Czarne płuca krążą po Polsce

Wystarczyły dwa tygodnie, by pyły z powietrza w Oświęcimiu pokryły czarnym nalotem model ludzkich płuc ustawiony na rynku.

Publikacja: 05.12.2019 15:39

Model płuc stanął na oświęcimskim rynku

Model płuc stanął na oświęcimskim rynku

Foto: AdobeStock

Kilkumetrowe płuca „oddychały” przepuszczanym przez nie powietrzem. Zanieczyszczenia osadzały się na białym filtrze.

Akcję przeprowadzili działacze Polskiego Alarmu Smogowego. Hasło kampanii PAS „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” ma zwrócić uwagę na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Pomimo obowiązujących uchwał antysmogowych tempo wymiany pieców-kopciuchów jest w Polsce zbyt wolne.

CZYTAJ TAKŻE: Będzie nowe narzędzie walki ze smogiem

– Gdy ustawialiśmy model płuc na rynku, nie spodziewaliśmy się, że tak szybko pokryje się czarnym pyłem. Nasza instalacja unaocznia, jak dramatycznej jakości powietrzem oddychają mieszkańcy Oświęcimia – mówi Marcin Kręźlewicz z Oświęcimskiego Alarmu Smogowego. – Pył, który osadził się na modelu, przenika również do naszych płuc.

– Tych zanieczyszczeń nie widać gołym okiem, ale akcja uświadomiła nam wszystkim, jak ważne są wspólne działania na rzecz poprawy środowiska – zapewnia Andrzej Bojarski, wiceprezydent Oświęcimia. – Walka o czyste powietrze jest dla nas priorytetem w tej kadencji. Podjęliśmy uchwałę o działaniach antysmogowych, aby w znacznym stopniu poprawić jakość powietrza. Wiemy, że sytuacja nie tylko w Oświęcimiu, ale też w Małopolsce i na Śląsku, jest bardzo zła – dodaje.

Z Oświęcimia płuca trafiły do podkrakowskiego Czernichowa. Pozostaną tam przez dwa tygodnie.

– Minęło dopiero kilka dni, ale efekty już widać – mówi Wojciech Kmiecik z Czernichowskiego Alarmu Smogowego. – I to mimo że płuca nie stoją w centralnym miejscu „kopciuchowa”, ale nieco dalej – przy szkole podstawowej w Wołowicach (gm. Czernichów). Chodzi nam o to, żeby te efekty zobaczyli rodzice uczących się w niej dzieci – wyjaśnia, dodając, że po zakończeniu akcji filtry HEPA umieszczone w modelu płuc (podobne do używanych w kabinach samochodów, czy odkurzaczach) zostaną oprawione i zaprezentowane władzom gminy.

CZYTAJ TAKŻE: Smog zatruwa młode mózgi

Jak informuje Czernichowski Alarm Smogowy, według pomiarów czujników Airly jakość powietrza w gminie jest fatalna, w czasie sezonu grzewczego 2018 – 2019 było aż 87 dni z przekroczeniem poziomu alarmowego pyłu PM10 (150 μg/m sześc.). W gminie Czernichów stoi 4,8 tys. domostw, zaś liczba domów z kotłami węglowymi sięga 3,5 tys. Rocznie wymienia się około 100 pieców – to wciąż kropla w morzu potrzeb.

W następnych miesiącach model płuc trafi do Wieliczki (14 – 28 grudnia), Zabierzowa (30 grudnia – 13 stycznia), Niepołomic (14 – 28 stycznia) i Warszawy (29 stycznia – 12 lutego).

Andrzej Bojarski, wiceprezydent Oświęcimia

Wymieniliśmy już ponad 80 pieców w zasobach komunalnych miasta. Pozostało nam jeszcze około 30 mieszkań. Chcemy zakończyć ten proces w przyszłym roku. W tym roku mieszkańcy Oświęcimia zlikwidowali prawie 180 „kopciuchów” (tj. 20 proc. wszystkich przewidzianych do wymiany) dzięki dotacjom, które otrzymują z budżetu miasta. Przeznaczyliśmy na nie blisko 1,2 mln złotych. 7 tys. zł dotacji można otrzymać, gdy właściciele zdecydują się na ogrzewanie mieszkania gazem. Z kolei na pompy ciepła wraz z fotowoltaiką można dostać nawet 16 tys. zł. Do wymiany pozostało jeszcze ponad 700 starych pieców w budynkach jednorodzinnych.

Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Z regionów
Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego
Z regionów
W Polsce Wschodniej trudno o pociąg. Najłatwiej na Pomorzu
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Gdzie o wyniku zdecydował jeden głos? Są takie gminy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Materiał partnera
Polityka wagi regionalnej