Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 10.07.2025 03:06 Publikacja: 14.08.2017 15:59
Pierwsze zbiory z krakowskich pasiek miejskich spodziewane są w tym miesiącu.
Foto: Fotolia
W lipcu w ramach projektu „Pasieka Kraków” na dachach pięciu budynków, w których mieszczą się miejskie instytucje, zostały ulokowane ule. Najpierw pojawiły się na dachu Nowohuckiego Centrum Kultury, potem Zarządu Budynków Komunalnych, Centrum Administracyjnego i Obsługi Mieszkańca przy ul. Kordylewskiego i ul. Wielickiej oraz Domu Erazma. Dziś na każdym dachu stoi po pięć pszczelich domków, a każdy zamieszkuje odrębna pszczela rodzina. Przy pasiekach znalazły się też zbiorniki z wodą – poidełka dla pszczół. Na budynku ZBK dodatkowo została zamontowana kamera, dzięki czemu można w internecie na bieżąco obserwować życie owadów. – We wszystkich ulach zamieszkały pszczoły wyselekcjonowane pod kątem łagodnego usposobienia, miodności i nierojliwości, tak by nie zagrażały bezpieczeństwu pracowników i mieszkańców pobliskich osiedli – informuje Przemysław Szeliga, wiceprezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, który nadzorował osadzanie pasiek. Zdaniem Szeligi miasta są idealnym miejscem dla pszczół. Potwierdzają to badania prowadzone w USA, które wykazały, że przeżywalność pszczół w mieście wynosi ponad 60 proc. (średnia poza miastem 40–50 proc.). Zakład Pszczelnictwa Państwowego Instytutu Ogrodnictwa w Puławach podkreśla, że miejski miód jest zdrowy, a przy tym czystszy od miodu z pasiek wiejskich, gdzie rolnicy nadmiernie używają sztucznych środków ochrony roślin.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Władze Katowic chcą, by wzrosła efektywność energetyczna budynków publicznych, zakładają też wzrost produkcji en...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmuje, że sytuacja związana z suszą hydrologiczną jest w Polsce naj...
W Osace trwa największe i najważniejsze globalne wydarzenie gospodarczo-kulturalne – Wystawa Światowa EXPO 2025....
Komisja Europejska skierowała przeciwko Polsce skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Chodzi o to, że obywatele...
Związek Miast Polskich alarmuje w sprawie dramatycznego niedofinansowania oświaty, a resort edukacji ponownie ch...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas