Spis zostanie przeprowadzony między 1 września a 30 listopada. – Udział w nim jest obowiązkowy, a użytkownicy gospodarstw rolnych są zobowiązani do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi. Rachmistrz terenowy na mocy ustawy jest funkcjonariuszem publicznym – przypomina Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.
Nabór ruszył 15 czerwca i potrwa do 8 lipca. – Kryteria, jakie powinien spełniać rachmistrz, wynikają wprost z ustawy o powszechnym spisie rolnym – dodaje Gałecka.
Kandydatem na rachmistrza spisowego może zostać każda osoba pełnoletnia z co najmniej średnim wykształceniem, mieszkająca na terenie danej gminy, posługująca się językiem polskim w mowie i w piśmie. Nie może być osobą skazaną za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Spadek liczby gospodarstw
W Warszawie, jak wynika z szacunków służb statystycznych odpowiedzialnych za organizację i realizację spisu, obowiązkowi spisowemu podlega ponad 8,8 tys. gospodarstw rolnych, a w ciągu dziesięciu ostatnich lat liczba ta wzrosła o 1,1 tys.
– Według informacji uzyskanych w Urzędzie Statystycznym w Warszawie w województwie mazowieckim w kolejnych dziesięcioleciach obserwujemy spadek liczby gospodarstw rolnych, przy jednoczesnym wzroście ich średniej powierzchni. A zatem Warszawa odstaje od tego trendu – zauważa rzecznik stołecznego ratusza.