Tak jest w ultranowoczesnym Muzeum Chopina w Warszawie. – W ubiegłym roku do końca maja odwiedziło nas prawie 40 tys. zwiedzających, większość gości stanowili turyści zagraniczni – powiedziała Marta Tabakiernik z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. – Pracujemy nad planem otwarcia ekspozycji stałej, zwróciliśmy się w tej sprawie do właściwych służb sanitarnych z prośbą o konsultacje warunków bezpieczeństwa. Zgodnie z wytycznymi dla muzeów przedstawionymi przez MKiDN i NIMOZ korzystanie z ekranów dotykowych powinno być odłożone w czasie. Szukamy rozwiązań alternatywnych dla słuchawek i elementów interaktywnych. Trudno wyobrazić sobie Muzeum Chopina bez możliwości słuchania muzyki. W planach mamy przeniesienie treści ekspozycji do aplikacji na urządzenia mobilne.
Muzeum Chopina w Warszawie / fot. Marcin Czechowicz NIFC
W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, ok. 80 proc. zwiedzających w maju 2019 r. stanowiły zorganizowane grupy szkolne, zaś około 25 proc. zwiedzających w weekendy majowe ubiegłego roku przypadało na turystów zagranicznych. Skalę zmian frekwencji dobrze pokazują dane z Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku. Gdy ją otwarto – wystawę zwiedziło 49 osób, gdy rok wcześniej było ich 367. W „Noc Muzeów” przyszło 101 osób, gdy rok wcześniej – blisko 1200. W zakopiańskiej filii, czyli Muzeum Karola Szymanowskiego Willa Atma, zdarzył się dzień bez jednego widza. Z kolei w Gmachu Głównym w Noc Muzeów pojawiło się 55 osób, rok wcześniej było ponad 2 tys.
CZYTAJ TAKŻE: Ruszyło odmrażanie kultury. Przybywa atrakcji do zobaczenia
– Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach już od 9 maja, działa – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. dr hab. Andrzej Szczerski. – Muzeum po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów sanitarnych zacznie stopniowo otwierać także kolejne oddziały. Zakładamy, że proces ten powinien zakończyć się do połowy czerwca.