Nierówności dochodowe w Polsce dotychczas były badane na poziomie całego kraju, zagadką zaś pozostawało, jak przedstawiają się one na poziomie regionalnym. Odpowiedź przynosi ostatnia publikacja przygotowana przez Wielkopolski Urząd Statystyczny „Stratyfikacja dochodowa mieszkańców miast”.
Najbogatsi mieszkają w aglomeracjach i obwarzankach
To praca eksperymentalna, statystycy wzięli bowiem pod lupę dane o dochodach mieszkańców miast pochodzących z rozliczeń podatkowych. Wyniki zaś pokazują pewną prawidłowość – im region czy miasto bardziej zamożne, im wyższe są tam wynagrodzenia i możliwości rozwijania biznesów, tym więcej mieszka tam ludzi zamożnych, a w efekcie – nierówności dochodowe są większe.
I tak, współczynnik Giniego dla wszystkich miast w kraju (czyli prawie 1000 jednostek) wyniósł 0,43 (dla danych za 2018 r.). Współczynnik Giniego jest jedną z miar rozwarstwienia dochodowego, przyjmuje wartości od zera do 1, a im wyższy, tym większe rozwarstwienie. Inaczej mówiąc, grupa osób zamożniejszych jest większa, większe są też różnice między dochodami osób najbogatszych a dochodami osób najgorzej uposażonych.
Współczynnik Giniego okazuje się najwyższy w dużych miastach (0,45), a najniższy – w tych najmniejszych (0,4), ale w każdy przypadku jest najprawdopodobniej znacznie wyższy niż średnio w kraju. – Może to wynikać z faktu, że osoby najbogatsze mieszkają zwykle w dużych aglomeracjach lub gminach obwarzankach wielkich miast – komentuje Maciej Bukowski, prezes think-tanku WiseEuropa.
CZYTAJ TAKŻE: Sutryk: Chcę wierzyć, że współpraca z rządem jest możliwa