Usuwanie azbestu, czyli eternit na wieki wieków

W konstrukcjach polskich domów pozostają miliony ton azbestu, który – zgodnie z prawem – powinien zniknąć w ciągu najbliższych 12 lat.

Publikacja: 14.01.2020 11:26

Usuwanie azbestu, czyli eternit na wieki wieków

Foto: AdobeStock

O szkodliwości azbestu wiadomo od stu lat, w Polsce jego importu i obrotu zakazano ponad dwie dekady temu. Jednak budynki, w których wykorzystano azbestowe izolacje i pokrycia, wciąż stoją, zgodnie zresztą ze źródłem ich handlowej nazwy. „Eternit” wywodzi się z łacińskiego aeternum, czyli „wieczność”.

Chwilami można uwierzyć, że azbest rzeczywiście będzie truł po wsze czasy, mimo że zgodnie z przepisami musi zostać usunięty do 2032 roku. W raporcie sprzed czterech lat NIK wskazuje, że krajowy Program oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009 – 2032 nie spełnia swojej roli. Tempo usuwania jest znikome, a ilość azbestu pozostaje niewiadomą. Izba oszacowała, że przy dotychczasowym tempie eliminacja wyrobów zawierających azbest potrwa 200 lat.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Z regionów
Dzik w wielkim mieście ludzi się nie boi. Tylko łowczych
Z regionów
Dolny Śląsk infrastrukturalnym sercem Europy
Z regionów
Wybory prezydenckie: Dopisz się do spisu lub weź zaświadczenie przed wyjazdem
Z regionów
Do trójmiejskich portów wróciły statki wycieczkowe. To świetna reklama dla miast
Materiał Partnera
Nieetyczni dłużnicy w twoim regionie? Jest na nich sposób
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem