Pszczoły pracowicie promują miasta

Ule na dachach biurowców już nie dziwią, są w każdy dużym mieście. Coraz częściej własne pasieki zakładają też lokalne władze.

Publikacja: 11.10.2019 12:41

Pszczoły pracowicie promują miasta

Foto: AdobeStock

Miejskie pasieki są w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Lublinie  czy Poznaniu. Do grona miast z własnymi ulami dołączy wkrótce Białystok.  Pięć uli, w tym cztery zabytkowe, staną przy skwerze przy ul. Augustowskiej, w pobliżu Galerii Białej.

Ule po łące

Pomysł utworzenia pierwszej miejskiej pasieki na terenie Białegostoku powstał przy okazji zakładania łąk kwietnych jako naturalna kontynuacja tego projektu. Utworzeniem pasieki zajmie się doświadczony pszczelarz Mikołaj Mak.

CZYTAJ TAKŻE: Przybywa pasiek na miejskich dachach

– Mam nadzieję, że pszczoły zadomowią się na stałe w tych ulach, a podobne pasieki pojawią się również w innych miastach naszego regionu. To dobry sposób na promocję pszczelarstwa oraz walkę z groźnym zjawiskiem masowego wymierania tych pożytecznych owadów –  mówi  Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Pasieka miejska stanie do końca października. Ule dla bezpieczeństwa będą ustawione za rzeką. Chodzi o to, by można było je obserwować, ale żeby nie było do nich bezpośredniego dostępu. Dodatkowo na skwerze zostaną posadzone drzewa owocowe i krzewy obficie kwitnące, a także rośliny miododajne. To zapewni owadom zapylającym wystarczającą ilość pożywienia od początku wiosny do później jesieni.

Co miasto planuje zrobić z miodem? W przyszłym roku chce go pobrać, odwirować i oczyścić, a potem pięknie zapakować  i rozdawać – np. gościom odwiedzającym Białystok lub mieszkańcom przy okazji różnych uroczystości.

Miód z ogrodu

Kraków swoje pasieki ma już od przeszło dwóch lat. Na początku ule stanęły  na dachach: Nowohuckiego Centrum Kultury, Centrum Administracyjnego i Obsługi Mieszkańca, Domu Erazma, Zarządu Budynków Komunalnych oraz Centrum Obsługi Mieszkańców. Opiekuje się nimi Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich. W każdej z pasiek stoi po pięć uli, a w sezonu żyje 50-80 tysięcy pszczół.

CZYTAJ TAKŻE: Miejskie pszczoły dają coraz więcej miodu

Uli w Krakowie stale przybywa. Od roku znajdują się również m.in. na Błoniach Mogilskich przy ulicy Syrachowskiej, na dachu Galerii Kazimierz i Centrum Biurowym Bronowice Business.

Poznańska pasieka działa od tego roku, choć jej pomysł zrodził się już rok temu. Ule stanęły w parku, od strony ul. Za Cytadelą. Pomalowali je uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 83 „Łejery”. Obecnie stoi tam 6 uli. Ale plany poznańskiego magistratu są ambitniejsze. W miejscu letniego amfiteatru, blisko ul. Na Stoku powstanie miododajny ogród.

Lista miast z miejskimi ulami wciąż się wydłuża.

Miejskie pasieki są w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Lublinie  czy Poznaniu. Do grona miast z własnymi ulami dołączy wkrótce Białystok.  Pięć uli, w tym cztery zabytkowe, staną przy skwerze przy ul. Augustowskiej, w pobliżu Galerii Białej.

Ule po łące

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Porządki po powodzi. Śmieci tak dużo, że nie ma ich gdzie składować
Materiał Promocyjny
Sieci, czyli wąskie gardło transformacji energetycznej
Z regionów
Jak w polskich miastach można pozbyć się ubrań i tekstyliów?
Z regionów
Koniec dwukadencyjności w samorządach? Temat powraca za sprawą PSL
Z regionów
Powódź w Polsce: Ochrona przed wielką wodą za słaba i mocno spóźniona
Z regionów
Powódź w Polsce: Jakie wnioski powinny wyciągnąć spółki energetyczne?