Podobne przepisy uchwalono już w większości województw. Przewidują zakaz używania opału najgorszej jakości (choć ustawowo dopuszczonego do obrotu) oraz stopniową likwidację przestarzałych pieców na paliwa stałe.
Podobnie miałoby być w Pomorskiem – projekt miejscowej uchwały zakazuje m.in. palenia mułem i flotokoncentratem węglowym oraz paliwami produkowanymi z ich wykorzystaniem, a także węglem brunatnym i jego pochodnymi.
CZYTAJ TAKŻE: Smog zatruwa młode mózgi
W myśl założeń projektodawców „kopciuchy” – czyli piece nie spełniające wymogów 3. klasy w tabeli standardów emisyjnych – miałyby zniknąć z Pomorza do października 2023 roku. Dwa lata później do rozbiórki pójdą kotły klas 3. i 4., zaś w październiku 2029 r. – kotły klasy 5. Po tym terminie pozostaną jedynie najnowocześniejsze piece spełniające standardy Ekoprojektu (dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca urządzeń odpowiedzialnych za emisję gazów cieplarnianych). Jednak tylko pod warunkiem, że działają w miejscach, w których nie ma sieci ciepłowniczej lub gazowej.
W gminach o statusie uzdrowiska przewidziano całkowity zakaz stosowania paliw stałych w strefach A i B (czyli w okolicach, gdzie zlokalizowane są zakłady uzdrowiskowe i ich bezpośrednim sąsiedztwie).