Miasta powitają Nowy Rok. Ale imprezy nie wszędzie się odbędą

Poza imprezami sylwestrowymi organizowanymi przez stacje telewizyjne, na uroczyste powitanie Nowego Roku decyduje się część samorządów. Fajerwerki coraz częściej zastępują pokazy laserowe czy pokazy dronów.

Publikacja: 31.12.2021 10:15

Miasta powitają Nowy Rok. Ale imprezy nie wszędzie się odbędą

Foto: Adobe Stock

Jednak część miast nie organizuje żadnych imprez.

- Bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców są dla nas priorytetem – mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Pandemia uniemożliwia zabawę

Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi przypomina, że wciąż żyjemy w stanie pandemii i organizowanie imprezy wielotysięcznej ze względów bezpieczeństwa zdrowotnego łodzian i zdrowego rozsądku nie wchodzi w grę.

– Jednak od 10 lat powód jest ten sam: zorganizowanie fantastycznej imprezy sylwestrowej z gwiazdami i we współpracy z jedną ze stacji telewizyjnych - by taki Sylwester miał dla miasta wymiar promocyjny to wielomilionowy koszt. Nasze miasto ma pilniejsze wydatki – dodaje Marcin Masłowski.

Także, jak zauważa Izolda Boguta z lubelskiego ratusza w obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemicznej oraz obostrzeń wprowadzonych przez rząd ostatecznie podjęto decyzję o rezygnacji z organizacji zabawy sylwestrowej.

- Analizowaliśmy różne rozwiązania, z uwagi jednak na pogarszającą się od dłuższego czasu sytuację epidemiczną, mieliśmy świadomość, że organizacja wydarzenia w tradycyjnej formie najprawdopodobniej nie będzie możliwa – przyznaje urzędniczka.

Również Anna Latocha, z krakowskiego magistratu mówi, że ze względu na niepokojącą sytuację związaną z pandemią COVID-19 także w tym roku nie odbędzie się impreza sylwestrowa Rynku Głównym. Miasto nie chce dopuszczać do dużych zgrupowań.

- Mieszkańcy mogą jednak śledzić propozycje instytucji kultury działających w naszym mieście i korzystać z kameralnych inicjatyw, organizowanych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego, takich jak np. Podgórski Bal Sylwestrowy organizowany w nowej siedzibie Teatru KTO czy sylwestrowe pokazy spektakli, na które zaprasza np. Teatr Bagatela, Teatr Variete, Krakowski Teatr Scena STU – wylicza Anna Latocha. Miejskich Sylwestrów nie będzie też m.in. w Katowicach czy w Poznaniu.

Pokazy na PKiN oraz w Rzeszowie

Żadnej imprezy z powodu pandemii nie organizuje też Warszawa. - W poczuciu odpowiedzialności, mimo, że rządzący nie wprowadzają specjalnych obostrzeń, ani nie dają np. narzędzi do kontroli certyfikatów szczepień, jakby pandemia nie była wielkim problemem, stoimy na stanowisku, że nie wolno narażać mieszkańców na gromadzenie się w tak dużej liczbie, jaką zazwyczaj przyciąga miejski Sylwester – mówi Marlena Salwowska, ze stołecznego ratusza.

Jednak w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, będzie tylko pokaz laserowy na fasadzie PKiN.

- Zachęcamy do obejrzenia go w mediach społecznościowych. Pokaz rozpocznie się na ok. 20 min przed północą i wybiciem 24.00 się zakończy – mówi urzędniczka.

Władze Warszawy apelują także o nie strzelanie. – Ograniczmy fajerwerki, które mają fatalny wpływ na zwierzęta żyjące mieście, te domowe i te wolno żyjące – mówi Marlena Salwowska

Na zorganizowanie imprezy zdecydowały się władze Rzeszowa.- Zrezygnowaliśmy w tym roku z jednej, dużej imprezy na Rynku. W związku z obecną sytuacją epidemiczną prezydent Konrad Fijołek uznał, że dla bezpieczeństwa mieszkańców będzie lepiej, jeśli zorganizujemy kilka mniejszych wydarzeń w różnych częściach miasta. Nie będzie także tradycyjnego pokazu sztucznych ogni, co jest odpowiedzią prezydenta na apele ze strony środowisk działających na rzecz zwierząt – mówi Bartosz Gubernat, z rzeszowskiego ratusza.

W tegorocznym programie zaplanowano atrakcje w czterech lokalizacjach na terenie miasta. Stolica Podkarpacia stawia tym razem na magię światła - na wyjątkową noc w roku zaplanowano pokaz dronów, mapping i pokazy laserów.

Sylwestrowa zabawa w Rzeszowie rozpocznie się o godzinie 23.45 w Parku Sybiraków, gdzie zaplanowano kilkunastominutowy pokaz laserów.

Kilka minut przed północą będzie można podziwiać świetlne animacje wyświetlane na budynku Ratusza, a o północy wystartuje pokaz laserów na Rynku.

- O godz. 00.25 w rejonie hali widowiskowo-sportowej na Podpromiu wystartują drony, których taniec w powietrzu będzie kolejną atrakcją sylwestrowej nocy – podaje Bartosz Gubernat.

Tej nocy swoje oblicze tej nocy zmieni też Pomnik Czynu Rewolucyjnego, na którym już od godziny 21.00 będzie wyświetlany mapping. Transmisja online Sylwestra Miejskiego rozpocznie się o godzinie 23.30. W przerwach między pokazami uzupełnią ją DJ-skie sety.

Kilka koncertów w Gdańsku

Po rocznej przerwie Gdańsk wraca do wspólnego świętowania Nowego Roku. - W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, zamiast jednego, dużego wydarzenia odbędą się koncerty w trzech dzielnicach – mówi Olimpia Schneider, z gdańskiego magistratu.

Zabawę zorganizowano w Parku Oruńskim, Jarze Wilanowskim na Chełmie i na plaży w Brzeźnie. Wszystkie koncerty startują 31 grudnia o godzinie 22. I tak w amfiteatrze w Parku Oruńskim mieszkańcy przywitają Nowy Rok z zespołem Golden Life, który podczas gdańskiego sylwestra rozpoczyna trasę z okazji 35-lecia istnienia.

W Jarze Wilanowskim, na Chełmie, mieszkańcy będą bawić się, początkowo przy dźwiękach muzyki puszczanej przez Dj’a Bez Ksywy, a później zaplanowano koncert Margaret.

A molo w Brzeźnie stanie się sceną dla polskiego dj’a Adamusa, który wystąpi razem z zespołem Wet Fingers oraz Adą Szulc. - Aby nie kumulować uczestników na plaży po jednej stronie molo, dj będzie grał na obie jego strony, a teren wydarzenia zostanie przygotowany zgodnie z obowiązującymi przepisami – mówi urzędniczka.

Podkreśla, że podczas wydarzeń zachowane zostaną środki bezpieczeństwa obowiązujące w trakcie pandemii. Wyznaczone zostaną strefy, do których wejdzie określona liczba osób, zgodna z aktualnymi obostrzeniami.

Na wyznaczony teren wydarzenia będzie można wejść również poza limitem osób, jednak wówczas wymagana jest weryfikacja certyfikatów szczepienia, których okazanie jest dobrowolne, a weryfikowane przez wyznaczone osoby.

A dodatkowo dla zminimalizowania ryzyka zachorowań, w strefach obowiązywać będzie noszenie maseczek, a przed wejściem zostaną ustawione stanowiska do dezynfekcji. W tym roku nie będzie pokazów pirotechnicznych. Całkowity koszt tegorocznych wydarzeń w trzech lokalizacjach to 495 tysięcy brutto.

Miejski Sylwester będzie też w podwarszawskim Otwocku. A na nim koncert zespołu Out of Control z Moniką Pilarczyk, DJ-, który zagra hity wszechczasów, pokaz samby brazylijskiej czy pokaz fajerwerków,

Duże imprezy w Chorzowie i Zakopanem

W tym roku Polsat po raz kolejny organizuje imprezę sylwestrową w Chorzowie, a TVP wraca do Zakopanego. Na Stadionie Śląskim g gwiazdami wieczoru będą między innymi: Doda,Beata Kozidrak i zespół Bajm, Dawid Kwiatkowski, Michał Wiśniewski, Michał Szpak, Cleo,Paweł Domagała, Enej, Dr Alban, czy Danzel.

Z kolei w Zakopanem wystąpią m.in. Na scenie pojawią się m.in. Zenon Martyniuk, Maryla Rodowicz, Roxie Węgiel, Sławomir, Piotr Kupicha, Maja Hyży, Thomas Anders, Boys, Piękni i Młodzi, Rafał Brzozowski, Weekend, Playboys, Mig, Defis oraz Daria. A gwiazadami zagranicznymi będą Julio Iglesias Junior, brat Enrique Iglesiasa, oraz Jason Derulo, amerykański piosenkarz R&B.

Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy
Z regionów
Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego
Z regionów
W Polsce Wschodniej trudno o pociąg. Najłatwiej na Pomorzu