Walka z Covid-19: więcej pieniędzy z miast dla szpitali

Rząd uruchamia kolejne szpitale tymczasowe, a samorządy wspierają lecznice w walce z koronawirusem. Trafia tam dodatkowy sprzęt, środki ochrony osobistej oraz – coraz częściej – pieniądze.

Publikacja: 30.03.2021 18:14

Samorządy przekazują szpitalom m.in. środki ochrony osobistej

Samorządy przekazują szpitalom m.in. środki ochrony osobistej

Foto: fot. adobestock / MaxPolis

– Miasto jest w stałym kontakcie z kierownikami wszystkich SP ZOZ, dla których jest podmiotem tworzącym. Na bieżąco monitorujemy sytuację, nie tylko w zakresie posiadanych środków ochrony osobistej, czy sprzętu medycznego, ale również kadry medycznej – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych poznańskiego ratusza.

Dostawią więcej łóżek

Od ponad roku Polska jak inne kraje walczy z pandemią koronawirusa. W tej chwili – z najbardziej ostrą trzecią falą. W szpitalach brakuje miejsc, dlatego rząd uruchamia kolejne szpitale tymczasowe. Jest ich już 30 z 3300 łóżek. – Ta baza łóżkowa w szpitalach tymczasowych może być zwiększona jeszcze do ponad 6300 łóżek – zapowiedział w poniedziałek Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia.

Tylko na Mazowszu działa osiem szpitali tymczasowych przeznaczonych dla pacjentów chorych na Covid-19. Cztery placówki zostały zorganizowane w Warszawie, zaś po jednej w Radomiu, Płocku, Siedlcach i Ostrołęce.

CZYTAJ TAKŻE: Powstają nowe szpitale. Na niektóre miasta czekały od lat

Od poniedziałku, 29 marca na Śląsku działa drugi szpital tymczasowy, stworzony na lotnisku w Pyrzowicach. Placówka od listopada 2020 miała status rezerwowej. Na razie uruchomiono w niej jeden moduł z 28 łóżkami, ale docelowo ma być ich 144.

Od wielu tygodni na Śląsku funkcjonuje szpital tymczasowy w MCK w Katowicach.

W ub. tygodniu na blisko 300 uruchomionych miejsc w MCK zajętych było 256, z czego 23 pacjentów było pod respiratorami. Sama placówka gotowa jest na przyjęcie 500 osób. Do 1 kwietnia w województwie śląskim ma być w sumie około 4,8 tysięcy miejsc dla chorych na Covid-19.

Zamrażarki na szczepionki

Swoje lecznice systematycznie wspierają też samorządy. – W 2021 roku zostały zabezpieczone środki finansowe w wysokości ponad miliona zł na wkład własny dla szpitali na zakup sprzętu i wyposażenia, który zwiększy efektywność leczenia pacjentów z Covid-19 i tych, którzy przeszli tę chorobę i wymagają dalszego leczenia – podaje dyr. Magdalena Pietrusik-Adamska.

Z kolei Kraków przyznał kilka dni temu dotacje po 25 tys. zł dla dwóch szpitali miejskich im. Narutowicza oraz im. Żeromskiego z przeznaczeniem na zakup zamrażarki niskotemperaturowej z wyposażeniem dla potrzeb aptek szpitalnych.

– To pozwoli na uniezależnienie placówek od terminów dostaw preparatu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – mówi Grażyna Rokita z krakowskiego magistratu.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Grudziądza: Wierzę, że NFZ należycie wyceni pracę naszego szpitala

Poza tym Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego otrzymał dotację w wysokości 40 tys. zł z przeznaczeniem na opracowanie koncepcji architektoniczno – budowlanej zagospodarowania części parteru i przebudowy I piętra Pawilonu B dla potrzeb utworzenia tymczasowego oddziału Szpitala dla pacjentów z COVID-19.

– W tej chwili weryfikowany jest wniosek złożony przez Szpital im. Gabriela Narutowicza w zakresie udzielenia dotacji do kwoty 1 mln zł z przeznaczeniem na zakup środków ochronny osobistej oraz wniosek Szpitala S. Żeromskiego w zakresie przeznaczenia w ramach dotacji kwoty 400 tys. zł na pokrycie kosztów opracowania dokumentacji projektowej wraz z wykonaniem robót budowlano – instalacyjnych dla potrzeb pracowni z tomografem komputerowym – mówi urzędniczka.

Dotacje płyną do szpitali

Także Wrocław wsparł ostatnio szpitale finansując zakup sprzętu o wartości dwóch milionów złotych.

– Zakupy już zostały zrealizowane lub są w trakcie realizacji. To m.in. sfinansowanie specjalistycznego sprzętu m.in. systemu monitorowania pacjentów dla szpitala przy ul. Koszarowej) oraz nowej karetki do szczepień mobilnych dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego – wylicza Marcin Obłoza z wrocławskiego ratusza.

A do Wojskowego Szpitala Klinicznego trafiło również ponad 38 tys. masek jednorazowych fpp3 oraz 800 kombinezonów.

Na marcowej sesji Rady Miasta Gdańska podjęto decyzję o udzieleniu Województwu Pomorskiemu w roku 2021 dotacji na zakup sprzętu medycznego w wysokości 1,5 mln zł. – To kontynuacja wcześniejszego, trzyletniego porozumienia, które zakończyło się w 2020 roku. O kontynuowanie porozumienia, zwrócił się do nas Urząd Marszałkowski – mówi Olimpia Schneider z gdańskiego ratusza.

Podkreśla, że decyzją gdańskiego samorządu – z pewnym odstępstwem od reguły udzielania wsparcia finansowego – jest regularne od początku pandemii zaopatrywanie różnych placówek leczniczych, położonych w Gdańsku (podległych marszałkowi) w testy molekularne PCR. Łącznie przekazano dotychczas prawie 8 tysięcy sztuk. – Na razie nie mamy sygnałów, by ich brakowało – mówi Olimpia Schneider.

– Miasto jest w stałym kontakcie z kierownikami wszystkich SP ZOZ, dla których jest podmiotem tworzącym. Na bieżąco monitorujemy sytuację, nie tylko w zakresie posiadanych środków ochrony osobistej, czy sprzętu medycznego, ale również kadry medycznej – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych poznańskiego ratusza.

Dostawią więcej łóżek

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Gminy urosną kosztem sąsiadów. A niektórym odbiorą swoje tereny
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Z regionów
Kraków jak Amsterdam. Też już ma nocnego burmistrza
Z regionów
Krajobraz po burzy w małopolskim sejmiku
Z regionów
Przybędzie miast w Polsce. Niektóre odzyskają swój status po ponad wieku
Z regionów
Przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Chcielibyśmy stworzyć jedną gminę