Małe trzęsienie ziemi w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Andrzej Porawski zrezygnował z funkcji sekretarza strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Pałeczkę przejął Marek Wójcik.

Publikacja: 27.09.2021 18:57

Andrzej Porawski

Andrzej Porawski

Foto: rp.pl

W Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego nastąpiła zmiana warty. Andrzej Porawski przestał być sekretarzem strony samorządowej KWRiST, choć pełnić tę funkcję przez ostatnie 22 lata.

Porawski nadal pozostaje dyrektorem Biura Związku Miast Polskich, a jego rolę w KWRiST przejmie Marek Wójcik, obecnie pełnomocnik Zarządu ZMP. Jak wynika z komunikatu ZMP, Andrzej Porawski sam zrezygnował z funkcji sekretarza Komisji, a ogłaszając swoją decyzję, podkreślał, że praca w Komisji była dla niego zaszczytem.

Czytaj więcej

145 miliardów złotych, czyli Polski Ład z miejskich wpłat

- Pokochałem samorząd terytorialny w 1981 roku, kiedy ruch społeczny "Solidarność" tworzył wizję przebudowy Polski. Polski, w której się wychowałem, a która nie była krajem demokratycznym i zdecentralizowanym. Program "Samorządna Rzeczpospolita", który jako wiceprzewodniczący Komisji Programowej współpisałem, był dla mnie wytyczną na całe lata. I choć miałem kilka interesujących propozycji z Warszawy, to odpowiadałem na nie negatywnie, bo dobrze mi było w środowisku samorządowym, które jest bardzo zróżnicowane i dzięki temu – bogate – zaznaczał Porawski cytowany w komunikacie. Dodając, że współpraca z korporacjami samorządowymi układała się bardzo dobrze.

W imieniu strony rządowej za 22 lata pracy w Komisji Porawskiemu podziękował Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, współprzewodniczący Komisji ze strony rządowej. Przypomniał, że choć strona rządowa i samorządowa z racji pełnionych funkcji często się różnią, to w ciągu minionych lat z reguły udawało się osiągnąć porozumienie i doprowadzić do wypracowania pozytywnej opinii całej Komisji, po przyjęciu poprawek strony samorządowej.

Czytaj więcej

Konkurs na cudotwórcę? Ostra reakcja na słowa Morawieckiego

Jak relacjonuje ZMP, wiceminister Szefernaker, „w podziękowaniu za wieloletni trud i w uznaniu dla sposobu prowadzenia prac Komisji”, wręczył Porawskiemu, jako pierwszemu cywilowi od lat, szablę generalską.

Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy
Z regionów
Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Z regionów
W Polsce Wschodniej trudno o pociąg. Najłatwiej na Pomorzu