Zaskakujący wybór zachodnich turystów. Oto najlepsze miejsce do mieszkania w Polsce

Stara Nowa Huta w Krakowie i Śródmieście we Wrocławiu – to według brytyjskiej gazety „The Guardian” jedne z najlepszych dzielnic w europejskich miastach.

Publikacja: 17.02.2020 23:13

Zaskakujący wybór zachodnich turystów. Oto najlepsze miejsce do mieszkania w Polsce

Foto: AdobeStock

Zestawienie „10 of the best city neighbourhoods in Europe” zostało stworzone przez czytelników, którzy odwiedzali różne miasta. A Nowa Huta – przez wiele lat niedoceniana – znalazła się w podobnym rankingu po raz pierwszy.

Dobre miejsce do mieszkania

Czytelnicy „The Guardian” nie brali pod uwagę znanych centrów miejskich, czy centrów rozrywki. W rankingu umieścili dzielnice, które – ich zdaniem – z wielu względów są dobre do mieszkania.

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2019: Najlepsi już po raz 15

Oceniane były np. jakość życia, wygoda, atrakcyjność przestrzeni, a nawet poczucie, że jest się we właściwym miejscu. Za najlepszą została uznana dzielnica Krakowa – tzw. stara Nowa Huta (najstarsze osiedla tej części miasta m.in. Centrum A, B, C, D i E , os. Zielone, Szkolne, Młodości, Kolorowe, Wandy, Stalowe, Na Skarpie). Czytelnicy docenili to, że Nowa Huta jest bardzo zielona, a zieleń jest idealnie skomponowana z architekturą. Podobał się im ład i harmonia w zabudowie dzielnicy, niezbyt drogie restauracje, ciekawe muzea i miejsca do spędzania wolnego czasu. Słowem wszystko to co składa się na dawny „robotniczy raj”.

Autor notatki o krakowskiej dzielnicy, Martin Charlesworth, nazywa Nową Hutę „mistrzowską klasą socjalizmu”. Wspomina też o wystawie w Muzeum Nowej Huty na os. Centrum E (kiedyś mieścił się tu Światowid – jedno z dwóch dużych nowohuckich kin). – Dzięki za parki i niedrogie mieszkania – pisze Charlesworth.

Nowa Huta to północno-wschodnia część Krakowa (do 1951 r. odrębne miasto), zbudowana dla pracowników kombinatu metalurgicznego – wtedy Huty im. Lenina, dziś huty Arcelor Mittal. Powstała na terenie dawnych podkrakowskich wsi, do tej pory jej sporą część stanowią peryferyjne osiedla wiejskie. Została wybudowana w stylu tzw. socrealizmu.

CZYTAJ TAKŻE: Nowa Huta ma być znów nowa

Poza Krakowem

Drugie miejsce w zestawieniu „Guardiana” zajęło wrocławskie Śródmieście. We Wrocławiu spodobała się recenzentom m.in. Hala Stulecia otoczoną „jedną z najpiękniejszych zieleni miejskich w Polsce”.

Autorka notki, Emily Moore, wyróżnia Wrocławski Manhattan – wybudowany w latach 70. ubiegłego wieku zespół sześciu wieżowców, liczne bary i restauracje wokół budynków uniwersyteckich, a także ścieżki rowerowe wzdłuż Odry, które pięknie się prezentują, zwłaszcza latem.

Poza polskimi dzielnicami, na liście magazynu znalazły się także m.in.: Wilhelminapark w Utrechcie („pięknie zielony obszar ze wspaniałymi willami, a także typowo holenderskimi wąskimi domami”), Vallecas w Madrycie („najlepsze widoki w Madrycie i zachód słońca nad centrum miasta”), Moabit w Berlinie, Le Panier w Marsylii, Howth w Dublinie, Döbling w Wiedniu, Józsefváros w Budapeszcie oraz Nea Smyrni w Atenach („duża zielona oaza z sosnami aleppo, cyprysami i kamiennymi sosnami, idealna na spacery”).

Zestawienie „10 of the best city neighbourhoods in Europe” zostało stworzone przez czytelników, którzy odwiedzali różne miasta. A Nowa Huta – przez wiele lat niedoceniana – znalazła się w podobnym rankingu po raz pierwszy.

Dobre miejsce do mieszkania

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Marszałek województwa śląskiego: Naszą wizytówką będzie przemysł zielonych technologii
Z regionów
W miastach powstają nowe wybiegi dla psów
Z regionów
Jak samorządowcy wspierają działkowców. Powstają siłownie i place zabaw
Z regionów
W Sokółce powstaje biblioteka z miejscem do robienia sobie selfie
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Z regionów
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Dopilnuj, żebyś był w spisie
Z regionów
Krzyże w urzędach. Czy inne miasta pójdą w ślady Warszawy i Rafała Trzaskowskiego?