Lecisz do Holandii? Test zrobisz na lotnisku

Mobilne punkty pobrań uruchomiono w polskich portach lotniczych. Pasażerowie mogą wykonać tam szybkie testy diagnostyczne w kierunku Covid-19.

Publikacja: 05.02.2021 15:34

Test wykonywany na lotnisku Pyrzowice kosztuje 120 zł, na wyniki czeka się 40 minut

Test wykonywany na lotnisku Pyrzowice kosztuje 120 zł, na wyniki czeka się 40 minut

Foto: Adobestock / Tupungato

– W odpowiedzi na wprowadzenie przez Królestwo Niderlandów wymogu posiadania przed podróżą lotniczą negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego wykonanego najdalej 4 godziny wcześniej, została u nas uruchomiona możliwość komercyjnego wykonania takiego testu przez pasażerów – tłumaczy Natalia Vince, rzecznik krakowskiego lotniska.

W Balicach badanie można wykonać od czterech godzin do 40 minut przed rozkładową godziną wylotu bezpośrednich rejsów do Królestwa Niderlandów, tj. KLM do Amsterdamu oraz Ryanair do Eindhoven.

Badania kosztują 200 zł, a czas oczekiwania na wynik wynosi około 20 minut. – Po jego wykonaniu, wydawane jest stosowne zaświadczenie w języku polskim lub angielskim, potwierdzające uzyskany wynik – przyznaje Natalia Vince. Dodaje, że jest duże zainteresowanie testami wśród pasażerów odlatujących do Królestwa Niderlandów.

CZYTAJ TAKŻE: Z małego lotniska na super wakacje

Także na terenie Portu Lotniczego Gdańsk, w terminalu pasażerskim, wykonywane są szybkie testy antygenowe. Na tym lotnisku testowanie rozpoczęło się w poniedziałek 25 stycznia, dwa dni od wejścia w życie obowiązku posiadania wyników takich testów podczas podróży do Holandii.

– To decyzja władz Holandii wpłynęła na nasze działania w zakresie uruchomienia punktu testowania.  Było dla nas jasne, że nasi pasażerowie, którzy odlatują codziennie z Gdańska samolotami linii KLM  do Amsterdamu o godzinie 6.30, nie mają szans zrobienia „na mieście” testu na nie dłużej niż cztery godziny przed odlotem – tłumaczy Agnieszka Michajłow, rzecznik Portu Lotniczego w Gdańsku.

– Na wynik testu antygenowego na lotnisku czeka się około 15-20 minut. Testy kosztują od 160 do 200 złotych w zależności od tego, czy są robione w dni powszednie czy w weekendy. Są wydawane w języku angielskim – mówi Agnieszka Michajłow.

Przyznaje, że wielu pasażerów korzysta z testów, w każdym locie do Amsterdamu po kilkadziesiąt osób. – Testy wykonują osoby latające do Holandii, choć czasem mamy zapytania od pasażerów lecących do Norwegii i Danii, bo tam są takie testy honorowane – dodaje pani rzecznik.

CZYTAJ TAKŻE: Lotnisko przyniesie lepiej płatne miejsca pracy

Również na pyrzowickim lotnisku udostępniono możliwość wykonania szybkich komercyjnych testów antygenowych. Można je zrobić od czterech godzin do 60 minut przed planową godziną odlotu bezpośrednich rejsów do Królestwa Niderlandów czyli połączeniu linii lotniczej Wizz Air do Eindhoven.

Badanie kosztuje 120 zł. W ciągu 40 minut pasażer otrzymuje zaświadczenie drogą elektroniczną w języku polskim lub angielskim potwierdzające uzyskany wynik.

Szybkie testy można zrobić też na lotnisku w Warszawie czy we Wrocławiu. – Zainteresowani ich wykonaniem powinni zgłosić ten fakt obsłudze lotniska przy wejściu, w punkcie pomiaru temperatury. Koszt testu to 150 zł – podaje wrocławskie lotnisko. W stolicy cena testu antygenowego w kierunku Covid-19 wynosi 200 zł.

Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy
Z regionów
Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego
Z regionów
W Polsce Wschodniej trudno o pociąg. Najłatwiej na Pomorzu