Miasta inwestują w instytucje, o których zdążyliśmy nieco zapomnieć

W miastach powstają nowe, samorządowe wypożyczalnie książek, a część istniejących przejedzie metamorfozę – zostaną zmodernizowane.

Publikacja: 03.01.2021 17:48

Miasta inwestują w instytucje, o których zdążyliśmy nieco zapomnieć

Foto: Fot. Pixabay

Wszystko po to, by wspierać czytelnictwo. – Zgodnie z nową strategią rozwoju bibliotek na najbliższe dziesięć lat, będziemy otwierać placówki w tych częściach miasta, w których ich brakuje, na przykład w Gdańsku – Południe, lub remontować te filie, które cieszą się dużą popularnością, a których standard jest niski – mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Otwierają kolejne wypożyczalnie

W tym mieście działa Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku – to Biblioteka Główna z agendami (Pracowania Regionalna, American Corner, Audioteka, Gabinet Szanghajski) oraz 29 filii w większości dzielnic.

Pod koniec tego roku miasto planuje otwarcie Biblioteki Ratuszowej w dzielnicy Orunia, w budynku remontowanego Ratusza Oruńskiego. – Do tej biblioteki zostanie przeniesiony i powiększony księgozbiór Filii nr 33 (ul. Diamentowa 10, Gdańsk Orunia – mówi Marta Formella, z gdańskiego ratusza.

Nowa biblioteka znajdzie się w zrewitalizowanym budynku przy ul. Gościnnej 1, w którym swoje siedziby będą miały także organizacje społeczne i rada dzielnicy.

Planowany termin otwarcia to wrzesień. Nowa placówka będzie miała prawie 350 mkw. powierzchni użytkowej. A znajdzie się tam 25 tys. książek czarnodrukowych i audiobooków.

Inwestycja jest elementem Programu Rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020.

CZYTAJ TAKŻE: Książkobusem i bibliowerem: biblioteki z dowozem pod drzwi

Poza tym w Gdańsku trwają prace nad nowym budynkiem dla Biblioteki w dzielnicy Stogi (ul. Szpaki 1), ale prace nad inwestycją nie zakończą się w tym roku.

Dodatkowo władze Gdańska chcą remontować placówki już istniejące m.in. American Corner (Targ Rakowy 5/6) – dotacja z Urzędu Marszałkowskiego 457 tys. zł oraz ze środków przekazanych przez Ambasadę Amerykańską 12 tys. zł, bibliotekę na Wyspie Sobieszewskiej (ul. Turystyczna 3) – 150 tys. zł.

Na początku tego roku zakończą się prace remontowe na parterze Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6) warte 125 816 zł oraz w Bibliotece Chełm (ul. Dragana 26) za kwotę 154 600 zł.

– Zgodnie z planem na remonty w 2021 roku, finansowane z dotacji podmiotowej, miasto przeznaczy kwotę 100 tys. zł na remont filii bibliotecznej nr 48 Gdańsk-Sobieszewo. Należy jednak zauważyć, że zgodnie ze Statutem, środki miasta nie są jedynymi przychodami biblioteki. Działalność bieżąca w zakresie realizowanych zadań statutowych, w tym utrzymanie i remonty obiektów, finansowana jest również ze środków Województwa Pomorskiego – przypomina urzędniczka.

W Katowicach funkcjonuje Miejska Biblioteka Publiczna wraz z 38 filiami w dzielnicach. – Remonty i doposażanie odbywają się na bieżąco. Kontynuowany będzie także projekt „Srebrna książka”, który pozwala seniorom zamówić telefonicznie książkę z dostawą do domu – mówi Ewa Lipka, rzecznik prezydenta Katowic.

Remonty według planów

Stołeczna sieć biblioteczna to 204 placówki biblioteczne, w tym: 18 głównych bibliotek dzielnicowych i 186 filii. Jedna filia w dzielnicy Praga-Południe posiadała status publiczno-szkolny (Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 67 przy ul. Abrahama 10).

– Ewentualna rozbudowa sieci bibliotek publicznych w dzielnicach o nowe placówki biblioteczne – według wskazań i potrzeb mieszkańców – jest realizowana przez nadzorujące biblioteki publiczne zarządy dzielnic. Miasto wspiera owe potrzeby w ramach dostępnych środków finansowych na wniosek zarządów dzielnic – mówi Maciej Dziubiński, ze stołecznego ratusza.

CZYTAJ TAKŻE: Biblioteki w czasach zarazy, czyli jak wypożyczyć „Dżumę” w zdrowy sposób

Wrocław jest organizatorem dla jednej instytucji kultury w formie biblioteki – Miejskiej Biblioteki Publicznej, która prowadzi swą działalność w 39 filiach w lokalizacjach. W tym roku zaplanowano remonty bieżące filii nr 3 i 57 na kwotę 250 tys. zł oraz zakupy inwestycyjne na kwotę 370 tys. zł.

– W ramach prac dyrektor biblioteki planuje w jednej z filii zastąpienie parkietu wykładziną, w kolejnych malowanie – mówi Tomasz Myszko-Wolski, z wrocławskiego magistratu.

Przypomina, że w samym Wrocławiu istnieją oczywiście inne biblioteki m.in.: przy szkołach (Departament Edukacji), Dolnośląska Biblioteka Publiczna (prowadzona przez Województwo Dolnośląskie), przy uczelniach, czy Ossolineum.

Z kolei Kraków jest organizatorem jednej biblioteki publicznej, tj. Biblioteki Kraków, działającej od 1 stycznia 2017 r. w wyniku połączenia czterech samodzielnych dzielnicowych sieci bibliotek.

– Jest to największa biblioteka publiczna na poziomie samorządu gminnego. W ramach tej instytucji kultury działa sieć 56 filii bibliotecznych, dwa punkty biblioteczne oraz Biblioteka Główna – wylicza Piotr Wasilewski, rzecznik prasowy Biblioteki Kraków.

W ub. roku w Krakowie zostały otwarte dwie nowe placówki biblioteczne: na osiedlu Ruczaj, przy ul. Przyzby, na terenie Dzielnicy VIII Dębniki i na osiedlu Złocień, przy ul. Agatowej, na terenie Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim. – W tym roku Biblioteka Kraków nie planuje poszerzenia sieci filii bibliotecznych – mówi Piotr Wasilewski.

CZYTAJ TAKŻE: W cieniu galerii handlowych do gry wracają biblioteki

W budżecie miasta na 2021 r. na remonty bibliotek zaplanowano kwotę ponad 1,5 mln złotych, w tym ponad 100 tys. zł w ramach Budżetu Obywatelskiego. Przewidziane w budżecie środki mają być wykorzystane m.in. na zakończenie rozpoczętych w 2020 r. remontów kapitalnych w Filii nr 48 i w Filii nr 8, remonty kapitalne dwóch placówek: Filii nr 33 i Filii nr 40 czy odnowienie części pomieszczeń Filii nr 16 po przeprowadzonej wymianie okien w budynku w ramach jego termomodernizacji.

– W przypadku pozyskania dodatkowych środków w trakcie roku kalendarzowego lub niepełnego wykorzystania środków przewidzianych na planowane remonty, zostaną one wykorzystane na przeprowadzenie prac remontowych w innych filiach bibliotecznych, w tym placówki na osiedlu Na Stoku – mówi rzecznik Biblioteki Kraków.

Wszystko po to, by wspierać czytelnictwo. – Zgodnie z nową strategią rozwoju bibliotek na najbliższe dziesięć lat, będziemy otwierać placówki w tych częściach miasta, w których ich brakuje, na przykład w Gdańsku – Południe, lub remontować te filie, które cieszą się dużą popularnością, a których standard jest niski – mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Otwierają kolejne wypożyczalnie

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Z regionów
W miastach brakuje motorniczych i kierowców. Cięcia kursów.
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Z regionów
Samorządy ruszają z kampanią zachęcającą do głosowania
Z regionów
Samorządy czekają na zmiany
Z regionów
Wieś często pomaga miastu. "Są oczywiście minusy tego procesu"
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Z regionów
Nasza rola na polskim rynku dopiero się rozwija
Z regionów
80 lat temu wybuchło Powstanie w Getcie Białostockim