Na Śląsku przyspiesza strategiczna inwestycja

W tym roku w województwie śląskim przyspiesza wreszcie budowa bardzo ważnej dla regionu drogi ekspresowej S1, będącej wschodnią obwodnicą Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Docelowo będzie liczyć 135 km, od Pyrzowic do granicy ze Słowacją w Zwardoniu.

Publikacja: 17.03.2021 21:37

W ramach Funduszu Odbudowy samorządy prawdopodobnie nie będą się mogły ubiegać o granty na budowę i

W ramach Funduszu Odbudowy samorządy prawdopodobnie nie będą się mogły ubiegać o granty na budowę i modernizację dróg

Foto: Fot. Pixabay

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w drugim kwartale będzie wreszcie gotowy 10-kilometrowy odcinek pomiędzy Pyrzowicami a Podwarpiem, łączący drogę krajową nr 1 z Katowic i Sosnowca przez Siewierz do Częstochowy (tzw. gierkówkę) z autostradą A1.

Efektem inwestycji będzie nie tylko szybszy przejazd, ale także zwiększenie bezpieczeństwa: ten krótki odcinek nazywany był „drogą śmierci” ze względu na liczne groźne wypadki, w tym śmiertelne. Zagrożenie stwarzał fakt, że dwujezdniowa trasa zaraz za węzłem Podwarpie zwężała się do wcześniej zbudowanej jednej jezdni po jednym pasie ruchu w każdą stronę. To myliło kierowców, którzy na dodatek nagminnie nie przestrzegali ustanowionego tam ograniczenia prędkości. Teraz odcinek będzie zupełnie bezkolizyjny. W ciągu trasy powstało pięć wiaduktów i most, przebudowany został układ dróg dojazdowych.

Pozostało 82% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Z regionów
Kto otrzyma Złote Lajki za 2024 rok?
Z regionów
Bez uchwały wzywającej do dymisji Jacka Sutryka
Materiał Partnera
…by szkoła po deformie nie runęła w przepaść
Z regionów
Zielona transformacja samorządów ze wsparciem PKO Banku Polskiego
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Z regionów
Samorządy mają ESG w DNA