Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie podąża za wyrazistą w sztuce współczesnej kobiecą kreatywnością, prezentując wystawy prac wyjątkowych artystek: Ewy Kuryluk (czynną do 18 sierpnia) oraz Karoliny Jabłońskiej (do 28 lipca), wysoko dziś notowanej na rynku sztuki.
W stolicy Zachęta otworzyła ogromną wystawę „Łzy szczęścia” (czynną do 15 września) – z pracami z kolekcji galerii, której tematem są emocje uwięzione w naszej cielesności, uwalniane przez plejadę artystów: Piotra Uklańskiego, Katarzynę Kozyrę, Monikę Sosnowską, Artura Żmijewskiego, Oskara Dawickiego i innych.
Sztuka po królewsku
Zamek Królewski w Warszawie i Wawel także mają niezwykle bogatą ofertę wystaw czasowych. W Warszawie najnowsza z nich to wystawa jubileuszowa, a równocześnie współczesna „Hasior. Trwałość przeżycia”, czynna do 8 września. Nawiązuje do pierwszej wystawy w odbudowanych jeszcze surowych murach Zamku w 1974 roku, na której pokazywano właśnie drapieżne prace artysty. A zarazem jest zupełnie inna; przedstawia przekrojowo jego dorobek: sztandary asamblaże, obiekty, pomniki – 90 dzieł wypożyczonych z wielu muzeów i kolekcji prywatnych. Hasiora warto odkryć na nowo, bo jego sztuka nie traci siły wyrazu.
Czytaj więcej
Najwięcej muzeów jest w woj. mazowieckim i małopolskim. I w tych regionach najwięcej osób zwiedziło każdą z placówek
Z kolei wystawa „Eleven” (czynna do 14 lipca) przedstawia topową malarską jedenastkę, wybraną z zakupionych do zbiorów w ostatnich latach przez Zamek kilkuset cennych obiektów. Obrazy podnoszą światową rangę zamkowej Galerii Arcydzieł: są wśród nich dzieła, m.in. Paola Uccella, Mattii Pretiego, Melchiora de Hondecoetera, Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, Marcello Bacciarellego, Angeliki Kauffman.