Uczestnicy zgłaszali propozycje mniej uczęszczanych szlaków spacerowych. Wybór jedynie dziesięciu, które weszły do finału, był prawdziwym wyzwaniem dla jury. Spośród nich publiczność internetowa głosowała na swoich faworytów.
- Wspólnym mianownikiem ogromnej większości zgłoszeń były tereny zielone, które stanowią ponad 40 proc. powierzchni stolicy - mówi Paweł Moras, dyrektor Stołecznego Biura Turystyki - Istotna jest też więź z lokalną społecznością. Wiele spośród proponowanych tras było związanych z miejscami ważnymi historycznie i kulturalnie dla danej dzielnicy. To są aspekty, które doceniają nasi goście z kraju i zagranicy.
Najwięcej głosów zdobyła trasa autorstwa pani Moniki Heiler-Sadek - “Filmowe Ulice Śródmieścia”, która koncentruje się na miejscach będących tłem dla kadrów filmowych i serialowych, takich jak “Miś”, “Pianista”, czy “Brunet wieczorową porą”. Drugie miejsce zajął pan Robert Jesionek ze spacerem bocznymi uliczkami Nowego Miasta, które kryją wiele romantycznych i zacisznych zaułków. Podium zamyka pan Michał Woźniak z trasą po Żoliborzu, na której znajdziemy m.in. urokliwy park okalający cytadelę i przedwojenne wille. Wśród finałowej dziesiątki znalazły się jeszcze m.in. szlaki spacerowe po Bródnie, Saskiej Kępie, Mariensztacie, Włochach i Woli.
Warszawę można zwiedzać na tysiące różnych sposobów, a konkurs Perełki Warszawy co roku podsuwa nowe podpowiedzi. Duża ilość nadesłanych w tym roku prac świadczy o chęci mieszkańców Warszawy podzielenia się autorskimi pomysłami przez - mówi Barbara Tutak, prezes Warszawskiej Organizacji Turystycznej.
Wszystkie trasy zakwalifikowane do finału konkursu Perełki Warszawy 2023 można obejrzeć na stronie internetowej. Stołeczne Biuro Turystyki już rozpoczęło nagrania z autorami trzech najlepiej ocenionych szlaków. Swoimi ulubionymi miejscami w stolicy można też dzielić się na grupie Perełki Warszawy na Facebooku.