Wielki park pod szczególną ochroną

Radni Chorzowa zdecydowali – Park Śląski, jeden z większych parków miejskich w Europie, uzyska status parku kulturowego.

Publikacja: 07.10.2019 13:20

Wielki park pod szczególną ochroną

Foto: AdobeStock

– Park będzie traktowany w kategoriach dziedzictwa całego regionu. To sprawdzony sposób ochrony krajobrazu, który jest ważny dla społeczności – wyjaśnia wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik.

Park kulturowy to jedna z form ochrony określonych w Ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Może obejmować krajobraz kulturowy i tereny z zabytkami nieruchomymi, charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej.

CZYTAJ TAKŻE: Miejski park pełen kultury

W praktyce to nie tylko recepta na ochronę zabytków, ale też na uporządkowanie przestrzeni publicznej. Już w 2010 roku podobnym tropem poszli radni Krakowa, powołując Park kulturowy Stare Miasto. Od tego czasu parki kulturowe powstały m.in. we Wrocławiu, Łodzi, Zgierzu i Zakopanem.

– Szacujemy, że cała procedura utworzenia parku kulturowego potrwa od roku do dwóch lat – zapowiada Marcin Michalik.

Dekada modernizacji

Jednocześnie spółka Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, której akcjonariuszem jest Województwo Śląskie, prowadzi wieloletnią modernizację Parku. Budżet przedsięwzięcia określono na 360 mln złotych.

Wśród dwudziestu zaplanowanych zadań znalazła się odbudowa Parkowej Kolei Szynowej wraz z zakupem elektrycznego taboru, rewitalizacja otoczenia i modernizacja wyposażenia Hali Wystaw „Kapelusz”, prace nad otoczeniem Planetarium Śląskiego (remont samego planetarium jest w toku) oraz modernizacja Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

""

Park Śląski, hala wystawowa Kapelusz / AdobeStock

Foto: regiony.rp.pl

Trwają remonty alejek, ogłoszono przetargi na budowę polderów przeciwpożarowych oraz na oświetlenie alei Leśnej. Przedsięwzięcie jest finansowane m.in. ze środków Unii Europejskiej (w ramach drugiego obrotu środkami wracającymi z Inicjatywy Jessica Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013; wartość podpisanej w zeszłym roku umowy przekracza 226 mln złotych).

Co z drzewami?

Niepokoją pomysły na komercyjne zagospodarowanie terenów przylegających do Parku. Latem prezydent Chorzowa wydał pozwolenie na wycinkę 1327 drzew na działce po dawnym Ośrodku Postępu Technicznego. Wnioskował o to deweloper, Green Park Silesia, który planuje budowę pawilonów handlowych.

Zarząd województwa wyraził zaniepokojenie decyzją. „Takie działania stoją w sprzeczności z zasadą poszanowania dobra wspólnego, jakim bez wątpienia jest Park Śląski” – głosi wydane wówczas oświadczenie.

Chorzowski Urząd Miasta podkreśla, że teren nie należał do miasta, lecz był własnością Skarbu Państwa, zaś prezydent wykonał jedynie decyzję wojewody. W dodatku obowiązujący od 2004 r. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje na tym terenie usługi, handel i wystawiennictwo.

CZYTAJ TAKŻE: W gminach nie dba się o drzewa

Jednak Elżbieta Mądry ze Stowarzyszenia Nasz Park, które walczy o uratowanie drzew, mówi nam, że to miasto (z obecnym prezydentem Andrzejem Kotalą) zabiegało u wojewody o sprzedaż gruntu. Podkreśla też – z czym nie zgadza się deweloper – że sporna działka leży w historycznych granicach Parku.

W lipcu odbyło się spotkanie w tej sprawie z udziałem przedstawicieli Chorzowa, Katowic, województwa, Parku Śląskiego, organizacji społecznych oraz właściciela działki. Wyrażono nadzieję na dalsze rozmowy i pozytywne rozwiązania. Kilka tygodni później na terenie Parku, w symbolicznym geście, posadzono 1327 drzew.

Na wniosek Stowarzyszenia Nasz Park sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Z regionów
Telewizyjne imprezy sylwestrowe. Zyskują na nich miasta oraz lokalny biznes
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Z regionów
Święta powodzian. Wspólne wigilie i kolacje w samotności
Z regionów
Świąteczne iluminacje w miastach. Oryginalne, ale nie za drogie
Z regionów
Anna Kovbasiuk: Miasta przyszłości
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Z regionów
Rok 2024 był rokiem przełomu dla samorządów i ich władz
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay