Wigilijny stół dla 50 tysięcy ubogich

Tradycyjne wigilijne potrawy, świąteczne paczki i darmowa opieka medyczna – to wszystko czeka na potrzebujących w niedzielę, 15 grudnia, na krakowskim Rynku Głównym. Odbędzie się tu 23. wigilia dla osób bezdomnych i potrzebujących – największe tego typu wydarzenie w kraju.

Publikacja: 13.12.2019 18:53

Wigilijny stół dla 50 tysięcy ubogich

Foto: Bogusław Świerzowski/krakow.pl

– Na krakowską wigilię zostanie przygotowanych ponad 50 tys. porcji wigilijnych potraw. Będzie to m.in. smażony karp, grzybowa z łazankami, pierogi, świąteczny bigos – a my wydajemy wszystko, nie zostaje nic – wylicza Jan Kościuszko, restaurator i organizator imprezy. Ze statystyk wynika, że w Krakowie przebywa ponad 2, 5 tys. bezdomnych, ale na wigilię zaproszeni są również wszyscy inni potrzebujący.

""

Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Foto: regiony.rp.pl

– Nie dzielimy ludzi na „lepszych” i „gorszych”. Do naszego świątecznego stołu zapraszamy każdego, niezależnie od preferencji politycznych, pochodzenia czy zasobności portfela – dodaje Kościuszko. Oprócz ciepłych posiłków jak co roku rozdawane będą świąteczne paczki, w których znajdują się m.in. słodycze i produkty spożywcze o przedłużonym terminie ważności.

CZYTAJ TAKŻE: Wybrano najpiękniejsze krakowskie szopki

Ponadto w czasie wigilii (godz. 11-16) na Rynku będzie działał szpital polowy. Lekarze i pracownicy medyczni wykonają m. in. przesiewowe badania krwi, EKG i USG brzucha. Pacjenci mogą przejść kontrolę stomatologiczną, odbyć konsultację internistyczną, ortopedyczną, kardiologiczną. Z pomocy medycznej potrzebujący skorzystają bez żadnych skierowań. Personel szpitala to m.in. lekarze i wolontariusze związani z Centrum Dobroczynności Medycznej im. prof. Teresy Adamek-Guzik i Zakonem Maltańskim.

""

Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Foto: regiony.rp.pl

– Przygotowując tegoroczny zespół lekarzy kierowaliśmy się doświadczeniami z lat ubiegłych, mamy nadzieję, że uda się nam pomóc jak największej liczbie osób – mówi dr Bartłomiej Guzik, odpowiedzialny za organizację i koordynację działań. Pierwsza wigilia Jana Kościuszko odbyła się w 1996 roku i rozdano wtedy ok. 5 tys. posiłków. Nikt wówczas nie spodziewał się, że po dwóch dekadach impreza tak bardzo się rozrośnie.

Z regionów
Dzik w wielkim mieście ludzi się nie boi. Tylko łowczych
Z regionów
Dolny Śląsk infrastrukturalnym sercem Europy
Z regionów
Wybory prezydenckie: Dopisz się do spisu lub weź zaświadczenie przed wyjazdem
Z regionów
Do trójmiejskich portów wróciły statki wycieczkowe. To świetna reklama dla miast
Materiał Partnera
Nieetyczni dłużnicy w twoim regionie? Jest na nich sposób
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku