Reklama
Rozwiń

Pamiątka z widokiem na Tatry

Konkurs na pamiątkę z Zakopanego rozstrzygnięty. Nadesłano blisko 300 projektów.

Publikacja: 29.10.2019 15:08

Pamiątka z widokiem na Tatry

Foto: AdobeStock

Konkurs ogłosiło Muzeum Tatrzańskie porażone poziomem artystycznym souvenirów, jakie można nabyć na lokalnych straganach. Organizatorzy poprosili o projekty nawiązujące do kultury górali podhalańskich lub/i przyrody tatrzańskiej. Dla zwycięzcy przewidziano 10 tysięcy złotych oraz szansę na produkcję zaprojektowanej pamiątki.

Zwyciężył Łukasz Leśniak. Jego „Domy. Duchy” to zestaw dekoracyjnych świec inspirowanych zabytkową architekturą Zakopanego. Wypalająca się świeca znika tak samo, jak niszczejące, zaniedbane budynki. To zatem nie tylko przedmiot użytkowy, ale też manifest, który skłania do krytycznego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość i kondycję kultury regionu.

Bardzo rzadko się zdarza, żeby udało się tak klarownie wydestylować ideę i zamknąć ją w obiekcie. Historia designu zna przede wszystkim przypadki, kiedy to się nie udaje. Jesteśmy przekonani, że jest to projekt, który przejdzie do historii wzornictwa”– uzasadniło jury.

CZYTAJ TAKŻE: Pamiątka nie musi obrzydzać

Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni ogromnym odzewem na konkurs, otrzymaliśmy niemal 300 prac z całej Polski – mówi Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. – Wśród zgłaszających byli zarówno profesjonalni projektanci, studenci wzornictwa, artyści, jak i rzemieślnicy z Podhala – dodaje.

Jurorzy brali pod uwagę zarówno koncepcję, aspekt funkcjonalny proponowanego przedmiotu, jak i  techniczną możliwość wyprodukowania pamiątki. Szczęśliwie artystyczne dusze laureatów idą w parze ze zmysłem praktycznym.

Drugą nagrodę otrzymały „Zakopiny” zaprojektowane przez duet Anna Libera i Jan Strumiłło. To zestaw urokliwych emaliowanych przypinek, uwieczniających nie tylko białego i brunatnego niedźwiedzia, ale też tańce zbójnickie inspirowane twórczością Zofii Stryjeńskiej. Na podium znalazła się również „Grań Giewontu” autorstwa Joanny Makowskiej-Surowiec. Jej zasłona, podcięta od dołu w kształt tytułowej grani, sprawi, że okno – nawet w mieście – zapewni stały „widok na góry”.

Pozostaje nadzieja, że niebawem ów widok zastąpi też to, co widać dziś na podhalańskich straganach.

Z regionów
Samorządy: rząd daje za mało na edukację. „Ogromna luka wpisana w system”
Z regionów
Samorządy inwestują w magazyny zielonej energii. Dzięki wsparciu z funduszy UE
Z regionów
Jak samorządy są przygotowane na sytuacje kryzysowe?
Z regionów
Jaka jest odporność samorządów? Dzięki nowej analizie każdy może to sprawdzić
Z regionów
Zabytki nie są dla lokalnych władz kłopotem, ale bywają poważnym wyzwaniem