Inteligentne budynki zagrożone cyberatakami

Smart buildings, jeden z kluczowych elementów ekosystemu inteligentnych miast, mogą stać się ofiarą hakerów – ostrzegają analitycy Frost & Sullivan.

Publikacja: 04.09.2019 14:33

Inteligentne budynki zagrożone cyberatakami

Foto: AdobeStock

Cyfryzacja tego dość zachowawczego i tradycyjnego sektora przybiera na sile i staje się ważnym elementem budowy smart city. Ów dynamiczny trend niesie jednak ze sobą zagrożenia. Jak wynika z raportu „IT/OT Security Convergence for Building Technologies”, kwestie bezpieczeństwa wciąż nie rozwijają się w przypadku tego typu obiektów równie szybko. To jednak zaczyna się zmieniać.

Z danych Frost & Sullivan wynika, że w 2022 r. rynek technologii zabezpieczających w segmencie smart buildings ma być wart 897 mln dol. To oznacza, że rynek ten będzie rósł w tym okresie w tempie 37 proc. rocznie. Chodzi zarówno o oprogramowanie, technologie dbające o bezpieczeństwo i zdrowe środowisko dla użytkowników budynków, różnego rodzaju „sprytne” sensory, a także zaawansowane systemy analityki i predykcji oraz diagnostyki budynków.

CZYTAJ TAKŻE: Smart city na celowniku hakerów

Inteligentne budynki, „wpięte” w system smart city, mogą być poddane próbom ataków. Automatyka budynkowa, tzw. BAS (z ang. building automation systems), to – według ekspertów – atrakcyjny cel zarówno prostych ataków phisingowych (gdy wykradane są dane), jak i bardzo zaawansowanych działań hakerów.

Swetha Krishnamoorthi, analityk Frost & Sullivan, przywołuje przykład z Niemiec. – W 2016 r. cyberprzestępcy, by przejąć jedną z hut, wysłali emaila, którego otwarcie sprawiło, że mogli dostać się do oprogramowania obiektu, zyskali dostęp do systemu kontrolującego fabrykę i zablokowali panele sterowania elektroniką, powodując gigantyczne straty – wspomina Krishnamoorthi.

Jak zaznacza, technologia inteligentnych budynków wciąż znajduje się na dość wczesnym etapie rozwoju, pozostawiając użytkowników takich obiektów na wiele potencjalnych zagrożeń cyfrowych. Dlatego – jak przekonuje – inwestując w BAS warto pomyśleć również o odpowiednich zabezpieczeniach.

CZYTAJ TAKŻE: Chcesz być smart? Otwórz dane

Dotyczy to również inteligentnych domów, czyli systemów smart home. Jak wynika z badań firm  CITE Research i Dassault Systèmes, urządzenia smart home staną się standardem do 2030 r. Internetowa łączność i różnego rodzaju czujniki już dziś sprawiają, że trwa boom na internet rzeczy. W najbliższych latach w wielu mieszkaniach pojawią się więc systemy inteligentnego oświetlenia, termostatów, czy urządzeń kuchennych.

W Polsce urządzenia z kategorii inteligentnego domu dopiero zyskują na popularności. Według danych Oferteo.pl rozwiązania smart home znalazły zastosowanie w 23 proc. domów budowanych w 2018 r. Polacy najczęściej wybierali urządzenia mające zapewnić bezpieczeństwo: inteligentne czujniki, alarmy i kamery monitoringu. Jest to spójne z wynikami badania CITE Research/Dassault Systèmes, w którym około dwóch trzecich respondentów wymienia bezpieczeństwo (66 proc.) i efektywność energetyczną (67 proc.) jako najważniejsze zalety rozwoju technologii w domu. Dla ponad połowy zdalny dostęp (57 proc.) i personalizacja (53 proc.) są na trzecim miejscu wśród kluczowych korzyści.

Z regionów
Burmistrz Głogówka chce sprzedać miejski zamek Elonowi Muskowi
Z regionów
Fajerwerki coraz większym problemem dla samorządów
Z regionów
Nocny burmistrz Krakowa: Nie można zgasić światła i zamknąć miasta
Z regionów
Co zrobić ze świątecznym drzewkiem? Można dać mu nowe życie
Z regionów
Jaki rok czeka samorządy? Liczne wyzwania na horyzoncie