W Poznaniu i Gdyni wiedzą, jak zmniejszyć rachunki za ciepło

Obraz z kamery termowizyjnej pokaże, którędy ciepło ucieka z domu.

Publikacja: 21.12.2020 18:15

Po zakończeniu trzeciej, zeszłorocznej edycji gdyńskiego programu najczęściej rekomendowano uszczeln

Po zakończeniu trzeciej, zeszłorocznej edycji gdyńskiego programu najczęściej rekomendowano uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej.

Foto: Fot. Pixabay

Termowizja to prosty sposób na ocenę stanu izolacji cieplnej w budynkach. Z takiego założenia wyszły samorządy miast, w których prowadzone są programy bezpłatnych badań z użyciem kamery termowizyjnej.

Taka akcja – pod hasłem „Trzymaj ciepło” organizowana jest od ponad 10 lat w Poznaniu. Tym sposobem przebadano już ponad 5,2 tys. domów jednorodzinnych i ponad 200 kamienic.

Mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogą zgłaszać się do tegorocznej edycji. Zaplanowano sprawdzenie 350 domów jednorodzinnych i co najmniej 10 kamienic z mieszkaniami opalanymi węglem, przede wszystkim ze śródmieścia, Wildy, Jeżyc i Łazarza. Każde z badań zakończy się raportem, który w ciągu miesiąca trafi do właścicieli domu lub mieszkańców kamienicy.

Uwaga na okna i drzwi

Podobny program prowadzony jest w Gdyni – dotychczas przebadano tu 470 budynków w różnych dzielnicach, zarówno jedno- jak i wielorodzinnych. W tym sezonie, podczas czwartej edycji akcji „Termowizja, czyli jak uszczelnić domowy budżet”, z termowizji skorzystają mieszkańcy 120 kolejnych.

CZYTAJ TAKŻE: Szombierki zagrożone. „Każda wizyta w elektrociepłowni strasznie boli”

Dzięki temu – jak zauważa Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju – gdynianie zobaczą, jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Obok badania termowizyjnego sprawdzane są także warunki panujące w pomieszczeniach – m.in. wilgotność i poziom dwutlenku węgla.

Po zakończeniu trzeciej, zeszłorocznej edycji gdyńskiego programu najczęściej rekomendowano uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej. Jednocześnie blisko 60 proc. mieszkańców zadeklarowało chęć uszczelnienia swoich lokali.

Czerwone plamy

Wiedząc, w których miejscach budynek traci ciepło, właściciel może zaplanować termomodernizację – ocieplenie, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników.

W przykładowym raporcie z podwarszawskiego Legionowa – gdzie urząd miasta również prowadzi cykliczne badania termowizyjne – szczegółowo przedstawiono działania, jakie powinien wykonać właściciel domu, by ograniczyć straty ciepła. Całość uzupełniają zdjęcia, na których czerwony kolor wyraźnie wskazuje nieszczelności.

CZYTAJ TAKŻE: Ciepło może być tanie i czyste

Do badań termowizyjnych potrzeba odpowiednich warunków pogodowych – niewielkiego nasłonecznienia przed i podczas badania, temperatury nie wyższej niż +3 stopnie, braku opadów. Różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a otoczeniem powinna przekraczać 15 stopni.

Z regionów
Burmistrz Głogówka chce sprzedać miejski zamek Elonowi Muskowi
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Z regionów
Fajerwerki coraz większym problemem dla samorządów
Z regionów
Nocny burmistrz Krakowa: Nie można zgasić światła i zamknąć miasta
Z regionów
Co zrobić ze świątecznym drzewkiem? Można dać mu nowe życie
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Z regionów
Jaki rok czeka samorządy? Liczne wyzwania na horyzoncie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego