Planują ograniczyć spalanie paliw stałych i zlikwidować stare kopciuchy. Przykładem dla nich jest Kraków, gdzie od września 2019 obowiązuje zakaz spalania węgla i drewna, i gdzie poprawiła się jakość powietrza.
– Poprawę powietrza potwierdziły badania ekspertów z Akademii Górniczo-Hutniczej – podkreśla Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Odchodzą od węgla
Pomocą dla małopolskich gmin, które chcą odejść od węgla jest Program ochrony powietrza (POP) uchwalony przez radnych sejmiku wojewódzkiego we wrześniu ubiegłego roku. W nowym POP zawarte są najważniejsze ustalenia dotyczące poprawy powietrza m.in. obowiązek wymiany pozaklasowych pieców na węgiel i drewno (tzw. kopciuchów) do końca 2022 roku, zakaz instalacji nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel od 1 stycznia 2022 roku i – co jest bardzo ważne dla wielu gmin – utworzenie miejscowych programów dopłat do wymiany pieca oraz tzw. osłonowego (dopłaty do wyższych kosztów ogrzewania) dla najuboższych mieszkańców.
Zdaniem samorządowców przydałyby się jeszcze bardziej klarowne, jednolite zasady wprowadzania lokalnych uchwał antysmogowych, zgodne z już obowiązującymi regulacjami. Temu właśnie poświęcone było spotkanie samorządowców Skawiny, Tarnowa, Oświęcimia, Rabki-Zdroju i Krzeszowic z wicemarszałkiem Tomaszem Urynowiczem.
CZYTAJ TAKŻE: Ścisnął mróz, smog zaatakował. A w wymianie kopciuchów zastój