Zakaz palenia węglem obejmie kolejne miasta

Między innymi Tarnów, Sopot, Wrocław czy Racibórz zamierzają pójść w ślady Krakowa i całkowicie zakazać używania „kopciuchów”.

Publikacja: 18.12.2019 12:18

Zakaz używania w piecach paliw stałych wszedł w Krakowie w życie 1 września, po kilkuletniej batalii

Zakaz używania w piecach paliw stałych wszedł w Krakowie w życie 1 września, po kilkuletniej batalii

Foto: Shutterstock

W ostatnich dniach wstępną uchwałę w tej sprawie przyjęli radni Tarnowa. Zgodnie z nią władze miasta wystąpią do sejmiku województwa małopolskiego o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w celu zaostrzenia na terenie Tarnowa przepisów małopolskiej uchwały „antysmogowej”.

Tarnowscy radni domagają się, by w piecach używanych do ogrzewania domów i mieszkań stosowany był jedynie gaz lub lekki olej opałowy. Wyjątek miałyby stanowić miejsca, w których nie ma możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej (jednak pod warunkiem, że piec będzie spełniać wymagania ekoprojektu, czyli dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej urządzeń odpowiedzialnych za emisję gazów cieplarnianych) oraz opalane drewnem domowe kominki, o ile nie są one głównym źródłem ogrzewania i spełniają normy emisji pyłu.

Rada zobowiązała przy tym prezydenta do przygotowania i wprowadzenia działań osłonowych. Mają dotyczyć mieszkańców kwalifikujących się do skorzystania z pomocy społecznej, którzy w efekcie zmian poniosą zwiększone koszty ogrzewania mieszkań.

Pięć lat

Tarnów jest na początku drogi do wprowadzenia nowych przepisów. – Uchwała musi trafić do wojewody, który zbada jej zgodność z prawem. Następnie prezydent miasta wystąpi do sejmiku województwa. Później powstanie projekt programu ograniczenia niskiej emisji na lata 2020-2022. Ten projekt zostanie poddany konsultacjom. Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, to właściwa uchwała powstanie mniej więcej w połowie 2020 roku – przewiduje Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prezydenta Tarnowa.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejne województwo chce zakazać używania „kopciuchów”

Radni zaproponowali, aby nowe ograniczenia obowiązywały od 1 września 2025 r. Ma to pozwolić na dokończenie procesu wymiany starych pieców, termomodernizacje kolejnych budynków i ewentualne podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Władze Tarnowa planują, że do 2023 roku w całym mieście zostanie wymienionych 2,8 tys. z 4 tys. zarejestrowanych dziś pieców węglowych.

Sopot bliżej

Pomorski sejmik pracuje nad wojewódzką uchwałą antysmogową, która – wzorem innych regionów – wprowadzi zakaz używania opału najgorszej jakości (choć ustawowo dopuszczonego do obrotu) oraz stopniową likwidację przestarzałych pieców na paliwa stałe.

Jednak z wojewódzkiego projektu wyłączono Sopot, który objęto odrębnym dokumentem. Miasto zamierza bowiem pójść o krok dalej i także wyeliminować paliwa stałe na terenie gminy.

CZYTAJ TAKŻE: Jest lepiej, oponami już nie palą

– Projekt uchwały antysmogowej, na wniosek Sopotu, przygotował marszałek województwa pomorskiego – informuje Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Ma obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Po tej dacie nie będzie już można palić w mieście węglem. Projekt dopuszcza kominki, pod warunkiem, że nie będą głównym źródłem ciepła, a wilgotność używanego drewna nie przekroczy 20 procent – dodaje.

Krakowski przykład

O odejściu od węgla mówi się też w kilku innych miastach. We Wrocławiu zakaz palenia węglem i drewnem wejdzie w życie w 2028 roku. Raciborska komisja ds. czystego powietrza zarekomendowała prezydentowi miasta podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia zakazu spalania paliw stałych w Raciborzu po 2025 roku. O podobnych planach wspominał także prezydent Sosnowca.

Przy tej okazji nie sposób przecenić roli Krakowa. Zakaz używania paliw stałych wszedł tu w życie 1 września, po kilkuletniej batalii. Dotyczy nie tylko pieców i palenisk węglowych, ale też domowych kominków i palenisk w lokalach gastronomicznych. Na opornych nałożono pierwsze kary, łącznie z ograniczeniem wolności (prace społeczne). Wiadomo, że bez podobnych działań w sąsiednich gminach powietrze w mieście nie będzie idealne, jednak przykład stolicy Małopolski pokazuje, że warto walczyć.

Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu

W 1997 roku w Sopocie było nawet 8 tysięcy starych pieców. Dzięki działaniom edukacyjnym i dofinansowaniu, bardzo wiele z nich zlikwidowaliśmy. Obecnie jest ich nieco ponad 300 i wszystkie chcemy wymienić na ekologiczne źródła ogrzewania. W 2020 i 2021 roku chcemy finansować wymianę starych pieców w 100 proc., w roku 2022 dofinansowanie sięgnie 80 proc. a w 2023 – 60 proc.

Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prezydenta Tarnowa

W kwietniu ruszył kolejny nabór wniosków o udzielenie dotacji dla mieszkańców chcących wymienić system ogrzewania z węglowego na ekologiczny i zwiększyć wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Uchwała tarnowskich radnych znacznie rozszerzyła pomoc miasta w tym zakresie. Na zastąpienie ogrzewania węglowego i zainstalowanie ekologicznego źródła ciepła maksymalna dotacja może wynieść 5 tys. zł, na zainstalowanie słonecznego systemu grzewczego (kolektorów) do ogrzewania wody – 4 tys. zł, zaś na instalację ogniwa fotowoltaicznego do produkcji energii elektrycznej można otrzymać do 6 tys. zł. Po raz pierwszy w Tarnowie dofinansowanie obejmuje panele fotowoltaiczne służące do wytwarzania energii elektrycznej.

Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Z regionów
Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego
Z regionów
W Polsce Wschodniej trudno o pociąg. Najłatwiej na Pomorzu
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Gdzie o wyniku zdecydował jeden głos? Są takie gminy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Materiał partnera
Polityka wagi regionalnej