Miejskie pasieki są w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Lublinie czy Poznaniu. Do grona miast z własnymi ulami dołączy wkrótce Białystok. Pięć uli, w tym cztery zabytkowe, staną przy skwerze przy ul. Augustowskiej, w pobliżu Galerii Białej.
Ule po łące
Pomysł utworzenia pierwszej miejskiej pasieki na terenie Białegostoku powstał przy okazji zakładania łąk kwietnych jako naturalna kontynuacja tego projektu. Utworzeniem pasieki zajmie się doświadczony pszczelarz Mikołaj Mak.
CZYTAJ TAKŻE: Przybywa pasiek na miejskich dachach
– Mam nadzieję, że pszczoły zadomowią się na stałe w tych ulach, a podobne pasieki pojawią się również w innych miastach naszego regionu. To dobry sposób na promocję pszczelarstwa oraz walkę z groźnym zjawiskiem masowego wymierania tych pożytecznych owadów – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
Pasieka miejska stanie do końca października. Ule dla bezpieczeństwa będą ustawione za rzeką. Chodzi o to, by można było je obserwować, ale żeby nie było do nich bezpośredniego dostępu. Dodatkowo na skwerze zostaną posadzone drzewa owocowe i krzewy obficie kwitnące, a także rośliny miododajne. To zapewni owadom zapylającym wystarczającą ilość pożywienia od początku wiosny do później jesieni.