- Nadanie miejscowości Inowłódz statusu miasta to powrót do wielowiekowej tradycji i historii. Status miasta podniesie naszą atrakcyjność zwiększy znaczenie gminy Inowłódz zarówno w skali lokalnej jak i regionalnej. Inowłódz jako miasto nabędzie większe możliwości uzyskania środków unijnych, niedostępnych dotychczas – uważa Krzysztof Pazurek z Urzędu Gminy Inowłódz w województwie łódzkim.
Dał prawa król, zabrał car
W Polsce jest obecnie 979 miast. 302 spośród nich to gminy miejskie, a 66 z nich to miasta na prawach powiatu. Od Nowego Roku ta lista wydłuży się o 34 kolejne miejscowości: trzy w kujawsko-pomorskim, trzy w lubelskim, jedna w lubuskim, osiem w łódzkim, jedenaście w mazowieckim, jedna w opolskim, dwie w podkarpackim, jedna w śląskim, dwie w świętokrzyskim i dwie w wielkopolskim.
Jedną z nich jest Kikół w województwie kujawsko-pomorskim. – W przeszłości mieliśmy już prawa miejskie. Proces lokowania miasta rozpoczął się w 1745 roku, kiedy ówczesny właściciel Kikoła Ignacy Antoni Zboiński, uzyskał od Augusta III zezwolenie na organizowanie jarmarków – opowiada Małgorzata Baranowska, sekretarz gminy Kikół.
Ostatecznie Kikół otrzymał prawa miejskie 1 grudnia 1791 roku. - Niestety po upadku powstania styczniowego Kikół na mocy ukazu carskiego z 1 czerwca 1869 roku utracił nabyte prawa – dodaje pani sekretarz.
Czytaj więcej
Przedsiębiorca i były radny Rady Miejskiej Marek Słabiński został wybrany przez premiera Mateusza Morawieckiego na komisarza Inowrocławia.