Dzięki staraniom Łukasza Wantucha, radnego z Krakowa, w stolicy Małopolski uruchomione zostało pierwsze tego typu urządzenie w kraju, wydające żywą gotówkę w zamian za wrzucone plastikowe butelki. Pomysł się sprawdził, teraz inni samorządowcy chcą instalować podobne automaty w swoich miastach.
Po krakowsku
Łukasz Wantuch już wcześniej znany był z niekonwencjonalnych pomysłów, chciał m.in. usuwać bezdomnych z centrum miasta czy montować kamery monitoringu w sztucznych sowach. Jeszcze przed ustawieniem butelkomatu skupował plastikowe butelki w sklepach w Krakowie i Myślenicach. Jak twierdzi, chciał pokazać, że zmniejszenie ilości plastiku jest w miarę proste. Zdaniem radnego mieszkańcy będą zbierać plastikowe śmieci jeżeli się im to opłaci. Podczas swojej pilotażowej akcji radny Wantuch kupił ok. 5 tys. butelek, które finalnie trafiły do recyklingu.
Butelkomat, który stanął w kwietniu w Urzędzie Miasta Krakowa przy al. Powstania Warszawskiego, był przygotowany na przyjęcie 15 tys. butelek. W zamian wypłacał losowo 10 albo 20 groszy za sztukę. Wrzucane butelki powinny być puste, a przede wszystkim mieć widoczny kod kreskowy. Pieniądze na wypłaty zapewnił sam radny Wantuch (1000 zł) oraz krakowianin Tomasz Terlecki (500 zł). Automat przekazała za darmo firma Grand Technology.
Sukces eksperymentu?
Butelkomat wzbudził olbrzymie zainteresowanie. Po ok. dwóch tygodniach działania w urządzeniu zabrakło pieniędzy na wypłaty. Z jednej strony mogło to świadczyć o tym, że krakowianie bardzo chcą pozbyć się plastikowych śmieci, ale też okazało się, że korzyściami ze sprzątania butelek zainteresowali się bezdomni, którzy stali w kolejkach do automatu i wrzucali butelki hurtowo.
– Nie mam żadnych wątpliwości, że takie urządzenia są potrzebne, bo plastik znika. I o to chodzi! – zachwycał się radny Wantuch. Dodał, że podobne urządzenia bardzo się sprawdziły u naszych sąsiadów, np. w Berlinie, a pomysł na ich ustawienie w Krakowie wpadł mu do głowy właśnie podczas pobytu w tym mieście, gdy zobaczył, że na tamtejszych ulicach nie ma plastikowych butelek. Bo wszystkie trafiają do butelkomatów.