Urzędy testują sposób na skrócenie kolejek

Kraków jest pierwszym dużym miastem, które wprowadziło u siebie tzw. urzędomaty – paczkomaty InPostu, z których o dowolnej porze mieszkańcy mogą odebrać urzędowe dokumenty.

Publikacja: 01.07.2020 15:38

Urzędy testują sposób na skrócenie kolejek

Foto: Fot. Pixabay

Na podobne rozwiązanie już w kwietniu zdecydował się magistrat w Gorzowie Wielkopolskim, później gorzowskie starostwo, a także Nowy Targ i Koszalin. Miast chętnych na taką usługę przybywa – trwają przygotowania do wprowadzenia podobnych urządzeń m.in. w Wołominie i Kaliszu.

Pierwsze w kraju

Pierwsze dwie „urzędowe” maszyny zostały zainstalowane w Gorzowie Wielkopolskim. Gorzowski magistrat uruchomił je przy Wydziale Komunikacji, a umożliwiają m.in. odebranie nowego dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, wydanie profilu kandydata na kierowcę (PKK), otrzymanie wtórnika prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem itd.

W Gorzowie urzędomaty sprawdzają się bardzo dobrze, mieszkańcy chętnie z nich korzystają. – Dziennie załatwiamy przy ich pomocy kilkadziesiąt spraw. Ta liczba oczywiście była większa w czasie, gdy urząd nie przyjmował bezpośrednio mieszkańców. Teraz, gdy urząd jest otwarty, spraw załatwianych przez urzędomat jest mniej – mówi Wiesław Ciepiela z gorzowskiego magistratu. W Gorzowie Wlkp. za pośrednictwem urzędomatu można również złożyć wniosek, nie tylko odebrać dokumenty. Ciepiela nie ukrywa, że magistrat myśli o wykorzystaniu urzędomatu również w innych wydziałach.

CZYTAJ TAKŻE: Urzędy bardziej otwarte, więcej spraw przez ePUAP

W Krakowie urządzenie zostało pomyślane jako kolejne ułatwienie, które pomoże m.in. w skróceniu kolejek. Już wcześniej krakowski magistrat przedłużył godziny przyjęć i uruchomił czynne do godz. 18 punkty obsługi mieszkańców w trzech galeriach handlowych.

""

Fot. Bogusław Świerzowski

regiony.rp.pl

– W urzędomacie dokumenty można odebrać, kiedy się chce, przez całą dobę, bez kolejki i nie jest potrzebny pracownik urzędu do ich wydania. To bardzo wygodne i również bezpieczne rozwiązanie. Zwłaszcza w czasie, gdy obowiązują obostrzenia związane z pandemią. Bezpośredni kontakt mieszkańca z urzędnikiem jest ograniczany do minimum – podkreśla Maciej Nazimek z krakowskiego Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców. To właśnie ten wydział jako pierwszy przetestuje działanie urzędomatów. Jest to też jeden z tych wydziałów krakowskiego urzędu, które w ostatnich tygodniach przeżywały prawdziwe oblężenie mieszkańców.

Co odbierzesz?

Trzy pierwsze krakowskie urzędomaty stanęły przy siedzibach Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców: przy al. Powstania Warszawskiego (dla dzielnic Śródmieścia i Krowodrzy ) na os. Zgody (dla Nowej Huty) i przy ul. Wielickiej (dla Podgórza).

Składając wniosek w urzędzie wystarczy zapytać, czy możliwe jest odebranie dokumentów z paczkomatu (niektóre dokumenty nadal można odbierać tylko i wyłącznie osobiście) i zlecić taką możliwość odbioru. Gdy dokument będzie gotowy, mieszkaniec zostanie poinformowany SMS-em na podany numer telefonu. W SMS-ie otrzyma kod potrzebny do otworzenia skrytki i informację, do kiedy dokumenty trzeba odebrać. Skrytki będzie można otwierać też zdalnie, za pomocą aplikacji mobilnej, bez dotykania paczkomatu.

CZYTAJ TAKŻE: Urzędy wstrzymały obsługę przedsiębiorców? Protest rzecznika małych i średnich firm

Dokumenty można odebrać w maszynie znajdującej się przy tej siedzibie urzędu, w której został złożony wniosek. Jeśli wniosek został złożony elektronicznie, dokumenty będą do odbioru z maszyny przy al. Powstania Warszawskiego. W urzędomatach można odebrać m.in. dodatkową tablicę rejestracyjną na bagażnik, dowód rejestracyjny lub wtórnik dowodu rejestracyjnego, wtórnik tablic rejestracyjnych, wtórnik prawa jazdy itp.

Magistrat szacuje, że w urzędomacie będzie można odebrać ok. 40 tys. dokumentów rocznie. – To na pewno wpłynie na zmniejszenie kolejek w samym urzędzie – podkreśla Maciej Nazimek. Niewykluczone, że wkrótce usługa zostanie rozszerzona i za pośrednictwem urzędomatu w Krakowie będzie można nie tylko odbierać dokumenty, ale również składać wnioski.

Na podobne rozwiązanie już w kwietniu zdecydował się magistrat w Gorzowie Wielkopolskim, później gorzowskie starostwo, a także Nowy Targ i Koszalin. Miast chętnych na taką usługę przybywa – trwają przygotowania do wprowadzenia podobnych urządzeń m.in. w Wołominie i Kaliszu.

Pierwsze w kraju

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Miejskie skwery, które zatrzymują deszcz. Powstaje ich coraz więcej
Z regionów
Czy inwestycja w rowery się opłaca? To miasto jest tego dowodem
Z regionów
Miasta szukają strażników miejskich. Co oferują?
Z regionów
W jaki sposób polskie spółki energetyczne pomagają Ukrainie
Z regionów
Samorządy chcą organizować zajęcia dodatkowe dla uczniów. Ale potrzebują pieniędzy
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.