na jego decyzję dotyczącą tegorocznych wyborów samorządowych.

- Oświadczam zatem, że nie będę ponownie ubiegał się w najbliższych wyborach o stanowisko Prezydenta Miasta Kielce. Moja kadencja zakończy się z dniem 30 kwietnia 2024 roku – napisał prezydent Kielc.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe. W Krakowie ostra walka w pierwszej turze - Łukasz Gibała tuż przed Małgorzatą Wassermann

Bogdan Wenta  pochodzi z Pomorza. Przez wiele lat był piłkarzem ręcznym. Grał w klubach w Polsce, Niemczech oraz Hiszpanii. Był selekcjonerem reprezentacji Polski od 2004 do 2012 roku oraz trenerem Vive Targi Kielce od 2008 do 2015 roku.

W 2018 roku wystartował w wyborach na prezydenta Kielc. Po zdobyciu prawie 33 tys. głosów przeszedł do drugiej tury. Jego kontrkandydatem był Wojciech Lubawski, urzędujący prezydent miasta. Wenta wygrał drugą turę uzyskując w niej prawie 62 proc. głosów. 22 listopada 2018 został zaprzysiężony i rozpoczął swoje urzędowanie.

Jacek Majchrowski nie startuje z racji wieku

Bogdan Wenta jest drugim po Jacku Majchrowskim z Krakowa, prezydencie dużych miast, który zapowiedział, że nie wystartuje w tegorocznych wyborach.

- Nie zamierzam kandydować w najbliższych wyborach. Mam 77 lat. Kończyłbym kadencję w wieku 82 lat - powiedział w listopadzie ub. roku prezydent Majchrowski.

Dodał, że choć jest zdrowy, to w tym wieku każdy rok przynosi niespodzianki i wolałby nie ryzykować, pełniąc urząd. - Uważam, że bycie prezydentem przez pół kadencji, byłoby nie tylko nieeleganckie, ale i niewłaściwe. Byłoby pewnego rodzaju oszustwem - dodał. 

Prezydent Majchrowski zapowiedział, że w nadchodzących wyborach samorządowych poprze swojego zastępcę Andrzeja Kuliga.

Tadeusz Truskolaski: jest szansa dla samorządów

We wtorek swój start w wyborach zapowiedział oficjalnie Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. – Białystok to miasto najlepsze do życia. I jest to ocena naszej wspólnej pracy, bo to nie prezydent buduje miasto. Miasto budują jego mieszkańcy – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – I jeżeli mieszkańcy są zadowoleni, optymistycznie nastawieni do życia, to takie jest też miasto, które wspólnie tworzymy.

Czytaj więcej

Jaka będzie stawka wyborów samorządowych w 2024 roku?

– Zmiany w Polsce po wyborach 15 października to dziś szansa dla samorządów. To szansa na ustabilizowanie ich dochodów i powrót do prawdziwej praworządności – powiedział Truskolaski.

Prezydent podziękował  mieszkankom i mieszkańcom Białegostoku za zaufanie i dotychczasowe wsparcie i zapowiedział wspólne budowanie nowoczesnego miasta  w prawdziwie demokratycznej Polsce.

- Dlatego będę startował w tych wyborach i zapraszam wszystkich mieszkańców do budowy koalicji na rzecz Białegostoku – powiedział prezydent Truskolaski.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a druga tura - 21 kwietnia. Będą w nich wybierani wójtowie gmin, burmistrzowie, prezydenci miast oraz radni dzielnicowi m.st. Warszawy, gminni, powiatowi i sejmików województw.

Dwa miesiące wcześniej podobną deklarację złożył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Start w wyborach zapowiedział już m.in. Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, a w wcześniej m.in. prezydent Warszawy, Wrocławia, Szczecina czy Lublina.

Tylko jedna kadencja Bogdana Wenty

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Gminy urosną kosztem sąsiadów. A niektórym odbiorą swoje tereny
Z regionów
Kraków jak Amsterdam. Też już ma nocnego burmistrza
Z regionów
Krajobraz po burzy w małopolskim sejmiku
Z regionów
Przybędzie miast w Polsce. Niektóre odzyskają swój status po ponad wieku
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Z regionów
Przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Chcielibyśmy stworzyć jedną gminę