Kwesty wracają na cmentarze. Nie tylko na ratowanie starych pomników

Po roku przerwy spowodowanej pandemią i zamknięciem nekropolii w tym roku wolontariusze z puszkami znów pojawią się w ten weekend na wielu cmentarzach.

Publikacja: 29.10.2021 12:16

Kwesty wracają na cmentarze. Nie tylko na ratowanie starych pomników

Foto: Adobe Stock

- Kwestujących z puszką i opaską na rękawie z napisem „Ratujemy Zabytki Powązek” spotkacie państwo w bramach i alejkach cmentarnych. W większości to będą „starzy znajomi”, kwestujący już od wielu lat, przeważnie w tych samych rejonach cmentarza. Nie zawiedźcie ich państwo także w tym roku – apeluje Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa.

Zbiórka na Powązkach jako niematerialne dziedzictwo

Kwestowanie na Starych Powązkach powtarza się każdego roku. Po raz pierwszy zorganizowano je w 1975 roku z inicjatywy Jerzego Waldorffa.

- W tym roku powracamy do naszej tradycyjnej formuły zbiórki na Powązkach, będziemy prowadzić naszą akcję od soboty do poniedziałku, także na portalach internetowych – zapowiada Marcin Święcicki.

W tym roku udział w kwestowaniu zadeklarowało w tym roku ponad 200 osób, w tym najdłużej chyba zaangażowani w akcję Maja Komorowska, Damian Damięcki czy Olgierd Święcicki.

W tym roku pomimo pandemii udało się odnowić 17 pomników nagrobnych, głównie w kwaterach 13,14,15 i 16.

Przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami i władz miasta zapowiedzieli zbieranie podpisów pod wpisem corocznych zbiórek na Powązkach na krajową listę dziedzictwa niematerialnego.

- Kwesta nie jest tylko prostą zbiórką funduszy na renowację nagrobków, ale także szansą na spotkanie i rozmowę w tym specjalnym dniu. Dziedzictwo niematerialne to sposób tworzenia kultury, który wykorzystuje przeszłość, by w teraźniejszości budować więzi społeczne sięgające w przyszłość – powiedział Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury.

Kwesta połączona ze zwiedzaniem

Kwesty odbędą się także na innych warszawskich nekropoliach. Na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej nieformalny Komitet Przyjaciół Cmentarza Żydowskiego im. Jana Jagielskiego organizuje 1 listopada kwestę połączoną ze sprzedażą publikacji. A o godz. 12 zaplanowano zwiedzanie cmentarza poprowadzi Witold Wrzosiński, a o godz. 14 Michał Laszczkowski. Zapisy na wycieczki pod adresem wydarzenia@jewish.org.pl.

Kwesta odbędzie się również na cmentarzu żydowskim na warszawskim Bródnie, a jego pracownicy opowiedzą o historii i stanie zachowania tego miejsca (zbiórki: 31 października i 1 listopada o godz. 11.00 pod bramą od strony Rondo Żaba).

Zbiórka wraca także na cmentarz ewangelicki przy ul. Młynarskiej. - Z powodu wciąż obowiązujących obostrzeń sanitarnych zmniejszamy ilość stanowisk dla kwestarzy, a wydłużamy możliwość kwestowania w czasie. Zapraszamy już od 23 października. Kwestować będziemy do 2 listopada – podała parafia w mediach społecznościowych.

Na ratunek także lwowskim nagrobkom

Kwesta na warszawskich Powązkach jest najstarszą w Polsce, ale podobne zbiórki już od wielu lat odbywają się także innych cmentarzach.

Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa 1 listopada na najstarszej, wciąż czynnej krakowskiej nekropolii – cmentarzu Rakowickim będzie zbierał fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków. Wśród blisko 60 kwestujących będą m.in. bracia kurkowi, aktorzy, artyści i politycy.

Na Rakowicach w Dzień Wszystkich Świętych krakowianie spotkają też wolontariuszy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, zbierających datki na odnowę obiektów związanych z historią i kulturą polską na Cmentarzu Łyczkowskim we Lwowie.

Już po raz trzydziesty odbędzie się kwesta na rzecz Hospicjum św. Łazarza.

Datki na rzecz hospicjum w sobotę, niedzielę i poniedziałek będzie zbierać na krakowskich cmentarzach ponad 300 wolontariuszy. Podobnie jak w zeszłym roku na stronie internetowej placówki jest wirtualna puszka.

Po raz 15. prowadzona będzie zbiórka na odnowę zabytkowych lub zapomnianych nagrobków na Nowym Cmentarzu Podgórskim, zorganizowana przez Stowarzyszenie Podgórze.pl .

W Krakowie zarejestrowane zostały także dwie inne kwesty: Fundacji "Słoneczny Uśmiech" na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży z rodzin ubogich i ciężko chorym oraz Fundacji Walki z Rakiem Pomocy Dzieciom.

I na pomoc bezdomnym

Już po raz 27. Zostanie zorganizowana kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi. Zbiórka będzie prowadzona w weekend oraz tradycyjnie 1-go listopada przy Ogrodowej. Wolontariusze z puszkami będą zachęcać do wspierania zbiórki na renowacje zabytkowych pomników.

Hasło tej kwesty to: "Przywracamy pamięć, ratujemy zabytki łódzkiej historii". Chodzi o przypominanie postaci zapomnianych, a ważnych dla miasta i regionu m.in. Stefana Rogowicza, wizjonera zielonej Łodzi i pomysłodawcę łódzkich parków. Jego odnowiony pomnik jest tegoroczną sztandarową realizacją.

A we Wrocławiu na cmentarzu Osobowickim, odbędzie się kwesta na rzecz podopiecznych wrocławskich schronisk św. Brata Alberta Zbiórka będzie prowadzona 30 i 31 października oraz 1 listopada 2021 r., w godzinach 10 - 16.

– To nasza coroczna akcja. Zbieramy pieniądze, które zimą pomogą zabezpieczyć schronienie i wyżywienie osobom bezdomnym, przyjmowanym do naszych wrocławskich placówek. Mamy 520 miejsc, ale już teraz udzielamy schronienia w ciągu jednego dnia lub nocy około 500 osobom – mówi Rafał Peroń, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta we Wrocławiu.

Oraz chorym na raka

W weekend oraz w poniedziałek także przy największych cmentarzach w Gdańsku będą zbierane datki na wsparcie Fundacji Hospicyjnej i Hospicjum Dutkiewicza.

- Odwiedzając groby swoich bliskich mieszkańcy Gdańska będą mogli spotkać wolontariuszy ubranych w żółte koszulki, którzy ze skarbonkami w dłoniach będą zbierać datki. Jak zwykle w towarzystwie znanych osób z życia publicznego - zapowiada Bogna Filipowicz, koordynator ds. organizacji imprez charytatywnych.

Dodaje, że od soboty do poniedziałku do poniedziałku do naszych wolontariuszy dołączą ludzie świata sportu kultury, mediów, a także działacze społeczni i samorządowi, którzy będą kwestować na rzecz Hospicjum Dutkiewicza.

Wśród osób zaproszonych do udziału w zbiórce są: Adam Korol - złoty medalista olimpijski w Pekinie i nowo wybrany prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, Andrzej Kowalczys - radny Miasta Gdańska i działacz społeczny, Henryka Krzywonos - posłanka na Sejm RP, Marcin Gałek - spiker Lechii Gdańsk czy dziennikarze radiowi Magda Szpiner i Włodzimierz Raszkiewicz.

- Kwestujących z puszką i opaską na rękawie z napisem „Ratujemy Zabytki Powązek” spotkacie państwo w bramach i alejkach cmentarnych. W większości to będą „starzy znajomi”, kwestujący już od wielu lat, przeważnie w tych samych rejonach cmentarza. Nie zawiedźcie ich państwo także w tym roku – apeluje Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa.

Zbiórka na Powązkach jako niematerialne dziedzictwo

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Pierwsze zasiłki przyznane, ale na pieniądze na remonty powodzianie zaczekają
Z regionów
Porządki po powodzi. Śmieci tak dużo, że nie ma ich gdzie składować
Z regionów
Jak w polskich miastach można pozbyć się ubrań i tekstyliów?
Z regionów
Koniec dwukadencyjności w samorządach? Temat powraca za sprawą PSL
Z regionów
Powódź w Polsce: Ochrona przed wielką wodą za słaba i mocno spóźniona