Fragmenty dawnej Warszawy na placu Centralnym

Serce Warszawy wzbogaci się o nową przestrzeń – pełną zieleni, uporządkowaną, przyjazną mieszkańcom miasta. Powstającą z poszanowaniem historii miasta, bo budowa Nowego Centrum Warszawy przyczynia się do odkrycia pozostałości dawnego śródmieścia Warszawy, składającego się z gęstej siatki ulic i kamienic.

Publikacja: 03.08.2023 12:35

Fragmenty dawnej Warszawy na placu Centralnym

Foto: Adobe Stock

Postępująca przebudowa Placu Centralnego pozwala odsłonić pozostałości starej Warszawy – zarówno tej przedwojennej, jak i powojennej. To w istocie pierwsza od prawie 70 lat okazja, by zajrzeć do centrum Warszawy sprzed 1939 r.

- Od kilku tygodni na placu Centralnym trwają intensywne prace – wykonawca rozpoczął je od prac odkrywkowych. Widzimy już pierwsze efekty tych prac. Mając jednak świadomość bolesnej historii tego kawałka Warszawy podczas II wojny światowej i po niej, chcemy wraz z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków wypracować rozwiązanie, które pozwoli nam zachować jak najwięcej fragmentów dawnego miasta w przyszłym zagospodarowaniu placu Centralnego – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Warto zobaczyć
Wiosna ze sztuką: od Abakanowicz do Jeffa Koonsa
Warto zobaczyć
Rusza sezon na Mazurach. Na żeglarzy mocno liczą właściciele marin i hoteli
Warto zobaczyć
Atrakcje jak w wakacje. W miastach ruszają specjalne linie turystyczne
Warto zobaczyć
Rok 2025 zapowiada mnóstwo artystycznych przeżyć
Warto zobaczyć
Dolny Śląsk chce być dostępny dla wszystkich
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem